Verdachte Delano R. 'maakt zich geen zorgen' èr klaar voor! r a c Onbegrip en teleurstelling bij nabestaanden 11 In het Eris-proces, dat draait om vijf moorden en een enorme reeks mislukte of niet uitge voerde moordplannen, komt veel bewijs uit belastende chat- gesprekken die zijn gefotogra feerd en gefilmd. Ze werden aangetroffen op harde schijven, laptops en usb-sticks van De lano R., alias Keylow. De presi dent van motorclub Caloh Wa- goh is volgens het OM de man die moordopdrachten aannam van (voornamelijk) Ridouan Taghi. Zelf ziet Keylow zich als docu mentairemaker, en moeten de gevonden berichten worden ge zien als 'researchmateriaal'. Daarover wilden de rechters en de officieren van justitie gister ochtend tijdens een nieuwe zit ting alles weten. De rechtbank las daarbij een aantal berichten voor, waarbij twee personen praten over een mogelijk doelwit. De berichten 'Geefje 70 de hoofd sir' en 'onze yzers en fietsen' (straattaal voor wapens en auto's) en 'zijn ze niet meer waard' zouden staan voor onderhandeling over het bedrag (70.000 euro) per omge bracht doelwit. Keylows uitleg hierover was anders: ,,Dit zijn een stelletje bluffers die daar aan het praten zijn, het kan iedereen zijn.'' Uitleggen wat het zou kunnen betekenen wilde hij niet. ,,Dat is niet zo relevant.'' Keylow legde de rechtbank uit dat hij als documentairemaker erg dicht op zijn onderwerpen zat. In het verleden figureerde hij Dit zijn een stelletje bluffers die daar aan het praten zijn, het kan iedereen zijn in documentaires over straat bende Crips, waarvan hij de voorman was. ,,Ik ben opge groeid in de criminaliteit. Ik maak geen films over fietsen diefstal, Ik maak films over ge voelige onderwerpen." En dus zijn de berichten die op zijn gegevensdragers ook gevoe lig, zo wil hij wel erkennen. „Misschien heb ik wel meer ge voelige informatie. Wat ze heb ben gevonden is misschien maar een beetje. Misschien is er wel een kluis met nog duizend harde schijven. Het is gewoon resear- chmateriaal voor een film." Hoe hij aan het materiaal is ge komen wil hij niet vertellen. ,,Ik moet me houden aan m'n bron bescherming wanneer het gaat over mijn documentaires.'' Ook wilde hij niet zeggen of hij had meegedaan aan die berichten. Daarop hield de rechtbank hem een bericht voor dat verstuurd werd door 'C-Murder': ,,Ik ben Keylow, president van motor club en van Crips.'' Volgens Key low zegt dat niks, omdat tele foons van hand tot hand gaan en iedereen zich voor hem kan uit geven. ,,Ik maak me totaal geen zorgen over wat jullie denken. Ik zit hier voor mezelf.'' Beroepsgeheim Ondanks de stevige beschuldi gingen wilde Keylow weinig kwijt. Veel vragen vond hij niet relevant. En heel erg leuk vond hij de vragen ook niet. ,,Ik vind het al erg dat er in mijn leven wordt gesnuffeld. Dat ik u moet vertellen hoe ik mijn werk doe, vind ik lastig. McDonalds gaat ook het geheim niet vertellen. Dit is mijn beroepsgeheim en hoe ik al jaren films maak. Daar over wil ik niet veel vertellen.'' Maandag wordt het proces hervat. Dan wordt de moord op de Amsterdamse crimineel Jus tin JapTjong besproken. De Oostenrijkse staat heeft naar eigen zeggen geen steken laten vallen bij de corona-uitbraak in wintersportoord Ischgl, in maart vorig jaar. Dat zei de landsadvocaat gisteren tijdens het eerste proces over het debacle voor de rechtbank in We nen. De Oostenrijkse autoriteiten handelden volgens hem 'naar beste weten' bij het nemen van maatregelen en zijn niet aanspra kelijk. Om die reden wees de raadsman een schikkingsvoorstel afvan de nabestaanden van de aan corona overleden Hannes Schopf (72) die op