Afvallen, sporten, stoppen met drinken, het is allemaal een kwestie van wilskracht denken we. Onzin, zegt gedragspsycholoog Daan Remarque in zijn boek Het jojo-effect. 'Als je echt wilt veranderen, moet je niet rigoureus je leven omgooien, maar stap voor stap.' Of het nu eten, drinken of bewegen is, het is allemaal gewoontegedrag. Gewoontes maken ons leven een stuk eenvoudiger omdat ze dagelijkse keuzes overbodig maken. Bijna de helft van ons gedrag is gewoontegedrag. Toen Rutte in de eerste corona persconferentie benadrukte dat we echt geen handen meer moesten schudden, gaf hij direct daarna een hand aan Jaap van Dissel. Zo sterk is de macht der gewoonte. Gewoontes gaan automatisch, moeiteloos, gedachteloos en zijn ongevoelig voor verstoringen. Dat is prettig als het gunstige gewoontes zijn als tandenpoetsen, maar hinderlijk bij ongunstige gewoontes. Je neemt je voor slechts een paar koekjes te eten en even later is het hele pak leeg. Ik eet zelf altijd dropjes in de auto. Ik neem me telkens voor er hooguit drie te eten, maar vaak stop ik pas als ik misselijk word. We hebben allemaal geleerd dat er maar één manier is om zo'n gedragspatroon te doorbreken: de Drastische Ommezwaai. Op een dag besluiten we dat alles anders moet en doen we een beroep op onze wilskracht. Die is in het begin superhoog - ik ga het echt doen! - maar al snel komt de klad erin. Volhouden lukt niet en zo jojo'en we weer terug naar onze oude gewoontes. We zien dit als onze eigen fout: we hebben niet genoeg wilskracht. Maar het ligt niet aan ons, wilskracht is simpelweg het verkeerde instrument. Wilskracht is belangrijk voor eenmalige beslissingen - overwin ik mijn prikangst en ga ik een vaccin halen? - maar ongeschikt om gewoontes te veranderen. Daarom zijn alle calorie- beperkende diëten, ook periodiek vasten, sapkuren en het Keto-dieet, op de korte termijn een succes maar op de lange termijn spectaculair onsuccesvol. Op Dry January volgt vaak een natte februari. Tijd om die drastische ommezwaai te vergeten. En te stoppen met zelfverwijten: het ligt niet aan jou. Maar hoe verander je hardnekkige gewoontes dan wel? Uit de gedragspsychologie weten we dat gewoonteverandering heel anders gaat: geleidelijk, stap voor stap, steeds iets beter. Zo verdwijnen slechte gewoontes langzaam en komen de kilo's en de drankjes niet meer als een boeme rang terug. MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101