Owen moet zorgen voor meer jeugd tussen de grijze koppen II Begroting Terneuzen schrijft zwarte cijfers 'Niet vergeten hoe zwaar het was' 6 In20281450woningen zaterdag 18 september 2021 Owen Kaat (17) heeft een be langrijke taak op Film by the Sea: hij moet meer jongeren naar het festival trekken. „Zij willen toch een beetje actie." Rolf Bosboom Vlissingen Het zijn drukke dagen voor hem. Owen Kaat zit in Rotterdam op school, maar moest de opleiding deze week zien te combineren met zijn taken bij Film by the Sea. Daar is hij nauw betrokken bij de dage lijkse talkshow. Maar nog belang rijker: sinds dit jaar is hij j ongeren- programmeur van het festival. Het was directeur Jan Doense die hem daarvoor vroeg. ,,Hij wil verjonging op het festival en ik ga daarvoor input geven", zegt Owen. ,,Er moeten meer j ongeren komen, want je ziet nu vooral veel grijze koppen. Twee jaar geleden heb ik in de jongerenjury gezeten, dus ik had al een beetje geproefd van Film by the Sea." De komende ja ren gaat hij volop meedraaien met de organisatie. Zo moet hij de films selecteren die de jongeren- en studentenjury's zien. Dat bete kent vooral veel films bekijken. Het is een verantwoordelijke opdracht, beseft hij. ,,Je hebt toch een hele achterban voor wie je kijkt. Maar ik ben zeventien en dus zelf zo'n jongere. Dus bij elke film vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaartoe willen?" Het moeten in elk geval geen 'rustige' films zijn, zegt Owen. ,,Oudere mensen kunnen twee uur lang in een stoel gaan zitten en rustig een film kijken zonder dat Jongeren willen toch af en toe een beetje actie, hoewel dat geen geweld hoeft te zijn -Owen Kaat (17), jongerenpro grammeur Film by the Sea er heel veel gebeurt. Jongeren wil len toch een beetje actie, al hoeft dat niet per se gewelddadig zijn. Ik wil vooral laten zien er ook klei nere producties die de moeite waard zijn." Het mogen zeker films zijn waar jongeren iets van kunnen opsteken. ,,Bij Film by the Sea gaat het vaak over maatschap- pelijke onderwerpen. Dat trekt jongeren niet. Maar als je het op een bepaalde manier brengt, kun nen ze het wel heel tof vinden." Zijn favoriet is Here We Are, over een autistische jongeman die op eigen benen moet leren staan. ,,Het is een heel maatschappelijk thema. Vrienden van mij zouden hier niet zomaar op afkomen, maar het is echt een heel mooie film. Daar moeten jongeren echt naar toe." Ook heel geslaagd vond hij The Whaler Boy, over een jongen die verliefd wordt op een webcam- meisje en besluit haar op te zoe ken. ,,Het is een belangrijk onder werp voor jongeren. Op sociale media zijn ook veel dingen een il lusie. Dat wordt in deze film, in een heel andere vorm, uitgelegd." Owen acteerde in diverse series en films en is binnenkort te zien in De Sterfshow (op Videoland) en in het voorjaar in SpangaS. ,,Voor nu vind ik het heel tof om te acteren, maar niet om dat altijd te blijven doen. Mijn ambities liggen vooral achter de camera." Zijn taken bij Film by the Sea sluiten daar mooi op aan. ,,Ik heb nu al zin in volgend jaar." Owen Kaat, jongerenprogrammeur van Film by the Sea: ,,Bij elke film die ik bekijk vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaartoe willen?'' foto lex de meester Het moet inmiddels een van de grootste nieuwbouwwijken in Zeeland zijn. Othene, ooit een gehucht bij Terneuzen met 85 huizen, telt nu zo'n vijftienhon derd woningen en de groei zit er nog steeds in. Guido van der Heijden Terneuzen In de jaren tachtig werden de 450 huizen van Othene-Noord ge bouwd. Othene-Zuid, dat sinds 2000 gebouwd wordt, vierde giste ren dat de duizendste woning werd verkocht. 