'Ik benijdde vrouwen met echte borsten. Het zag er zoveel liever uit' borsten zelfverzekerdheid uitstraalde. En dat vinden mensen aantrekkelijk. Bovenal vond ik het gewoon mooier staan onder mijn kleding.' Tien jaar lang was ze betrekkelijk gelukkig met haar implantaten, al vond ze die 'ballen' vanaf het eerste moment niet lekker voelen. 'Ze waren altijd koud, die siliconen waren de pest voor de doorbloeding. En ik vond ze hard.' Ze vervreemdde van haar lichaam. 'Ik dacht steeds vaker: wat moeten die vreemde dingen in mijn lijf? Als ik naar vrouwen keek met echte borsten, benijdde ik ze. Het zag er zoveel zachter uit, natuurlijker en liever - ja, liever vooral. Ik werd zelf ook liever en zachter naarmate ik ouder werd.' Terug naar die hondenuitlaatservice. Want nadat ze nog vijftien jaar doorsukkelde met borsten waarvan ze niet blij werd, gaf die haar het zetje de implantaten te laten verwijderen. 'Tot mijn vijftigste had ik een cateringbedrijf. Ik werkte zeventig, tachtig uur per week, altijd stress. Ik besloot een sabbatical in te lassen zodat ik meer bij mijn hond kon zijn. Ik begon met mijn eigen hondenuitlaatservice en adopteerde een tweede hond. Uit Spanje, hij was gered uit een dodingsstation. Vanaf het moment dat hij aankwam op Schiphol week hij nooit meer van mijn zijde. Dat veranderde mijn leven. Hij was afgedankt en misschien wel daarom puur en eerlijk. Hij kon nog zó genieten. Ik besefte dat elk levend wezen wil ademen, genieten, de wind en de regen wil voelen. Ik stopte met alle dierlijke producten. Wie ben ik dat een dier voor mij moet doodgaan?' 30 Het veranderde ook hoe ze naar zichzelf keek. 'Als het gaat om puur en eerlijk, waarom verfde ik mijn haar dan nog? Ik ben nog altijd ijdel, maar ik wilde ook puur zijn. Zien wie ik ben en daar trouw aan blijven. Waarom zou ik minder vrouwelijk, jong of aantrekkelijk zijn met grijs haar? Ik wilde mijn haar niet verven om aan de schoonheidsnorm te voldoen. Bovendien ben ik blij en tevreden dat ik ouder word. Ik wilde verlangen naar wat ik heb, in plaats van wat ik niet heb.' En dat betekende dat die implantaten eruit moesten. Misschien knap ik er ook fysiek van op, dacht ze. Dat haar lichamelijke klachten, vooral pijn in haar schouders, werden veroorzaakt door de implantaten is nooit bewezen, maar wie weet, helpt het. De operatie is nu vier weken geleden. 'De arts kon me van tevoren niet beloven dat ik geen lege zakjes als borsten over zou houden. En een cosmetische ingreep ter aanvulling was niet mogelijk. Nadat de implantaten en de kapsels die zich daaromheen hadden gevormd waren verwijderd, moesten mijn borsten van binnen eerst opnieuw verkleven. Ik had geluk: ondanks dat de siliconen er 25 jaar in hadden gezeten, bleken ze vrij los in mijn borsten te zitten. De chirurg kon ze verwijderen zonder noemens waardig te hoeven snijden. Zodra het mocht, rolde ik het verband naar beneden en dacht meteen: ja, dit ben ik. Ik werd er emotioneel van. Voor het eerst in mijn leven had ik het gevoel dat mijn borsten echt bij mijn lijf pasten. De littekens deren me niet. Die zaten er al van het plaatsen van de implantaten, en ze vallen prachtig onder mijn borst. Bovendien vertellen littekens een verhaal. Ik heb er ook een van mijn keizersnede.' Ze voelt zich zelfverzekerd nu ze haar eigen lijf terug heeft. 'Ik durf weer een decolleté aan. Dat vond ik met nepborsten lelijk: omdat ik zo dun ben zag je de protheses gewoon zitten.' In het verleden waarschuwde ze mannen toch maar even: 'Ik heb nepborsten, niet schrikken, ze zijn nogal hard.' Niet dat zo'n man daar ooit negatief op reageerde, maar blijkbaar zaten haar borsten haar toch altijd dwars, denkt ze nu. Zelfverzekerd of niet, naakt op de gevoelige plaat van haar zus is een grote stap. 'Maar ik heb geen seconde getwijfeld. Ik bewonder Annabels werk enorm en hoop dat andere vrouwen er ook iets aan hebben. Je kunt er als vrouw puur natuur prachtig uitzien, ook op latere leeftijd.' zachter en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110