f ff:4 NIEUWS 13 Bpt ''4; vjfe ENERGIE AFBOUWEN Binnen staat de kolenkit allang niet meer paraat, zoals Gerard Cox zong in zijn onsterfelijke liedje. Maar buiten blijkt het knap lastig om van kolen af te komen. isteren bleek dat het gebruik van kolen als energiebron het afgelopen halfjaar alleen maar is toege nomen, terwijl Nederland met zichzelf en met an dere landen heeft afgesproken het gebruik juist fors terug te dringen. Bij het stoken op kolen komt immers relatief veel CO2 vrij, dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. De verklaring stond erbij, gisteren in deze krant: Het is een kwestie van vraag en aanbod. ,,De elektriciteits markt is een mSrkt", onderstreept Pieter Boot, hoofd van de afdeling klimaat en energie van het Planbu reau voor de leefomgeving. Kolen centrales produceren elektriciteit en proberen die te verkopen. De over heid probeert die markt te beïnvloe den door een prijs te berekenen voor de uitstoot die bij kolencentrales vrijkomt en door centrales te sluiten. Maar die Nederlandse centrales zijn zo efficiënt, veel efficiënter dan de oudere Duitse bijvoorbeeld, dat als er in Europa extra vraag is de directie zeker een tandje zal bijzetten.'' We lijken wel verslaafd, waarom is het zo moeilijk om van kolen af te komen? De gezellige kachel van Gerard Cox vervangen, was achteraf gezien een makkie. Je huis verwar men kon vanaf de jaren 60 ook op gas, en dat scheelde een hoop gedoe in vergelijking met kolen die - voor de jongere lezers - met een speciale emmer, de kolenkit, van de kelder naar de huiskamer werden gebracht. In energiecentrales worden kolen vooral gestookt om energie op te wekken voor de industrie: om auto's, koelkasten of telefoons te maken. Sinds James Watt in de 18de eeuw ontdekte dat je er machines op kunt laten draaien, is de welvaartsgroei van miljarden mensen afhankelijk van kolen. Die energiebron vervang je niet zomaar. Investeringen Maar al die zonneparken en wind molens dan, daar zijn toch miljarden in geïnvesteerd? Daar is al veel ge beurd, maar dat kost gewoon tijd, zegt Boot. ,,Elk land rond de Noord zee is ermee bezig en er zijn maar een paar bedrijven die het kunnen. En dan moeten er ook nog kabels naartoe.'' En oké, Nederland was in Europa bepaald niet de eerste die begon met zon- en windenergie. 14 procent van ons energieverbruik wordt inmiddels duurzaam geprodu ceerd. Weinig, maar vijf jaar geleden was het minder dan 5 procent. Het doel, vastgelegd in het klimaatak koord dat de overheid twee jaar geleden heeft gesloten met bedrijven en maatschappelijke organisaties, is 32 procent in 2030. We hebben inmiddels ruim 2600 windmolens. Om het hele land van stroom te voor zien, zouden het er wel acht keer zo veel moeten zijn. Kunnen we die in ons dichtbevolkte landje kwijt? Boot gruwt van zulke rekensom men. ,,Niemand zegt dat de energie voorziening voor 100 procent van wind of zon afhankelijk moet zijn. Dat kan waarschijnlijk ook niet. Al is het inmiddels wel zo dat op de aller beste uren, je moet dan denken aan een zondag met felle zon en veel wind, Nederland al geheel duurzaam is. De enorme molens op zee produ- De enorme molens op zee produceren veel meer stroom dan die op land. We gaan echt vooruit ceren ook veel meer stroom dan die op land. We gaan echt vooruit.'' Heeft het wel zin? China verstookt immers meer dan de helft van de ko len wereldwijd, en daar worden nog centrales tójgebouwd. China wegzet ten als grote vervuiler is niet terecht, zegt Bart Verheggen, auteur van het boek Wat iedereen zou moeten weten over klimaatverandering. De Chinezen stoten per hoofd van de bevolking nog altijd minder broeikasgassen uit dan wij. En: ,,Een derde van alle windenergie in de wereld wordt geproduceerd in China, en ze zijn veruit de grootste producent van zonnepanelen.'' Duurzaam En de economische groei? Onder activisten hoor je wel dat die de echte reden is waarom het zo moeilijk is om van kolen af te komen. We kun nen wel duurzamer gaan produceren, maar zolang we tegelijkertijd méér produceren, heft dat het effect van het eerste weer op. ,,Dat hoeft niet zo te zijn'', zegt Verheggen. ,,Als je elektriciteit opwekt met wind, zon of waterkracht, kun je daar zo veel van gebruiken als je wilt. De uitstoot van broeikasgassen is het probleem, niet de economie of de bevolkings groei. De armere landen, die weinig hebben bijgedragen aan het huidige probleem, willen zich ook graag ontwikkelen. Het zou oneerlijk zijn ze dat te ontzeggen.'' Maar nee, de wereld is helaas niet zo eenvoudig als in een liedje van Gerard Cox. vrijdag 17 september 2021 GO van die kolen af? A Stoken op kolen klinkt ouderwets, maar het gebeurt nog altijd op grote schaal. Vooral voor de industrie. FOTO'S GETTY IMAGES, NATIONAAL ARCHIEF V Hans Nijenhuis Den Haag - Pieter Boot, Planbureau voor de Leefomgeving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13