FILMby THESEA Evaluatie gewelddadige zomer volgt nog 6 JONGERENPROGRAMMEUR FILM BY THE SEA Owen Kaat (17) heeft een belangrijke taak op Film by the Sea: hij moet meer jongeren naar het festival trekken. ,,Zij willen toch een beetje actie." Het zijn drukke dagen voor hem. Owen Kaat zit in Rotterdam op school, maar moest de opleiding deze week zien te combineren met zijn taken bij Film by the Sea. Daar is hij nauw betrokken bij de dagelijkse talkshow. Maar nog belangrijker: sinds dit jaar is hij jongerenpro grammeur van het festival. Het was directeur Jan Doense die hem daarvoor vroeg. ,,Hij wil verjonging op het festival en ik ga daarvoor input geven", zegt Owen. ,,Er moeten meer jongeren komen, want je ziet nu vooral veel grijze koppen. Twee jaar geleden heb ik in de jongerenjury gezeten, dus ik had al een beetje geproefd van Film by the Sea." Heel veel films zien Dit jaar kwam hij halverwege de voorbereiding van het festival er bij. De komende jaren gaat hij volop meedraaien met de organi satie. Zo moet hij onder meer de films selecteren die de jongeren- en studentenjury's zien. Dat bete kent vooral heel veel films bekij ken, om een goede keuze te kun nen maken. Het is een verantwoordelijke op dracht, beseft hij. ,,Je hebt toch een hele achterban voor wie je kijkt. De jongeren die komen, moeten het leuk vinden. Maar ik ben ze ventien en dus zelf zo'n jongere. Dus bij elke film vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaartoe willen?" Het moeten in elk geval geen 'rustige' films zijn, zegt Owen. ,,Oudere mensen kunnen twee uur lang in een stoel gaan zitten en rustig een film kijken zonder dat Jongeren willen toch af en toe een beetje actie, hoewel dat geen geweld hoeft te zijn er heel veel gebeurt. Jongeren wil len toch een beetje actie, al hoeft dat niet per se gewelddadig zijn. Ik wil vooral laten zien dat er niet al leen Hollywoodfilms zijn, maar ook kleinere producties die de moeite waard zijn." Het mogen ze ker films zijn waar jongeren iets van kunnen opsteken. ,,Bij Film by the Sea gaat het vaak over maat schappelijke onderwerpen. Dat trekt jongeren niet. Maar als je het op bepaalde manier brengt, kun nen ze het wel heel tof vinden." Zijn favoriet is Here We Are, over een autistische jongeman die op eigen benen moet leren staan. ,,Het is een heel maatschappelijk thema. Vrienden van mij zouden hier niet zomaar op afkomen, maar het is echt een heel mooie film. Daar moeten jongeren echt naartoe." Ook heel geslaagd vond hij The Whaler Boy, over een jongen die verliefd wordt op een webcam- meisje en besluit haar op te zoe- ken. ,,Het is een onderwerp dat be langrijk is voor jongeren. Op soci ale media zijn ook veel dingen een illusie. Dat wordt in deze film, in een heel andere vorm, uitgelegd." Tof om te acteren De filmwereld kent hij goed. Owen acteerde in diverse series en films en is binnenkort te zien in De Sterfshow (op Videoland) en in het voorjaar in SpangaS. ,,Voor nu vind ik het heel tof om te acteren, maar niet om dat altijd te blijven doen. Mijn ambities liggen vooral achter de camera." Zijn taken bij Film by the Sea sluiten daar mooi op aan. ,,Ik heb nu al zin in vol gend jaar." ,,Er kan niets meer misgaan denk je", zei Vijverberg donderdagavond in de commissievergadering Sa menleving en Bestuur bij het be handelen van het rapport integraal veiligheidsbeleid. ,,De heer Bruls van het Veiligheidsberaad gaf al aan dat het weleens een hete zomer kon worden in verband met jongeren en corona. Het ging inderdaad mis. Ze gingen de bloemetjes buitenzet ten." Vijverberg wilde dolgraag van de burgemeester weten waar het is misgegaan, maar burgemeester Jack van der Hoek weigerde daar nu al op in te gaan. ,,Het is hier geen eva luatie van hoe het in de zomer is ge gaan. Dat gaan we nog doen, ook met de betrokken hulpdiensten en de andere betrokkenen." Wel ging de burgemeester in op andere op merkingen en vragen van het frac tielid van Leefbaar. Die toonde be grip voor de vertierzoekende jeugd. ,,Jongeren werden na twaalf uur 's nachts gedwongen om naar het strand te gaan en ze kwamen ook in de tunneltjes terecht. We hadden de boel misschien best beter mogen faciliteren door bijvoorbeeld een Nee, ik heb geen activiteitenprogramma bedacht voor de jeugd in de nacht kampvuur op het strand te organi seren", zei Vijverberg. Volgens de burgemeester werden de jongeren zeker niet gedwongen om naar het strand te gaan. ,,Het was een alter natief, omdat op dat moment het strand geen verboden plek was waar mensen zich mochten ophou den. En er was een aantal andere plekken waar de concentratie van jongeren niet gewenst was, dan wel niet toegestaan." Duinbrand Het organiseren van een kampvuur noemde de burgemeester een zeer ongelukkig voorstel. ,,Het maken van vuur op het strand en in de dui nen is strikt verboden. Een duin brand is een van onze grootste drei gingen." Vijverberg gaf toe dat dat misschien niet zo'n goed voorbeeld was, maar hij vroeg of de burge meester wellicht zelf heeft nage dacht over opties om de jeugd bezig te houden. Ook daar ging de burge meester niet mee in de gedachten van het fractielid. ,,Nee, ik heb geen activiteitenprogramma bedacht voor de jeugd in de nacht. Daar Het ging inderdaad mis. Ze gingen de bloemetjes buitenzetten moet je ook mee oppassen, want bij zulke aantallen wordt het al snel een evenement. De jongeren zijn voor zichzelf verantwoordelijk. En als zij op het strand wilden vertoe ven, was dat op dat moment binnen de afstandsregels mogelijk." zaterdag 18 september 2021 Meer jeugd tussen grijze koppen Rolf Bosboom Vlissingen -Owen Kaat, jongerenprogram meur Film by the Sea Heeft de burgemeester geleerd van de zomer waarin jongeren de bloemetjes gingen buitenzet ten en zich misdroegen? Want ondanks dat er een mooi rap port ligt over het veiligheidsbe leid, ging het volgens Peter Vij verberg van Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) toch mis in de vakantiemaanden. Valeska Nastaly Zierikzee - Jack van der Hoek, burgemeester - Peter Vijverberg, LSD Owen Kaat, jongerenprogrammeur van Film by the Sea: ,,Bij elke film die ik bekijk, vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaar toe willen?" FOTO LEX DE meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129