FILMby THESEA Goese mbo-school wil winkel beginnnen 6 JONGERENPROGRAMMEUR FILM BY THE SEA Owen Kaat (17) heeft een belangrijke taak op Film by the Sea: hij moet meer jongeren naar het festival trekken. ,,Zij willen toch een beetje actie." Het zijn drukke dagen voor hem. Owen Kaat zit in Rotterdam op school, maar moest de opleiding deze week zien te combineren met zijn taken bij Film by the Sea. Daar is hij nauw betrokken bij de dagelijkse talkshow. Maar nog belangrijker: sinds dit jaar is hij jongerenpro grammeur van het festival. Het was directeur Jan Doense die hem daarvoor vroeg. ,,Hij wil verjonging op het festival en ik ga daarvoor input geven", zegt Owen. ,,Er moeten meer jongeren komen, want je ziet nu vooral veel grijze koppen. Twee jaar geleden heb ik in de jongerenjury gezeten, dus ik had al een beetje geproefd van Film by the Sea." Heel veel films zien Dit jaar kwam hij halverwege de voorbereiding van het festival er bij. De komende jaren gaat hij volop meedraaien met de organi satie. Zo moet hij onder meer de films selecteren die de jongeren- en studentenjury's zien. Dat bete kent vooral heel veel films bekij ken, om een goede keuze te kun nen maken. Het is een verantwoordelijke op dracht, beseft hij. ,,Je hebt toch een hele achterban voor wie je kijkt. De jongeren die komen, moeten het leuk vinden. Maar ik ben ze ventien en dus zelf zo'n jongere. Dus bij elke film vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaartoe willen?" Het moeten in elk geval geen 'rustige' films zijn, zegt Owen. ,,Oudere mensen kunnen twee uur lang in een stoel gaan zitten en rustig een film kijken zonder dat Jongeren willen toch af en toe een beetje actie, hoewel dat geen geweld hoeft te zijn er heel veel gebeurt. Jongeren wil len toch een beetje actie, al hoeft dat niet per se gewelddadig zijn. Ik wil vooral laten zien dat er niet al leen Hollywoodfilms zijn, maar ook kleinere producties die de moeite waard zijn." Het mogen ze ker films zijn waar jongeren iets van kunnen opsteken. ,,Bij Film by the Sea gaat het vaak over maat schappelijke onderwerpen. Dat trekt jongeren niet. Maar als je het op bepaalde manier brengt, kun nen ze het wel heel tof vinden." Zijn favoriet is Here We Are, over een autistische jongeman die op eigen benen moet leren staan. ,,Het is een heel maatschappelijk thema. Vrienden van mij zouden hier niet zomaar op afkomen, maar het is echt een heel mooie film. Daar moeten jongeren echt naartoe." Ook heel geslaagd vond hij The Whaler Boy, over een jongen die verliefd wordt op een webcam- meisje en besluit haar op te zoe- ken. ,,Het is een onderwerp dat be langrijk is voor jongeren. Op soci ale media zijn ook veel dingen een illusie. Dat wordt in deze film, in een heel andere vorm, uitgelegd." Tof om te acteren De filmwereld kent hij goed. Owen acteerde in diverse series en films en is binnenkort te zien in De Sterfshow (op Videoland) en in het voorjaar in SpangaS. ,,Voor nu vind ik het heel tof om te acteren, maar niet om dat altijd te blijven doen. Mijn ambities liggen vooral achter de camera." Zijn taken bij Film by the Sea sluiten daar mooi op aan. ,,Ik heb nu al zin in vol gend jaar." basis van de winkel kunnen wor den. Lukasse hoopt op een samen werking met de al bestaande kring loopwinkel Goed Gebruikt in Goes. De eerste contacten zijn al ge legd. ,,Je zou kunnen denken aan een constructie waarbij zij de spullen die ze na een aantal weken nog niet heb ben verkocht naar ons brengen, zo dat wij het in onze winkel nog eens kunnen proberen." woord bezig. De producten hoeven niet te worden weggegooid en wij kunnen er mensen met een smalle beurs misschien blij mee maken." Winst vloeit terug in de winkel of gaat naar een goed doel Het plan voor de leerwinkel staat nog in de kinderschoenen. ,,Maar een proefballon is het zeker niet", zegt opleidingsmanager Johnny Lu kasse van het Hoornbeeck College. ,,Het is een ballon waar we echt mee gaan vliegen." Een kringloop zou de Smalle beurs De opleidingsmanager hoopt ook op samenwerking met Goese winkels. ,,Stel je eens voor dat ze kleding of producten die niet meer in hun col lectie passen, of die ze zelfs na de restantendriedaagse nog niet zijn kwijtgeraakt, aan ons geven. Dan zijn ze maatschappelijk verant- In de ogen van Lukasse wordt de toekomstige leerwinkel vooral een ontmoetingsplek. Een laagdrempe lige voorziening, waar mensen kun nen binnenstappen voor een praatje en een bak koffie. De winkel zou la- ter kunnen worden uitgebreid met een wijkinfopunt of een repaircafé waar bewoners bijvoorbeeld hun koffiezetapparaat kunnen laten re pareren. ,,Voor zoiets zouden we ook samenwerking met andere scholen uit de wijk kunnen zoeken", zegt Lukasse. Hij benadrukt dat het hier nog maar om ideeën gaat. Een locatie voor de winkel is nog niet gevonden. Het liefst vindt de mbo-school een ruimte in de eigen wijk Goes-Oost, waar ze ook al met een wijkleerbedrijf actiefis. Dat be staat nu enkele jaren en is succesvol. Leerlingen gaan langs bij kwetsbare mensen om hen bijvoorbeeld te hel pen met een klusje, iets leuks te doen of simpelweg een praatje te maken. Ook de leerwinkel moet een plek worden waar leerlingen hun vaardigheden kunnen ontwikkelen. Jongens en meiden van zo'n beetje alle afdelingen kunnen er wel iets doen. ,,Onze opleidingen zijn best praktijkgericht, met veel stages", zegt Lukasse. ,,Maar er is ook wel eens een blok van tien weken op school. Juist in zo'n periode kan het leuk zijn om leerlingen een aantal dagen in de winkel te laten werken." De komende maanden gaan Lu- kasse en mede-initiatiefnemer Wim Sturm, docent van de sector economie, de boer op met hun idee. Er komt waarschijnlijk een crowdfunding voor de opstartfase. Lukasse benadrukt dat het Hoorn- beeck met de winkel geen geld wil verdienen. Eventuele winst vloeit terug in de winkel of wordt ge schonken aan een goed doel. zaterdag 18 september 2021 Meer jeugd tussen grijze koppen Rolf Bosboom Vlissingen -Owen Kaat, jongerenprogram meur Film by the Sea Het Hoornbeeck College in Goes heeft plannen om een win kel te beginnen. Niet om er geld mee te verdienen, maar als soci aal en educatief project. Bewo ners kunnen elkaar in de winkel ontmoeten en misschien voor een prikkie iets leuks kopen, ter wijl leerlingen er hun vaardighe den vergroten. Rob Paardekam Goes - Johnny Lukasse, opleidings manager Hoornbeeck College Owen Kaat, jongerenprogrammeur van Film by the Sea: ,,Bij elke film die ik bekijk, vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaar toe willen?" FOTO LEX DE meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131