Poolse plukkers m j Verdachte van moord Cijsouw langer vast Illegale straatrace in haven Vlissingen was enorm evenement 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Er wordt weer onzichtbaar gebuffeld in de Zeeuwse boomgaarden. Verscholen tussen de muren van groen blad bij Krabbendijke zijn jonge Poolse plukkers gezellig kletsend aan het werk. Het tempo waarin Confe renceperen van de bomen worden gegrist ligt hoog. Als ik vraag of zij dit weekend nog uit zijn geweest, wordt er meewarig gegrijnsd. „Stappen? We zijn 's avonds stuk'', zegt Julia, een twintiger uit het Poolse Bialystok. Plukken is vooral in de regen doodvermoeiend. Poolse pop nog wat harder. Voor de meesten is dit het laatste sei zoen in de Zeeuwse fruitschuur. Julia is bijna klaar met haar oplei ding tot chirurg, Damian is een aankomend orthopedagoog, drie anderen worden arts, architect en fysiotherapeut. Opleidingen die zij zelf betaald hebben met bikke len in Zeeland. Poolse papa's en mama's pamperen hun kroost be- - paald niet. Zeeland zullen ze niet missen. In Polen wachten de be tere banen. „Eindelijk echt geld verdienen'', zuchten Julia en Da- mian die voor mij het nieuwe ge zicht van Poolse arbeidsmigranten zijn. Mijn stereotype beeld van worst ronde mannen en tragische vrou wen hebben zij omver gekegeld. Het zal mij niet verbazen als zij op duiken in het Adrz of het Erasmus MC. Of nieuwe generaties Poolse jongeren de weg naar de Zeeuwse boomgaarden weten te vinden is de vraag. Voorlopig nog wel, maar ook Poolse jongeren worden steeds kritischer, weet fruitteler Martijn Vogelaar. Hij steekt uit eigenbelang - peren plukken - 'grof geld' in een jeugdherberg met tweehonderd bedden. ,,Voor enige tijd best oké, maar weinig privacy en te koude douches'', luidt de welwillende re censie van de jonge plukkers over nota bene een van de beste Beve- landse 'Polen-hotels'. Dat is een signaal om in Zeeland, waar het geld tegen de plinten klotst, de huisvesting van onmisbare ar beidsmigranten eindelijk een keer goed te regelen. Dan kunnen die bordjes 'wegens personeelsgebrek gesloten' ook snel de vuilbak in. Er wordt weer onzichtbaar gebuffeld in de boomgaarden DE STELLING Vandaag: De Slag om de Schelde op Netflix. Ik ga kijken Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Pand vanwege drugs ontruimd Toename aantal hondendiefstallen De verdachte werd maandagoch tend in de boeien geslagen bij de woning van Cijsouw. Er zou een confrontatie hebben plaatsgevon den waarbij de bewoner met ge weld om het leven was gebracht. De verdachte, die een relatie heeft met een dochter van Cijsouw, was in het huis aanwezig en werd door de politie met een megafoon opgedra gen om naar buiten te komen. Na de aanhouding van de man zette de politie maandag het gebied rond de boerderij aan de Noordweg in Biggekerke af om onderzoek te doen. Ook het huis in Middelburg, waar de verdachte woont, werd doorzocht. Fanatieke tuinders Henk Cijsouw en zijn vrouw Joke staan op Walcheren bekend als fa natieke tuiniers. Hun Theetuin 't Hofje is een populaire plek onder tuinliefhebbers. Cijsouws overlij den zorgde voor een schok in de Walcherse tuinwereld. Omwonen den van Tuin 't Hofje reageerden erg aangeslagen. De familie Cijsouw is lid van de Gereformeerde Gemeente in Me- liskerke. Dinsdag bezochten ds. J. M. D. de Heer, consulent van de ge meente, en een ouderling van de gemeente de rouwende familie om geestelijke steun te bieden. De Heer zei toen: ,,De familie is in schok kende rouw gedompeld. Ook de kerkgemeenschap is sprakeloos. Als we met elkaar sprakeloos zijn, is het goed om niet veel te zeggen." Op sociale media gaan video's rond van de straatrace die zondagmiddag plaatsvond in het havengebied bij Nieuwdorp. Er zijn niet zozeer hardrijders op te zien, maar vooral motorrijders die hun gepimpte voertuigen showen en door boch ten driften. Langs de kant staan honderden mensen, en zelfs voor catering is gezorgd. De bandenspo ren op de weg zijn talrijk. 