Bellen, mensen: 0800-1351 9 ,,In onze laatste meting gaven veel mensen aan dat ze perspectief missen: we hebben niets om naar uit te kijken. Het lijkt een ein deloze crisis, er is niet iets om naartoe te le ven. Een inspirerende toespraak vanuit Den Haag kan mensen wel hoop geven.'' ,,De Jonges uitspraken zijn niet handig als je zulke mensen alsnog wilt overtuigen zich te laten vaccineren en werken alleen maar po lariserend. Op die manier bereik je sceptici niet en bevestig je hen juist in hun wantrou wen.'' ,,Dat is lastig, maar gerichte lokale campag nes in de buurtsuper of de moskee kunnen zeker helpen. Een deel van de mensen, bij voorbeeld migranten en lageropgeleiden, vindt de huidige overheidsinformatie vaak te ingewikkeld. Dan helpt het als een des kundige zegt: 'vaccineren is verstandig, ik heb het zelf ook gedaan en er zijn nauwelijks bijwerkingen.' Verder kunnen huisartsen een positieve rol spelen, zij hebben relatief veel gezag bij mensen. Eigenlijk hadden zij aan het begin al veel meer bij de vaccinatie campagne betrokken moeten worden.'' ,,Ik vind het goed dat alle commotie rond het vaccineren een debat op gang brengt over hoe we omgaan met de individuele keuzevrijheid van mensen. Het lijkt me be langrijk om daar als maatschappij op te re flecteren.'' Er is altijd veel ruimte geweest voor andere denkwijzen. Dat staat met het corona- bewijs onder druk ,,De overheid heeft zich steeds aangepast aan de situatie en geprobeerd te doen wat nodig is om de pandemie te beteugelen. Zo hoefden mondkapjes eerst niet en daarna wel. De avondklok zou er nooit komen, maar werd tóch ingevoerd. Nogal wat burgers zien dat als onbetrouwbaar beleid. Tegelijk werd steeds duidelijker dat de politiek het ook al- lemaal niet zeker wist. Het gevoel 'onze lei ders weten wat ze doen' verdween. ,,Dat het kabinet zich aanpaste, is begrijpe lijk. Ik heb me veel beziggehouden met ge zondheidsbeleid en adaptief besturen is in derdaad het devies tijdens zo'n crisis. Het probleem is echter dat een duidelijk verhaal vaak miste. Ze doen daar in Den Haag maar wat, denken veel burgers daardoor.'' ,,Het kabinet heeft steeds volgehouden dat vaccineren een volstrekt vrije keuze is, waarbij uiteraard het dringende advies was om die prik wél te nemen. Nu ervaren niet- gevaccineerden dat hun vrijheid toch fors wordt ingeperkt, zij mogen zonder vaccina tie of negatieve test straks op veel plekken niet meer naar binnen. Dat strookt volgens hen niet met de eerder gepredikte keuzevrij heid en voedt het wantrouwen dat een deel van de mensen al had tegen de overheid.'' ,,In Nederland en in Scandinavische landen hebben burgers vanouds veel vertrouwen in de overheid, maar is er ook altijd veel ruimte geweest voor andere denkwijzen. Die vrij heid staat met het coronabewijs onder druk en dat roept weerstand op.'' ,,Het is een uiterst gevoelig onderwerp, waarbij ook mensen van wie je het niet ver wacht zich ineens heel fel opstellen. Dat kan vriendschappen echt kapotmaken. Uit ons onderzoek blijkt echter dat de argumenten heel divers zijn en zeker niet iedereen een extreme positie inneemt. Natuurlijk heb je mensen die complottheorieën aanhangen, maar er zijn ook mensen die onzeker zijn over de bijwerkingen op lange termijn of liever vertrouwen op hun immuunsys teem.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 551 Ik ken de verslaggever die naar de persconferentie van Rutte De Jonge over het bijna-einde van co rona ging. Ik liet hem voorafgaand een paar brieven lezen, die ik krijg van ongeruste lezers. Mensen die niet zo digitaal ontwikkeld zijn en zich zorgen maken over de coronapas, no dig om restaurant, kroeg en schouw burg binnen te komen. Ik citeer er even een paar: 'Beste Frank. Toevallig heb ik net mijn kinderen gemaild: hoe kom ik aan een QR-code? Ik heb geen handtelefoon, alleen een vaste. Ben ik nu verplicht om een mobiele telefoon aan te schaffen? Wij hebben kaarten voor de schouwburg en dan zou die QR-code ons nekken. Boven dien hebben we binnenkort een etentje, ook een probleem. Wij zijn 86 87 jaar en niet van plan om een mobiel te kopen. Hoe lossen we dat op?' En deze: 'Hallo Frank. Ik ben Wilma Flintstone en heb geen mo biele telefoon, wel een computer. Ik ga graag naar theater, bioscoop, ter rasje etc. Ik las dat printjes van die code niet altijd worden geaccepteerd. Nu durf ik nergens meer heen.' En deze: 'In de krant stond een tip voor mensen die geen smartphone hebben. Maar hierbij heb je wel een DigiD-code nodig. Ook moet je in het bezit zijn van een pc en een printer. Ik voel me zeer buitengesloten. Ze gaan er gewoon van uit dat we die apparaten thuis hebben. Ik heb geen DigiD, geen printer en geen smart- phone. Het gele boekje, de corona- app, het zegt me allemaal niets. Ben ik de enige?' Goed, serieuze zorgen van burgers dus. De verslaggever wilde ze graag voorleggen aan Rutte De Jonge. Ze hadden antwoord, hoor. Maar ik zag twee mannen met meewarige blik ken, ze grinnikten een beetje. Kon den het zich kennelijk niet voorstel- Ik ben Wilma Flintstone en heb geen mobiele telefoon, wel een computer len: mensen zonder computer. De Jonge verwees naar coronacheck.nl. 'En als je geen printer hebt kun je terecht bij de bibliotheek. Er is ook nog een te lefoonnummer als je helemaal niks hebt.' Rutte viel in: '0800-1351', decla meerde hij uit zijn hoofd. Lachend: 'Ja, ik ben van alle markten thuis.' De Jonge weer: 'Als je gevaccineerd of ge test bent, dan wordt de code thuisbe zorgd. Dus het is echt onbegrensd ser- vicegericht'. Toen stonden de heren, zeer content met zichzelf, een beetje te grijnzen. Maar ik zou zeggen: bellen mensen: 0800-1351. En de groeten aan Rutte. PC DONDERDAG 16 SEPTEMBER 2021 SK^i G Volle bak bij concertzaal Paradiso in Amsterdam, op 26 juni. De gasten moes ten wel een negatieve uitslag laten zien in de CoronaCheck-app. foto epa Welk verhaal mist er in uw ogen dan? Doet het kabinet genoeg om de samenle ving te verbinden? Minister Hugo de Jonge laat zich niet positief uit over vaccinatie weigeraars. Kan de overheid ongevaccineerden nog overtuigen die prikken te nemen? Valt er nog iets positiefs te halen uit de huidige situatie? - Marianne van Bochove, socioloog Waar is het misgegaan met de onderlinge solidariteit en het vertrouwen in de over heid? Kon het kabinet dat anders doen? Niemand wist hoe de pandemie zich zou ontwikke len, dat er een deltavariant zou komen. Waar komt de weerstand tegen het corona- bewijs vandaan? Niet-gevaccineerden stellen dat de over heid steeds repressiever optreedt en ma ken zelfs vergelijkingen met de Tweede Wereldoorlog. De vaccinatiediscussie zorgt voor familie- ruzies en vriendschappen die onder druk staan. Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9