7 c Pieter Omtzigt is na vier maanden terug in de Tweede Kamer Stemmenkanon Pieter Omtzigt is terug in het parlement. Op dag één pakt hij meteen het kabinet aan, maar gebeurt er ook wat hij juist hoopte te voorkomen. ,,Op halve kracht zal niet helemaal lukken." et duurde misschien een minuutje, hoog uit twee. Maar zijn in breng bij het eerste proceduredebatje als solo-Kamerlid gisteren was als vanouds Omtzigtiaans: ,,We lijken nu te focussen op de laatste week'', zei hij over de mislukte evacuatie missie in Afghanistan. ,,Maar er lijkt anderhalfjaar lang geen voor bereiding geweest te zijn. Dat zou toch de les van Srebrenica zijn?'' Later in het debat vraagt de ex- CDA'er nog om extra informatie, of preciezer: alle verslagen van de afgelopen zes maanden van over leggen tussen de betrokken minis teries. En als de VVD pleit voor een stringenter asielbeleid voor Afghanen, zegt Omtzigt: ,,Ik krijg visioenen van toeslagenouders die nergens naartoe konden.'' Zo geeft de ervaren parlemen taire rot - sinds 2003 in de Kamer en bij de verkiezingen goed voor ruim 340.000 stemmen - meteen zijn nieuwe visitekaartje af. Het is dezelfde man die vier maanden geleden met een burn-out de Tweede Kamer verliet, om even later ook zijn CDA de rug toe te keren. Maar hij heeft wel een nieuwe rol. Hij draagt geen CDA-coalitie- jasje meer. Los van de fractiedisci pline hoopt Omtzigt, herstellende van de burn-out, te doen wat hij aan zijn kiezers heeft beloofd. Hij wil zich richten op de kerntaken van de overheid, de macht scherp controleren. ,,Ik wil werken aan de nieuwe bestuurscultuur die er nog niet is'', zegt hij buiten de debat zaal tegen de media. ,,Ik wil rustig aan het werk proberen te gaan, op halve kracht zal niet helemaal luk ken. Maar ik probeer toch enigs zins gefaseerd terug te komen.'' Dat blijkt niet eenvoudig. Het wordt hem teveel als een verslag gever wat Omtzigt betreft één vraag te veel stelt. ,,Je zei net 'de laatste vraag', alsjeblieft.'' Daarna legt hij geëmotioneerd uit dat hij het lastig vindt om alle media te woord te staan de eerste dag, dat hij echt rustig aan wil beginnen, maar dat het zo niet gaat lukken. Andere politici zeggen dan nog wel eens 'geen commentaar' of sturen een woordvoerder op pad om mediaverzoeken af te hande len, maar daar slaagt Omtzigt op dag één van zijn rentree nog niet in. De Groep Omtzigt is nog in op bouw, zegt hij. De club is klein. De medeauteur van zijn boek Een nieuw sociaal contract, tot gisteren ook columnist bij Trouw, sloot zich bij de eenpitter aan. Inmiddels heeft hij ook een persvoorlichter. Versoberd Veel meer personeel kan Omtzigt zich niet permitteren sinds de Tweede Kamer de regelingen voor afsplitsers danig versoberde. Na diverse relletjes over 'zetelrovers' die hun fractie verlieten paste het parlement de vergoedingen aan: een Kamerlid dat uit een partij stapt krijgt minder geld en minder spreektijd. Omtzigt sleepte op ei gen kracht bijna vijf CDA-zetels binnen, maar het protocol voorziet niet in uitzonderingen voor stem- menkanonnen. Ex-partijgenoten kijken met ar gusogen naar de Groep Omtzigt. Is dit het begin van een politieke be weging, een potentiële concurrent bij verkiezingen? Omtzigt zelf ver telde vorige week dat hij zulke plannen nu niet heeft, de burn out noopt hem tot herstel, dat vergt al zijn energie. Op het CDA- congres zaterdag klonk er even eens weinig vrees voor een nieuwe partij. „Hijzelf wil dat volgens mij helemaal niet, in zijn omgeving hoor je nog wel eens over die plan nen'', zei een bron uit de partijtop relativerend. Maar helemaal gerust zal geen enkele partij er op zijn. Volgens opiniepeilers heeft Omtzigt een zeldzame aantrekkingskracht op kiezers uit zeer diverse achterban nen. Maurice de Hond schatte een eventuele lijst-Omtzigt al een keer op 27 a 28 zetels. Ook peiler Peter Kanne van I&O Research taxeerde de potentie 'tussen de twintig en dertig ze tels': ,,In onze populariteitsonder- zoeken doet hij het gemiddeld be ter dan elke andere politicus of partijleider'', zei Kanne eerder. ,,In de ogen van kiezers is hij een soort Omtzigt is hartstikke welkom bij ons. Maar ik gun hem tijd en ruimte, ik ben ook niet de enige die hem wil heilige. Bij linkse kiezers doet hij het goed, maar hij krijgt ook waar dering onder mensen die voor middenpartijen of populistische stromingen als PVV en Forum gaan.'' Welkom bij BBB Caroline van der Plas van de Boer BurgerBeweging zegt het dan ook zonder omhaal van woorden, alsof het politieke transferseizoen aan staande is: ,,Omtzigt is hartstikke welkom bij ons. Ik heb het meer maals gezegd tegen hem, maar ik ga hem natuurlijk niet het mes op de keel zetten. Ik gun hem eerst tijd en ruimte, ik ben ook niet de enige die hem wil hebben, denk ik. Maar we hebben afgesproken om koffie te gaan drinken.'' Demissionair premier Mark Rutte liet gisteren weten 'blij te zijn' dat Omtzigt 'weer fit is'. ,,Ik zie uit naar debatten met hem, ab soluut." Rutte had nog wat goed te maken met Omtzigt, na diens 'ver geten' gesprekken bij de verken ners over een 'functie elders' voor de ex-CDA'er. De premier zou nog bellen met het Kamerlid, kondigde Rutte dit voorjaar aan op tv. Maar tot een serieus gesprek kwam het niet, blijkt nu: ,,Ik heb contact ge zocht, maar daarna is er vanuit zijn hoek niet meer gereageerd", zei Rutte op vragen hierover. De twee komen elkaar nog vaak genoeg tegen in de plenaire zaal. GO DONDERDAG 16 SEPTEMBER 2021 'Rustig aan de slag' lukt niet echt Niels Klaassen Den Haag - Caroline van der Plas, BBB H Pieter Omtzigt ging gisteren voor het eerst weer aan het werk in de Tweede Kamer, na een maandenlange burn-out. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7