'Zoiets doet een fromme Jood niet' Door de lezingen voor Mazzel tov kwam ik in contact met andere Joden. Vooral de orthodoxen hadden een uitgesproken mening over het boek. Zo leerde ik nieuwe families kennen, die mij uitlegden hoe 'bij hun thuis' het Joden dom wordt beleefd: van het hebben van twee keukens tot het totaal blokkeren van alles wat niet religieus Joods is. Ik kwam Joden tegen die wel wisten hoe gruwelijk de Shoah was, maar nog nooit één kampfoto hadden aanschouwd. Deze mensen beschrijf ik in Minjan. De geslotenheid van de gemeen schap was al een obstakel, daar kwam corona bovenop. Alsof dat niet genoeg was, kreeg mijn echt genoot kanker. Ik heb dat bewust f n mijn boek Mazzel tov W I uit 2017 beschrijf ik de vriendschap tussen mij en een strengreligieus Joods gezin. Als werkstudente begeleidde ik de kinderen zes jaar lang elke dag met hun huiswerk, behalve op sjabbes. Zo kreeg ik als niet-gelovige met een katholieke achtergrond een intiem kijkje in hun dagelijks bestaan, gebruiken en rituelen. Ik had nooit bedacht dat ik iets moest met die bijzondere periode, tot ik in 2015 op weg naar de Frankfurter Buchmesse naast Adriaan van Dis in het vliegtuig belandde. We raakten aan de praat en hij zei: "Over die jaren heb je toch wel een boek geschreven, mag ik hopen?" Intussen zijn er 60.000 exemplaren van verkocht, werd het meermaals bekroond en is het in diverse talen vertaald. Ontmoetingen, ook als ze kort zijn, kunnen een mensenleven veranderen. MARGOT VANDERSTRAETEN (53) schreef Minjan, het vervolg op haar bestseller Mazzel tov over de wereld van orthodoxe Joden in Vlaanderen. met niemand gedeeld, het leven was zonder kanker al ingewikkeld genoeg. Gelukkig is de behandeling goed aangeslagen, wellicht dankzij de vele liters heilzame kippensoep, de Joodse penicilline. Die kreeg ik van Leah, een van de weinigen die wel van mijn mans ziekte wist, hoewel het volgens haar aan haar gebeden lag. Ik houd van echte ontmoetingen en dat aspect verdween in die maanden. Het schrijven aan Minjan heeft mij op de been gehouden, dat was mijn Joodse penicilline. De vrouw die mijn hart heeft gestolen, in het boek heet ze Esther, ontmoette ik op zo'n Mazzel tov-lezing. Zij is heel gelovig, maar nieuwsgierig en krach tig genoeg om binnen de beperkingen van L haar geloof een weg Vte vinden waarop zij met mij kan omgaan. Zij neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Nee, niet tijdens de presentatie, stel je voor zeg. Ik moet het in een papiertje pakken en in een bepaalde brievenbus gooien. Ik voel dat zij een verlangen heeft om meer te weten te komen over mij en hoe ik leef, maar ja, zoiets doet een fromme Jood niet. Ze gelooft heilig in de noodzaak van taboes en we redetwisten bij elke ontmoeting. Ik hoop dat ik haar liefdevol heb geportretteerd. Zij draagt het boek.' MEZZA39 MIJN BOEK MARGOT VANDERSTRAETEN Minjan verschijnt op 20 september bij Atlas Contact 22,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119