Metamorfose van havengebied Goes 7 ERIC CAROEN 'WAT IN FLORIDA KAN, KAN HIER OOK' In het Goese havenindustrie gebied valt The Boatshed op Eric Caroen heeft er zijn bedrijf The Green Wave in gevestigd. „Elektrisch varen is de toekomst." corqeeüo Goes I ric Caroen is met zijn bedrijf Zimm de ont wikkelaar van het op vallende gebouw op de kop van het schierei land aan de Goese Ketelhaven. Een in het oog springend onderdeel daarvan zijn de veertien boothui zen, een soort garageboxen aan het water. ,,Ik had dat in Florida een keer gezien en vroeg me af waarom we dat bij ons eigenlijk niet hadden", vertelt Caroen, die daaraan toevoegt dat je boothui zen in het noorden van het land, rondom het IJsselmeer, wel vaker tegenkomt. ,,Maar in deze omge ving zag je ze nog helemaal niet." Dat hij de behoefte goed had inge schat, blijkt wel uit het feit dat alle boothuizen inmiddels een eige naar hebben. De bedrijfsruimtes van The Boatshed zijn, op twee na, ook verhuurd of verkocht. Koks In de grote centrale ruimte op de kop van het complex heeft Caroen zijn eigen bedrijf The Green Wave gevestigd. Aanvankelijk was een heel andere invulling voorzien. Het zou een evenementenhal wor den. Op de verdieping erboven was een restaurant voorzien. ,,Maar het is daar nu de tijd niet voor", stelt de ontwikkelaar. ,,Er zijn bijna geen ondernemers die durven te investeren in een nieuwe horecazaak. Ik begrijp dat, hoor. Als je hier iets wil beginnen, heb je toch al snel zeven fulltime koks nodig. Ga die maar eens vin den." De ruimte waar het restau rant moest komen - voorzien van een fraai dakterras met uitzicht over het kanaal en het Goese Meer - staat dus nog leeg. Het zou vol gens Caroen gebruikt kunnen worden voor feesten of evenemen ten. Kinderschoenen Voor de grote ruimte eronder heeft hij een heel andere invulling bedacht: met zijn eigen bedrijf The Green Wave verkoopt hij er producten op het gebied van elek- De Biesbosch kom je na2030 niet meer in met een verbrandingsmotor trisch varen, zoals zeilboten, ten ders (een soort sloepje) en surf boards. Elektrisch varen mag dan nog in de kinderschoenen staan, de in Nederland woonachtige Vla- ming gelooft heilig in de toekomst ervan. ,,De Biesbosch kom je na 2030 niet meer in met een ver brandingsmotor. En daar zal het niet bij blijven." Terugverdiend Caroen kan ook bestaande boten voorzien van een elektrische mo tor. „Laatst had ik een klant uit Yerseke die twijfelde of hij weer voor een dieselmotor zou gaan of toch voor elektrisch. Toegegeven: dat laatste kostte hem 3000 euro meer. Maar dat bedrag heb je na twee jaar terugverdiend." Bij bezitters en kopers bespeurt Caroen naar eigen zeggen een nog wat afwachtende houding ten op zichte van elektrisch varen. Ook jachthavens zijn volgens hem be paald geen koplopers als het gaat om het faciliteren ervan. Vaak is 'afstand' een argument om het nog maar even niet te doen. ,,Maar met een volle motor kun je een hele dag varen", zegt hij. Zijn produc ten koopt Caroen alleen in bij Eu ropese producenten. ,,Als je uit straalt ecologisch te willen zijn, moet je geen spullen uit China ha len." zaterdag 18 september 2021 BE The Boatshed is de blikvanger Rob Paardekam - Eric Caroen, The Green Wave The Boatshed is een opvallend gebouw in het Goese havengebied. Links is de wijk Goese Diep te zien. foto marcelle davidse gelopen jaren ook weer nieuw bouw ontstaan. Zo hebben onder meer bakkerij Den Soeten Inval, uitzendbureau JobManiac en jach- tenbouwer TecWire er nieuwe be drijfspanden neergezet. Schiereiland Op het schiereiland aan de Ketel haven, waarop vroeger onder meer de AKF-hal stond, gebeurt ook van alles. Op de kop ervan staat dus The Boatshed, maar ook Lima Beach en houthandel Katsman hebben er een plekje gevonden. Dit deel van het havenindustriege bied ziet de gemeente het liefst gevuld met kleinschalige bedrijvig heid in combinatie met een beetje wonen. Met twee grote bedrijven, die er qua aard niet zo meer pas sen, wordt daarom gesproken over een mogelijke verplaatsing. Dat zijn Indaver en IHV. De woonwijk Goese Diep gaan langzaam naar de afronding toe. Deze week werd bekend dat op het laatste nog in te vullen stuk van de wijk herenhuizen, tweekap pers en appartementen komen. Westerschans is nog lang niet klaar. In het verlengde van de twee winkel- en appartementengebou wen die er al staan, komt nog een hotel. Aan de overkant van de straat (dus meer richting begraaf plaats) komen waarschijnlijk ook nog woongebouwen. Het havenindustriegebied in Goes heeft de afgelopen jaren een ware metamorfose onder gaan. Eric Caroen in The Boatshed, waar hij elektrische vaartuigen ver koopt. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Ruim tien jaar geleden was het nog de bedoeling dat alle bedrijven zouden wijken voor de nieuwe woonwijk Goese Schans, maar die is er nooit gekomen. Slechts twee deelplannen worden nog uitge voerd: de woonwijk Goese Diep (tegen het Goese Meer aan) en het plan Westerschans (apparte menten, winkels en een hotel nabij de ringbrug). Op de delen van het havenindu striegebied waar de bedrijven kun nen blijven zitten, is hierdoor de af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132