'Dit is ontoelaatbaar' De politie werd getipt over het eve nement en is erheen gegaan, vertelt woordvoerder Alwin Don. ,,Maar het was zo groot, dat we op dat mo ment niet meer konden ingrijpen. We hebben de boel dus vooral in de gaten gehouden, zowel op de grond als vanuit de lucht." Een volgende keer pakt de politie door, benadrukt Don. ,,We accepteren dit niet nog een keer. We zijn de komende weekenden alert, en grijpen in als zich mensen beginnen te verzame len." Overigens heeft de politie nog geen signalen dat er weer plannen zijn voor races in het gebied. Het evenement vond plaats op grondgebied van de gemeente Bor- sele. Burgemeester Gerben Dijk- sterhuis noemt dat 'ontoelaatbaar'. ,,Er ontstonden daar levensgevaar lijke situaties." Volgens Dijkster- huis zijn politie, North Sea Port en de gemeente in gesprek over de mogelijkheden om een herhaling te voorkomen. Zo lek als een mandje Statenlid Joan van Burg is één van de mensen die video's van de straatraces deelde op zijn Twitter- account. ,,Ik kom regelmatig in de haven voor mijn werk, en vorige week maandag zag ik die sporen op de weg. Ik dacht: wat is hier ge beurd...!?" Zeker de schaal van het evenement baart hem zorgen. ,,Als een paar jongens uit het dorp dit doen, hoor je me echt niet. Maar je kan aan alles zien dat er een grote organisatie achter zit. Bijzondere motoren, veel publiek, koek en zo- pie langs de kantDat moet toch niet zomaar kunnen." Echt ver baasd is Van Burg niet. Hij noemt het havengebied wat betreft toe gankelijkheid 'zo lek als een mandje'. ,,Je kan er met een tank rondrijden zonder dat iemand het ziet of er wat aan doet." Het Vlissingse havengebied stond nog niet bekend als populaire plek voor straatraces. Er waren de afgelopen jaren wel regelmatig mel dingen uit de omgeving van Ter- neuzen. De politie nam daar ver volgens maatregelen. Zo werden boetes uitgedeeld en voor bepaalde gebieden een samenscholingsver bod uitgevaardigd. vrijdag 17 september 2021 Damian zet de geluidsbox met Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik eet liever een echte hamburger dan een vega- burger 2323 stemmen GOES Burgemeester Margo Mulder van Goes heeft eerder deze maand een kamer en een zolder in een pand aan de Opril Westwal in Goes laten ontruimen. Er was daar een kleine hoeveelheid hennep en harddrugs ge vonden. De huurovereen komst met de betref fende bewoner is door de verhuurder beëindigd. De ontruiming van een deel van het pand aan de Opril Westwal is bedoeld om de betrokkenheid van deze locatie bij de geor ganiseerde drugshandel te doorbreken en eventu ele overlast voor de di rect omwonenden weg te nemen. VLISSINGEN De politie Zeeland-West Brabant heeft recent meerdere meldingen ont vangen over diefstal van honden. De politie ver moedt dat de honden ge stolen zijn om te verhan delen. De meldingen gaan over uiteenlopende rassen, al merkt de politie wel op dat in bepaalde periodes bepaalde speci fieke rassen populair lij ken te zijn. Dieven heb ben het vooral voorzien op rashonden. Hoewel de politie aangiftes op neemt, kan ze vaak wei nig doen om de honden weer op te sporen. De politie adviseert honden eigenaren om hun dier al tijd aan te lijnen, en te laten chippen. KLOETINGE 'Schietpartij' bij basisschool blijkt vals alarm De melding van een schietpartij bij basis school De Kloetingse School aan de Zomer- weg in Kloetinge bleek gistermiddag vals alarm. Bij de politie werd melding gemaakt van een schietpartij, waarna agenten naar de Zomer- weg werden gestuurd. Ook werd automatisch een melding van een schietpartij geplaatst op het meldingennetwerk P2000. Korte tijd later bleek dat er sprake was van een ruzie in de buurt van de school, waarbij een steen naar een auto was gegooid. De 36-jarige Middelburger die vastzit voor het ombrengen van de 67-jarige Henk Cijsouw uit Biggekerke blijft zeker veertien dagen langer in de cel. Dat heeft de rechtbank gisteren bepaald. Het Openbaar Ministerie ver denkt hem van moord of dood slag. Eldridge Pentury Biggekerke Politie, gemeente Borsele en North Sea Port bekijken samen hoe ze kunnen voorkomen dat er nog illegale straatraces in het havengebied Vlissingen-Oost plaatsvinden. Zondagmiddag werd zo'n evenement gehouden bij Nieuwdorp. Volgens de politie kwamen er 1500 mensen op af. Martijn de Koning Vlissingen-Oost VEEU NEDERLANDERS VINDEN CORONAPAS DISCRIMINEREND MAAR ALS JE JE LAAT VACCINEREN HEB JE 6AAR ©EEN LAST MEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2