ChristenUnie laat D66-leider keihard vallen SV krijgt Sociedad Zijn kunstwerk staat op de maan Walcheren maar Paul van Hoeydonck wilde er lang niet aan herinnerd worden o w Casper Traas uit Oost Souburg, zittend op een stoel, werd gisteren getroost door acteur Gijs Blom bij de Netflix- première van De Slag om de Schelde. Traas vertelde over zijn NSB-vader en hield het daarbij niet droog. „75 jaar na de oorlog kijken mensen mij daar nog steeds op aan. Dat is toch verschrikkelijk?" Het bijzondere moment gebeurde bij Film by the Sea. Vijf Zeeuwse ooggetuigen van de oorlog en vijf hoofdrolspelers in de film vereeuwigden samen hun voetstappen in cement. De verhalen die de ooggetuigen vertelden, maakten indruk. Een van de andere ooggetuigen was Annemarie Adriaanse uit Middelburg, die op de foto wordt geïnterviewd door Levi van Kampen, terwijl acteur Mark van Eeuwen en actrice Susan Radder luisteren. Sigrid Kaag verliest haar droom baan vanwege fouten die gemaakt zijn bij de evacuatiemissie uit de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Nu de D66-minister van Buitenlandse Za ken haar ontslag heeft aangeboden, is het demissionaire kabinet de zo- veelste steunpilaar kwijt. Kaag kwam tot haar besluit, nadat coali tiegenoot ChristenUnie besloot vóór de moties van afkeuring te stemmen, die woensdag werden ingediend tijdens een debat over de chaotische evacuatieoperatie. Daarmee was er een Kamer meerderheid die het handelen van het kabinet afkeurde en Kaag daar voor als eindverantwoordelijke aanwees. De PvdA, die de motie in diende, nam het Kaag kwalijk dat het kabinet 'te lichtzinnig en te laat' handelde bij de evacuatie van lokaal Afghaans ambassadeperso neel. ,,In mijn opvatting over democra tie en cultuur van ons bestuur moet de minister gaan als het beleid wordt afgekeurd'', zei Kaag in de Tweede Kamer, kort nadat de motie was aangenomen. ,,Ik kan niet an ders dan de consequenties aanvaar den.'' In april had ze premier Mark Rutte de maat genomen toen hij Ik ga leuk door als partijleider van D66. Ik sta pal achter de inhoud aanbleef na een vergelijkbare motie na de kwestie rond Pieter Omtzigt tijdens de formatie. Het is niet het einde van haar po litieke loopbaan; Kaag gaat 'leuk door' als partijleider van D66. ,,Ik sta pal achter de inhoud. Het ambt was een prachtambt, een roeping, ik ga het missen, maar dit is de af weging.'' Beslissende zetje Dat coalitiepartner ChristenUnie het beslissende zetje gaf, verslech tert de toch al getroebleerde ver houding met D66 dat wel in het ka binet blijft. Zowel D66 als de Chris tenUnie wil niet met elkaar in een volgende regering, maar ook de huidige samenwerking in het de missionaire kabinet loopt op z'n laatste benen. Bovendien bemoei lijkt het de toch al maandenlang voortslepende formatie. Toch gaat Kaag volgens D66 wel naar het 'for matieweekendje' van informateur Johan Remkes. ,,De formatie gaat door.'' Tegen minister Ank Bijleveld (Defensie, CDA) werd ook een mo tie van afkeuring aangenomen, om dat zij verantwoordelijk wordt ge houden voor het achterblijven van 22 tolken en hun gezinnen. Bijle- veld stapte niet op. ,,Ik maak een andere afweging, dat is het.'' P4 vrijdag 17 september 2021 m Sport 20 ZEELAND5 FOTO LEX DE MEESTER ZEELAND2 Kaag weg als minister na motie De rommelige evacuatie uit Af ghanistan veroorzaakt chaos in politiek Den Haag. Minister Si- grid Kaag (Buitenlandse Zaken, D66) stapt op. De formatie wordt verder bemoeilijkt. Hanneke Keultjes Tobias den Hartog Den Haag —Sigrid Kaag Mix van wolken en 21°C zon Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 11688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1