Welke van deze vijf wordt icoon van de stad? 6 Kade in Breskens is er niet goed aan toe, gemeente laat onderzoek doen Dat de westelijke kade van de han delshaven er niet goed bij ligt is di rect te zien. Parallel aan het water, een meter van de rand is de stoep over tientallen meters ingezakt. De stalen rand is roestig, op sommige plekken kijk je er doorheen. Zand is weggespoeld, stenen zijn ver zakt. Prisma's De gemeente Sluis nam de kades in 2019 over van het Rijk en wil nu samen met Rijkswaterstaat onder zoeken hoe de staat is. De ko mende tijd worden er metingen verricht om te zien hoe de kade er aan toe is en wat er moet gebeuren om een en ander te verbeteren. Met prisma's worden de komende tijd de kleinste bewegingen van de kade geregistreerd. Acuut gevaar is Er zijn nieuwe damwanden geplaatst. Je kunt je nu afvragen of dat wel zo goed gebeurd is er niet volgens de de gemeente maar tot er meer duidelijk is, kun nen extreem hoogwater of hei werkzaamheden verdere verzak kingen veroorzaken. Op de slechtste plekken langs de Guido van der Heijden Terneuzen Het is de afronding van tweede fase van Project ICOON. Het pro ject heeft als doel een iconisch uit kijkpunt aan de Terneuzense kust te realiseren. Terneuzenaren mochten in de eerste fase in 2018 hun ideeën lanceren. Het Verhaal van Terneuzen, zoals die fase heette, leverde ongeveer 250 in zendingen op, variërend van pro fessioneel ogende ontwerpen tot aandoenlijke kindertekeningen. Met al die ideeën gingen professi onele ontwerpers aan de slag tij dens de nu afgesloten tweede ronde. Het idee was dat ook zij zich lieten inspireren door de Terneu- zense schoten voor de boeg. Ook Project Icoon heeft last ge had van de coronacrisis. Daarom is het hele traject met een jaar ver lengd. De jury boog zich daarom pas de afgelopen tijd over de 76 ont werpen. Het aantal werd in rondes teruggebracht van achttien, naar elf en uiteindelijk naar de laatste vijf. Van de vijf ontwerpen komt er maar één uit Terneuzen zelf. Leen- dert Muller ontwierp een toren, waarop de naam Terneuzen staat en noemde deze De Plankier. De ove rige genomineerden komen uit Rotterdam, Enschede, Almere en Gent. Alle finalisten hebben in ie der geval duizend euro gewonnen. Wie van de vijf uiteindelijk in het echt gebouwd gaat worden, daar gaan de Terneuzenaren zelf over. De ongeveer 250 mensen die in de eerste ontwerpronde een idee in stuurden hebben daarmee een stem verdiend. Dit najaar zal de be slissing vallen welke van de vijf het Icoon van Terneuzen moet worden. Handelshaven zijn grote gele be tonblokken gelegd. ,,Niet om de boel te stabiliseren", legt een voor man van aannemer Van der Poel uit. ,,Die zijn daar neergelegd om te voorkomen dat er daar gereden wordt." Betonfabriek Vlak bij de kade bouwt Van der Poel de grote appartementencomplexen van project Pharos Residence. ,,Nee, het komt niet door de bouw", denkt de voorman zeker te weten. En door zwaar verkeer lijkt hem ook sterk. ,,Vroeger zat hier een betonfabriek toen reed er hier ook veel zwaar verkeer." Nieuw is de situatie ook niet. Ron van Pamelen, directeur van Caffa- relli dat het gebied ontwikkelt, weet al jaren van de problemen met de kade. ,,Wij hebben dat vier jaar geleden, nog voor we met de bouw begonnen al gezien. We hebben toen ook metingen verricht en ge- monitord zoals nu ook opnieuw gaat gebeuren." ,,Er zijn daar niet zo lang geleden nieuwe damwanden geplaatst. Je kunt je nu afvragen of dat wel zo goed gebeurd is", vraagt Van Pame- len zich af. ,,Bij extreem hoogwater zien we de kade overstromen en dan is er sprake van uitspoeling." Met de bouw van Pharos heeft het volgens Van Pamelen niets te maken. ,,Je kunt daar, zo bij het wa ter niet zomaar gebouwen neerzet ten. Wij hebben daarom vóór we met bouwen be gonnen op zeventig plekken onder zoek verricht naar de belastbaar heid van de bodem. Dat hoort bij het proces. We zouden niet bou wen als er twijfels zouden zijn. Het zou ook niet mogen. Het gebouw zelf staat nu op palen van 28 meter lang. We zien weinig problemen. Als de bouw is afgerond zorgen wij hier ook voor een nieuwe infra structuur." donderdag 16 september 2021 'Nog geen reden voor zorgen' De gemeente Sluis laat onder zoeken hoe de kade van de Han delshaven er aan toe is. Goed is die niet, maar in Breskens vre zen ze nog geen toestanden als in Sas van Gent waar de West kade in dreigde te storten. Guido van der Heijden Breskens - Ron van Pamelen, directeur ontwikkelaar Caffarelli De Terneuzense uitkijktoren komt steeds dichterbij. De jury van Project Icoon heeft beslo ten. Een van deze vijf moet uit eindelijk aan de Terneuzense kust komen te staan. Met de klok mee: Leen- dert Muller, uit Terneuzen, met De Plankier, Adaptiv Ar chitecten, i.s.m. architecte Florence Desmedt, uit Gent, met De Driemast; Atelier van Berlo uit Rotterdam, met Voor de wind, IAA Ar chitecten, ABT Ingenieurs en AIP partners uit En schede, met Sea-coon; René van Zuuk uit Almere, met Spankracht De kade bij de Handelshaven waar Pharos Residence wordt gebouwd is er niet best aan toe. Di rect risico is er volgens de gemeente Sluis niet. fotos camile schelstraete I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53