tje naar zijn nieuwe kookboek Samen eten. Daarin gaat hij terug naar wat voor hem de essentie is: samenzijn met familie en vrien den. Voor het eerst speelt eten daarbij geen leidende, maar een ondersteunende rol. Na 22 jaar Londen verkaste Jamie Oliver twee jaar geleden met zijn gezin naar een landhuis op het platteland van Essex. Op een steenworp afstand van het dorpje Clavering, waar hij opgroeide als dyslectische zoon van pub-eigenaren, en als acht jarige keukenhulpje werd. Hij wil er meer tijd doorbrengen met zijn gezin, en niet alleen maar in de weekends zoals in voorgaande jaren toen hij al parttime in de regio woonde. 'Tijdens de lock- downs legde ik mijn jongste kinderen elke avond in bed.' Iets wat haalbaar moet blijven nu hij vastbesloten is minimaal twee uur van zijn werkdagen af te halen en slechts drie dagen per week op kantoor in Londen te zijn. Ook wil hij elk jaar een week extra vakantie nemen. 'Ik ben dingen aan het veranderen in mijn leven. Wil ook minder reizen. Niet dat ik ermee stop hoor, want reizen is inspirerend. Veel van mijn boeken zijn ook reisverhalen.' Het mooie aan koken is dat het religie en ras overstijgt, zegt hij. En hij durft eindelijk te denken aan ouder worden. 'De dood is nog nooit zo duidelijk aanwezig geweest als in het afgelopen jaar. Iedereen kent wel iemand die is overleden aan covid. Daar heb ik van geleerd. Ik heb iets te verliezen. Dat betekent dat ik er nu het beste van moet maken. Samen eten gaat over hoop, en hoe we zijn veranderd in de laatste MEZZA 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105