II Inwoners: mega-groepenkast staat het best in Zierikzee 4- 7 SCHOUWEN-DUIVELAND JE KUNT NIET ALTIJD OP EILAND TERECHT Moet je huisdier met spoed naar een arts? Grote kans dat je ermee het eiland af moet als je op Schouwen- Duiveland woont. 0 Het is een landelijk pro bleem: dierenartsen zijn schaars. In een dunbevolkte ge meente als Schou- wen-Duiveland is dat goed te voe len. Er zijn twee klinieken voor kleine huisdieren. Bij een daarvan, Diergeneeskundig Centrum Noordwelle, zijn de klanten sinds een aantal maanden aangewezen op de Spoed- en Verwijskliniek in Barendrecht als er 's avonds en in het weekend een dierenarts nodig is. De ander, Sterkliniek Schou- wen-Duiveland in Zierikzee, draait wel spoeddiensten op het eigen eiland, maar stelt daar voor waarden aan: er worden alleen dieren van klanten buiten de kli niek behandeld als er sprake is van heel ernstige spoed. Hondje Bounty van Jan Flik weert uit Zierikzee schreeuwde het uit van de pijn, maar hij kon twee weken geleden 's avonds niet met spoed terecht bij de dierenarts in zijn woonplaats, de Sterkliniek. Flikweert is daar boos over en heeft een klacht ingediend bij het Veterinair Tuchtcollege en hij heeft contact opgenomen met het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. De Zierikzeeë- naar vindt dat de Sterkliniek zijn zorgplicht heeft verzaakt, namelijk de verplichting om bij ernstige spoed een dier te behandelen, on geacht of de eigenaar klant is. Of er sprake is van spoed, is ter beoordeling van de dienstdoende dierenarts. ,,Hoe kan een dieren arts telefonisch bepalen hoe mijn hond eraan toe is?", vraagt Flik weert zich af. Want dat is gebeurd toen hij naar Zierikzee belde. Hij vindt dat hij niet meer kon reizen met zijn hond, de dierenarts in Hoe kan een dierenarts telefonisch bepalen hoe mijn hond eraan toe is? Zierikzee had de indruk dat een reis, naar in dit geval Barendrecht, niet levensbedreigend zou zijn. Flikweert heeft een paar dagen na zijn bezoek aan Barendrecht als nog zijn hondje moeten laten in slapen. Uitval van dierenartsen Flikweert is klant bij de dierenkli niek in Noordwelle, maar daar is sprake van uitval van een aantal dierenartsen. Daarnaast zijn er twee dierenartsen werkzaam die op minimaal een uur rijden van Noordwelle wonen en die draaien geen spoeddiensten, vertelt assis tente Shirley Romer. Omdat er al langere tijd wordt samengewerkt met de kliniek in Barendrecht, is gekozen ook naar die locatie door te verwijzen bij spoedgevallen buiten kantooruren. ,,Als mensen dat te ver vinden, is het aan hen om een andere dierenarts te kie zen bij spoed", zegt Romer. En daar wringt de schoen. ,,Ik denk dat veel mensen zich niet goed beseffen dat als ze voor een bepaalde dierenarts kiezen, ze ook kiezen voor de dienstregeling die de dierenarts heeft", zegt Inge borg Buitink van Sterkliniek Zie- rikzee. ,,Door corona zijn er veel meer dieren bijgekomen en daar door is het bij alle dierenartsen ontzettend druk. Wat je nu ziet, is dat er steeds meer spoedklinieken bijkomen waar dierenartsen uit de buurt bij aanhaken. Wij zijn hier nog niet zover, maar wij zijn ook aan het zoeken naar oplossin gen. Dat kan betekenen dat men sen voortaan het eiland af moeten bij spoed." Buitink benadrukt dat eigen klanten en toeristen voor alsnog bij spoed altijd bij de Ster kliniek terechtkunnen. ,,Daar zul len we nooit nee tegen zeggen." Flikweert wil dat voor huisdier eigenaren op Schouwen-Duive- land duidelijk is waar ze aan toe zijn als hun dier in nood is. Het maakt hem niet uit of het tucht college hem in het gelijk stelt of niet. ,,Als er maar recht ge schiedt." Netbeheerders TenneT en Enduris hebben in samenwerking met in woners die plaatsnamen in zogehe ten werkateliers een projectboek samengesteld voor de komst van een i50kV-station. Dat moet er ko men omdat het huidige elektrici teitsnetwerk onvoldoende capaci teit heeft om aan de toenemende vraag te voldoen. Op dit moment staan aanvragen voor bijvoorbeeld zonneparken in de ijskast. Alle voor- en nadelen worden te gen het licht gehouden in het pro- jectboek dat sinds gisteren op de website van TenneT is te raadple gen. Er wordt daarbij onder meer gekeken naar het effect van zo'n station op het milieu, maar ook op het landschap en geluidsoverlast. Inwoners hebben steeds kunnen reageren op de plannen en uit de re acties blijkt nu dat van de zes be- Zierikzee, locatie 2 genoemd, kreeg overwegend positieve reacties oogde locaties Zierikzee, locatie 2 genoemd, overwegend positieve reacties heeft gekregen. Het is nu aan de politiek om alle voors en te- gens te beoordelen. Dat gebeurt overigens in overleg met de ge meenten Bergen op Zoom, Steen bergen en Tholen. Het 38okV-sta- tion dat in Bergen op Zoom moet komen, staat namelijk in verbin ding met dat op Schouwen-Duive- land. Steenbergen en Tholen zijn betrokken vanwege de kabeltracés die nodig zijn en in Bergen op Zoom zijn er vijf locaties in beeld voor de mega-groepenkast. De keuze aan de Brabantse kant heeft gevolgen voor de keuze aan de Schouwen-Duivelandse kant. De gemeenteraad van Schou wen-Duiveland buigt zich op 21 ok tober over de locaties. - zaterdag 18 september 2021 Geen hulp voor huisdier in nood Valeska Nastaly Zierikzee Jan Flikweert loopt nu zijn vaste rondje in Zierikzee alleen en zonder hond Bounty (kleine foto) die onlangs is overleden. Hij is boos dat hij niet op het eigen eiland terechtkon toen hij met spoed naar de dierenarts moest. fotos sandra schimmelpennink -Jan Flikweert Zierikzee, in de bocht bij de Zee- landbrug aan de kant van het be drijventerrein: daar moet het nieuwe 150kV-station komen. Althans, van de zes beoogde lo caties op Schouwen-Duiveland heeft die het meeste pluspunten volgens betrokken inwoners. Valeska Nastaly Zierikzee »t r—/ A. Locatiealternatieven "J zoekgebied De zes beoogde locaties voor een 150kV-station op Schouwen- Duiveland. Voor veel inwoners gaat de voorkeur uit naar locatie 2, de bocht bij de Zeelandbrug, onder Zierikzee. illustratie tennet in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130