'Ik ben klaar met kinderen, maar in een relatie is dat niet zo simpel' en negentien op verschillende scholen en opleidingen.' Vlak voor de eerste lockdown, in het voorjaar van 2020, kreeg Jools een miskraam. Oliver: 'In de voorgaande jaren hadden we er al vier meegemaakt. Het is niet mijn keus er publiekelijk over te praten, vooral uit bescherming van mijn vrouw, maar zij vindt het belangrijk het taboe op miskramen te doorbreken. Veel mensen onderschatten nog steeds wat voor impact het kan hebben op een vrouw. Dat we vijf gezonde kinderen kre gen is een wonder. Toen Jools en ik net aan het daten waren, vertel den de artsen haar dat ze nooit kinderen zou kunnen krijgen. Ik hield hoe dan ook van haar, dus voor mij had het geen invloed op onze relatie. Nee, ook niet dat ze ondanks alles én onze vijf wonderen nu nog een zesde kind zou willen. Jools houdt nu eenmaal van kinderen, ze is een geboren moeder. Ik ben er eigenlijk wel klaar mee, maar als je een relatie hebt, is dat niet zo simpel.' Lacht: 'Al doe ik hard mijn best een zesde te voor komen.' Met zijn missie - de wereld duurzamer en gezonder laten eten - heeft Jamie Oliver zijn tijd mee. 'Meer dan ooit denken we na over waar ons eten vandaan komt, wat het doet voor ons lichaam en wat het effect is op de planeet. Veel van mijn campagnewerk is daardoor makkelijker geworden. Als je naar de wereldkaart kijkt en ziet waar mensen over lijden aan covid, zijn dat dezelfde plekken als waar mensen overlijden aan dieetgerelateerde ziekten. De voedselindustrie is de grootste industrie en werkgever ter wereld, groter dan banken, wapens, goud of olie. Om daar veran dering in aan te brengen, is een gigantische klus. Overheden en bedrijven moeten daarin vooroplopen. Mensen moeten de voordelen van gezonde en verantwoorde voeding voelen in hun portemonnee. Als het niet makkelijk en leuk en goedkoop is, werkt het niet. Elk boek dat ik heb gemaakt, is voor een groot deel vegetarisch. Dat geldt ook voor Samen eten. Ik houd van vlees en vis maar eet het veel minder. De vraag is: wanneer eet je het en waar haal je het vandaan? Een supermarkt kan nog steeds een kant-en-klare spaghetti bolognese verkopen, maar er in plaats van een kilo vlees ook een pond in gooien en de rest aanvullen met groenten. Elke verandering heeft tijd nodig.' MEZZA 27 JAMIE OLIVER Samen eten verschijnt bij Kosmos, 32,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107