skivakantie was in Ischgl en daar zou zijn besmet. Er is volgens de landsadvocaat geen aantoonbaar verband tussen de dood van Schopf en de coro na-uitbraak in Ischgl. De tragische dood was 'uitsluitend te wijten aan een wereldwijde en ongebrei delde pandemie' en een 'besmet ting met het coronavirus die niet volledig kan worden voorkomen. Volgens de advocaat van de we duwe en zoon van Schopf bestaat er wel degelijk een causaal verband tussen zijn dood en de corona-uit braak in Ischgl. Hij wees op 11.000 besmettingen van vakantiegan gers en 32 sterfgevallen die naar C Hij wees op 11.000 besmettingen van vakantiegangers en 32 sterfgevallen zijn zeggen terug te voeren zijn naar het wintersportoord. ,,Mocht de rechtbank plichtsver zuim vaststellen bij de autoritei ten, dan moeten wij bewijzen dat Hannes in Ischgl is besmet. Dan zullen we een lijst met 2000 getui gen die besmet raakten in Ischgl overhandigen en deskundigen op het gebied van virologie en epide miologie opvoeren'', zei Alexander Krause na afloop van de zitting te gen de Oostenrijkse omroep ORF. Gerechtigheid Krause stelde in de rechtbank dat de landelijke, deelstaat- en dis trictsautoriteiten te laat en te lang zaam in actie kwamen en maatre gelen tegen de uitbreiding van het virus verhinderden. In een poging dat te bewijzen legde de advocaat de rechtbank een reeks vragen voor met betrekking tot de handel wijze van de autoriteiten. Hij wijst onder andere op de communicatie binnen de Tiroler deelstaatautoriteiten tijdens de persconferentie van 5 maart 2020. Daarin werd gezegd dat vijftien IJslanders die bij thuiskomst posi tief waren getest, niet besmet wa ren in Ischgl maar in het vliegtuig. De autoriteiten wisten toen al dat dit niet klopte, concludeerde de onafhankelijke Tiroler Ischgl- commissie later na onderzoek. Schopfs zoon Ulrich reageerde niet begrijpend en teleurgesteld op de houding van de Oostenrijkse staat. ,,Het gaat ons om gerechtig heid'', zei hij tegen de krant Der Standard. Zijn moeder en hij eisen een ton smartengeld voor pijn, lij den en rouw alsook een vergoe ding van de begrafeniskosten. ,,Mochten we een schadevergoe ding krijgen, dan doneren we die natuurlijk'', zei hij verwijzend naar liefdadigheidsorganisaties. De rechtbank doet schriftelijk uitspraak. Die kan enkele weken op zich laten wachten. Eind sep tember behandelt ze de schade claim van nabestaanden van een Duitse Ischgl-ganger die ook over leed aan Covid-19. Alzheimer Welkom bij het Alzheimer Gafé GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Was Delano R. de persoon die met de ene telefoon in zijn hand de belastende gesprek ken fotografeerde en filmde die hij voerde met de telefoon in zijn andere hand? Yelle Tieleman Amsterdam - Delano R., hoofdverdachte Delano R. wilde de eerste dag van het Eris-proces maar weinig kwijt. ILLUSTRATIE ANP Oostenrijk wijst coronaclaim af Caspar Naber Ischgl Volgens nabestaanden kwamen de autoriteiten te laat in actie bij een corona-uitbraak in Ischgl. foto anp Een Alzheimer Café is een ontmoetingsplek in de buurt voor mensen met een vorm van dementie, hun partners, familieleden, vrienden en andere belangstellenden. De bijeenkomsten bieden niet alleen (praktische) informatie over leven met dementie maar ook gezelligheid en sociaal contact. Heb je vragen of wil je lotgenoten ontmoeten? Voel je welkom en neem vooral iemand mee. Onze vrijwilligers zijn er klaar voor. Kijk op alzheimer-nederland.nl/wezijnopen voor een Alzheimer Café, Alzheimer Trefpunt of Alzheimer Theehuis bij jou in de buurt. alzheimer café alzheimer nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11