ERWIN ROEBROEKS (51) was slaaf van zijn dwangstoornis. Hij dronk zeepsop, stond acht uur per dag onder de douche, ging elke avond exact om 21.40 uur slapen. Hij schreef er een boek over: Ik dwang.Mensen met OCD zijn vaak manipulatieve tirannen.' Erwin Roebroeks laat zijn handen zien. Ze zijn niet kapot omdat hij ze met bakken zeep en liters water wast. Hij draagt geen chirurgische handschoenen omdat hij bang is voor besmetting met wat-dan-ook. Roebroeks grijnst: 'Ik ben zowaar een normaal mens geworden.' Een mens dat ooit gevangen zat in zijn hoofd, zoals hij het zelf verwoordt, iemand met een obsessief- compulsieve dwangstoornis, zoals de medische wereld het verwoordt. Het begon op zijn twaalfde: de geodriehoek die Roebroeks op de dorpsschool in het Limburgse Sint Geertruid gebruikte, kwam van pas om zijn kleren recht te leggen. 'Recht tot op de millimeter,' zegt Roebroeks. Hij moest van zichzelf elke dag exact om 21.40 uur naar bed en geen seconde later. 'Niemand maakte zich in eerste instantie zorgen, ik was voor de buitenwereld gewoon een braaf kind.' Hij had een absoluut muzikaal gehoor, was talig. Kon goed rekenen. 'Een voorbeeldkind.' De symptomen werden steeds ernstiger. Hij waste zijn huid niet schoon, maar kapot. 'Ik was zo rood als een kreeft, in mijn handen zaten inkepingen.' Hij dronk zeepsop, droeg chirurgenkleding, douchte acht uur per dag. 'Het duurde uren voordat de boiler weer vol was. Al die tijd stond ik ingezeept te wachten.' Zijn ouders zagen dat dit niet goed was, maar dwangers zijn vaak manipulatieve tirannen. 'Ik zei: "Ik heb er niet om gevraagd geboren te worden. Dus je poetst maar mee." En dat deed mijn moeder.' Hij lacht vaak tijdens het gesprek - de tijd maakt de herinneringen minder pijnlijk. 'Ik had op mijn dertiende al moeten worden opgenomen. De focus bij dwangpatiënten ligt altijd bij de rare symptomen, nooit bij het onderliggende probleem. Dan zit er weer een dwanger bij een talkshow en gaat het tien minuten lang over de krankzinnige dingen die hij doet. Een rariteitenkabinet. Daar gaan mijn nek haren van overeind staan. Ik wist als kind al: ik heb hulp nodig.' Dat is de paradox, zegt Roebroeks: hij was volledig bij zijn verstand en deed tegelijkertijd 'iets knettergeks'. Hij zag tientallen therapeuten en artsen in zijn tienertijd en zelfs een gebedsgenezeres. Zijn eerste therapeut zei: 'Jij moet acteur worden'. Hij werd niet geloofd of bestempeld als 'niet Ik dwang, te behandelen'. Toen Roebroeks genezen van twintig was, werd hij opgenomen een obsessief- in een kliniek voor mensen met compulsieve angst en dwang, vlakbij Nijmegen. stoornis Die plek was in Roebroeks' ogen het verschijnt bij eindstation: wie hier niet geholpen De Bezige Bij kon worden, wachtte in die tijd 24,99. alleen nog een operatie. Psycho- chirurgie, waarbij in het brein wordt gesneden. 'De dwang verdween dan 36 Ik deed cc o O X Q CO co co LU I RW N ROEBROEKS Oenezen obsessief-compulsieve stoornis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116