270werkdagen Een sleutel is er nog niet voor Mark en Marjolein Wijnacker. Met de bouw van hun twee-onder-een- kapwoning wordt pas in januari be gonnen. ,,En dan duurt het nog 270 werkdagen, is ons gezegd", zegt Marjolein Wijnacker. In plaats daarvan bouwden ze in informatie centrum Othene met blokken het cijfer duizend. ,,We wonen nu in Hoek, we kochten een bestaande woning. Maar we wisten al dat we een nieuwbouwwoning wilden. Mark, kende de wijk vanuit zijn werk, mijn ouders wonen in de buurt en het ligt centraal voor ons werk. Ei genlijk ideaal", zegt ze over de keus voor de wijk. Zichtlijnen Othene-Zuid wordt sinds 2000 ontwikkeld door AM Zeeland. ,,Ik woon er zelf", zegt Gino van Dries- sche, directeur van AM Zeeland. ,,Dat maakt het voor mij ook extra bijzonder. Othene kenmerkt zich door de aanwezigheid van water en groen. De indeling van de wijk die al in de jaren tachtig is gemaakt, met de zichtlijnen naar water en groen, die is nog steeds goed. Die maakt de wijk tot een eenheid, on danks de verschillende bouwstij len. Het maakt de wijk ook uniek." Othene-Zuid is nog niet klaar. Uiteindelijk zullen er zo'n 1450 wo ningen worden gebouwd. AM Zee land verwacht dat, wanneer er in dit tempo doorgebouwd kan wor den, de wijk in 2028 klaar zal zijn. M De bewo ners van de duizendste woning wor den Mark en Marjolein Wijnacker. Gino van Driessche (r) en wet houder Sonja Suy (l) vieren mee. De gemeente Terneuzen haalt even opgelucht adem. Voorals nog kan de gemeente zwarte cij fers schrijven. De begroting voor 2022 is onder de streep nog steeds positief. Guido van der Heijden Terneuzen De hoofdreden is dat de zo ge vreesde herijking is meegevallen voor Terneuzen. De gemeente vreesde dat er fors minder geld uit het Haagse gemeentefonds zou ko men, nu er op een andere manier gerekend zou worden. De angst bleek niet terecht te zijn. Terneuzen blijft vooralsnog vast- houden aan het zogenaamde hek werk rond het sociaal domein. Sinds 2015 is het hele pakket aan zorg, jeugdhulp, werk en participatie niet meer de taak van het Rijk maar van de gemeente. Het standpunt van Terneuzen en veel andere gemeen ten is 'we pakken de taak op maar we doen dat met het geld dat de over heid er ons voor geeft. Er gaat geen eigen geld bij'. Terneuzen maakt zich wel zorgen hoe de gemeente dat gaat volhou den. Met name jeugdhulp is een stij gende kostenpost. De komende ja ren voorziet Terneuzen steeds een positieve begroting. De gemeente raad bespreekt de begroting 2022 in november. AXEL Het is voor veel men sen haast niet meer voor te stellen hoe zwaar er door de Poolse militairen is gestreden om Axel te bevrijden. En juist daarom blijft het belangrijk om daar elk jaar weer bij stil te staan, weten de vrijwilli gers van oorlogsmuseum Gdynia. Gistermiddag kon dat weer, mét publiek. Bij het Poolse kruis aan de Hulster- seweg (foto) en op het Poolse ereveld op de begraafplaats werden de gevallenen her dacht. Zaterdagnacht wordt nog eens stilgestaan bij de be vrijding. Figuurlijk dan, want er moet tijdens een nachte lijke herdenkingstocht juist flink worden doorgestapt. De herdenking bij het Poolse kruis in Axel. foto camile schelstraete Teller in Othene nu op 1000 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133