Jan Rot 'Ik wil niet zo graag steeds ziekenhuis,' zet ik een beverig stemmetje op als we naar het Sint Franciscus rijden. Daan grinnikt. Maar inderdaad, je wordt er zo 'patiënt' van. Gisteren bloed geprikt, vandaag de oncoloog. Ze is tevreden. De eerste chemokuur gaf weinig bijwerkin gen, alleen een dodelijke vermoeidheid in de benen, als een permanente kater. 'We waren mild begonnen, dus ik stel voor dat we de dosis ietsje verhogen. Krijgt u alsnog klachten, dan brengen we het meteen weer terug.' Ik knik wat. Chemo ja of nee. 'Er is geen goede keus, alleen een keus,' stelde een vriend. En ik moet hem maken. Over drie weken weer een bloedtest en lukt dan ook een derde periode, krijg ik een nieuwe scan. En kunnen we zien of de groei is afgeremd. Thuis rol ik me op de bank. Bekaf word je van die onzin. Mijn inbox op Facebook staat vol goedbedoelde alterna tieven. Kreten als 'De artsen weten er geen donder van!' Ook een lekkere: 'Kanker is vrij makkelijk te genezen, je moet alleen even weten hoe.' Bemoedigende voorbeelden: 'De buurman van mijn broer zou nog drie maanden heb ben, maar is al negen jaar verder.' z Mevrouw A raadt mij kurkuma, oftewel geelwortel aan, meneer B tipt terracottapillen uit Zandvoort en de moeder van mevrouw C had veel baat bij een maretak-extract dat onderhuids wordt toegediend. Een fan stuurt me gratis o een flesje wietolie, een ander ruimhartig vijftien doosjes 2 Bajakah-thee uit Indonesië waar zijn vader al geruime tijd op teert. 'Geen suiker!' waarschuwt iemand, 'alleen nog sla en biefstuk!' Van een ander moet ik naar een professor in Leuven en van vier kanten word ik verwezen naar You- Tube-dokter Joe Dispenza. O, en wat dacht je hiervan? 'Per dag 200 gram broccoli- of bloemkoolscheuten en na drie maanden is alles schoon, want dat dwingt de kankercellen tot zelfmoord.' Je kunt het ook doen als die vrachtwagenchauffeur uit het Oost blok, gewoon met soda en water. Interview zit erbij. 'Maar kijk uit dat je niet...' Ik kijk niet uit, en zeker geen vage filmpjes. 'Als het zo makkelijk was, hadden we er al meer over gehoord,' zou Daan zeggen. Op de website van Biologika Nederland verklaren ze dat uitzaaiingen niet bedreigend zijn: 'Je lichaam maakt geen fouten.' Toe maar. In een video ratelt de oprichter - geen diploma's maar ervaringsdeskundige - wat er allemaal mis is in de huidige wetenschap. 'Kanker is geen vijand, het probeert een emotie-conflict op te lossen, maar wij begrijpen het niet. Als we met z'n allen...' Zoon Wolf kijkt over mijn schouder mee. 'Volgens die meneer zit het tussen mijn oren,' brom ik. 'Ik hoef alleen mijn body te ontstressen.' Je bent bang dat je met die grapjes valse hoop geeft aan de kinderziel. Maar Wolf trekt het juiste gezicht: 'Ja, net als corona. Dat is ook maar een griepje.' En dat geeft genoeg energie om me overeind te hijsen en de kwakzalvers en wonderdokters te laten barsten. Moe zijn we allemaal. Weet je wat helpt? Koffie! Muzikant Jan Rot (63) is getrouwd met Daan (46). Ze hebben vier kinderen: dochters Elvis (19) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (16) en Wolf (13). In juli hoorde hij dat hij ongeneeslijk ziek is. Elke dag 200 gram broccoli en na drie maanden is de kanker wes 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120