In de steigers: plannen voor 451 woningen Word krantenbezorger in Nieuwerkerk of Zierikzee krantenbezorgen.nl 7 DEN KOORNBYTER LANDSCHAP VAN VOOR DE RAMP Geen aardappelen, maar slootjes, hagen, bloemen en grazende koeien. Aan de Zuid Langeweg in Dreischor wordt een akker van tien hectare omgevormd tot het landschap van voor de Ramp. premie Wê Bel: 088 013 96 20 f h h ier kijk, op deze m kaart zie je hoe I het was.' Land- I schapsarchitect I Jan Willem Bosch uit Gapinge laat een kaart uit 1915 zien. Daarop zijn percelen met horizontale en verticale lijn tjes vlak naast elkaar getekend: de karrenvelden die zijn overgeble ven na het aanleggen en verster ken van de dijken, zo'n drie tot vijf eeuwen geleden. Met paard en wagen werden de lagen grond af gegraven en naar de dijk gereden. Wat overbleef was een landschap vol slootjes. En dat was niet eens zo lang geleden zo, zegt Jan Wil lem Bosch. ,,Na de Ramp is hier zoveel verloren gegaan. Op Schouwen-Duiveland is alles rechtgetrokken en gladgemaakt. En een beetje naar het voorbeeld van de Noordoostpolder inge richt." Hij zegt het met lichte af keur in zijn stem. ,,Het was hier heel idyllisch, veel meer een 'oud- landlandschap' met kreeklopen en kreekruggen. Dat zag je goed op het eiland Dreischor. De dor pen zijn op kreekruggen aange legd." De vreugde bij Bosch was dan ook groot toen de familie Ber- dowski uit Huis ter Heide in 2018 bij hem aanklopte met de vraag de landbouwgrond achter de door hen aangekochte boerderij Vin cent den Koornbyter aan de Helle- weg in Dreischor terug te brengen in oorspronkelijke staat: een kar- renveld. ,,Zo'n reconstructie is wel uniek. Het komt niet zo vaak voor dat zo'n karrenveld hersteld wordt." Bosch kan op één hand wel wat kleinere projecten van de provincie tellen, maar een parti culier initiatief zoals in Dreischor van die grootte: dat heeft hij nooit eerder meegemaakt. In juni kwa men kranen de eerste hap uit de Zo'n reconstructie is wel uniek. Het komt niet zo vaak voor dat zo'n karrenveld hersteld wordt grond nemen en inmiddels is er ongeveer 30.000 kuub grond ver zet. Bosch verwacht dat het graaf werk volgende week klaar is. Dan kan de natuur aan de slag. De familie Berdowski heeft het plan ondergebracht in een stich ting, vernoemd naar de boerderij. „Daarmee is dit project verankerd voor de toekomst", zegt Bosch. Het doel van de stichting is 'het oorspronkelijk karrenveld aan de Zuid Langeweg bij Dreischor in ere te herstellen, zodat de daarbij behorende bijzondere natuur te rugkeert in de polder van Drei- schor.' Ook wil de stichting voor lichting geven over karrenvelden en het straks ontstane natuurge bied buiten het broedseizoen om openstellen voor publiek. Zeekraal en bloemen Het grootste deel van het jaar zal het hek dat straks rond het gebied komt, gesloten blijven. Er komen een stuk of tien koeien die de ve getatie rondom de in totaal 18 wa terlopen gaan bijhouden, zegt Bosch. ,,Er wordt een bloemrijk grasmengsel ingezaaid met soor ten die in de Nederlandse natuur thuishoren, zoals margrieten en ratelaars." Aan de kant van de Hel- leweg is de akker wat opgehoogd. Daar komen stroken meidoorns. En richting de dijk zit er meer zoute kwel in het water. Daar ver wacht Bosch straks zeekraal en lamsoor. ,,Er komt hier rijke na tuur voor terug." De provincie Zeeland en de ge meente Schouwen-Duiveland denken er ook zo over. De laatste moet de bestemming landbouw nog wijzigen in natuur, maar daar verwacht Bosch geen problemen mee. En de provincie heeft het plan opgenomen in het natuur- netwerk Zeeland. Graanbijter Wie zich nog afvraagt waar de naam Den Koornbyter vandaan komt... „Waarschijnlijk zat er vroe ger een graanhandelaar op de boerderij. De handelaren keurden het graan door erin te bijten. Er is ook een kever die een plaag vormde voor het graan door erin te bijten. Het kan ook daarnaar ver wijzen. De Latijnse benaming is Calandra Granaria, een vraatzuch tig zwart insect", is de geschiede nisles die Bosch ons nog meegeeft. Hoeveel woningen staan er eigen lijk op Schouwen-Duiveland in de steigers om gebouwd te worden? SP-raadslid Hans de Jong stelde af gelopen zomer deze vraag aan het gemeentebestuur. ,,In heel Neder land zitten de mensen te springen om woningen. Wij vinden de plan nen hier op Schouwen-Duiveland te traag gaan en wilde er wat druk op zetten. Alleen al op ons eiland zijn op korte termijn een paar hon derd nieuwe woningen broodno dig", legt De Jong uit. De gemeente dook op zijn vraag de woningbouwplannen in en kwam met gedetailleerde cijfers per woonplaats. Ze ging daarbij in eer ste instantie uit van 'harde plan nen'. ,,Deze liggen planologisch of publiekrechtelijk vast en kunnen worden onderscheiden in verschil lende fasen", legt de gemeente uit. Er zijn op dit moment 51 woningen fysiek in aanbouw. En 160 wonin gen in afwachting van een reeds in gediende aanvraag. Wordt daar een klap op gegeven dan kan ook voor dat resterende deel woningen de schop de grond in. Naast dit totaal van 211 woningen die zeker ge bouwd gaan worden, spreekt het gemeentebestuur ook van zachte woningbouwplannen. Voor som mige woningen daarbinnen wordt nog een vergunning afgewacht. Voor andere woningen is al een be sluit met een positieve grondhou ding genomen. Het gaat hier om 240 woningen. Meeste in Zierikzee In het overzicht van te bouwen wo ningen per woonplaats steekt Zie- rikzee er boven uit. Daar zijn 39 woningen in aanbouw en 91 in af wachting van de klap op de aan vraag. Voor nog eens 168 woningen verwacht het gemeentebestuur dat er een positieve 'gunning' komt. En voor 16 andere nieuw te bouwen woningen in Zierikzee is al een po sitief gesprek geweest. Daarmee komt het totaal te bouwen wonin gen in harde én zachte plannen voor Zierikzee op 314. Hans de Jong is blij met het ge maakte overzicht. ,,Het is een goede eerste stap. Maar er moet in de toe komst meer worden gebouwd om aan de behoefte te voldoen. We proberen jongeren te behouden op het eiland. Zij moeten ook woon ruimte hebben." Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar donderdag 16 september 2021 Unieke reconstructie: het karrenveld is terug Valeska Nastaly Dreischor - Jan Willem Bosch, landschapsarchitect De woningnood is hoog. Op aan dringen van de SP-fractie inven tariseerde Schouwen-Duiveland hoeveel woningbouwplannen er op dit moment zijn. Dat zijn er 451, waarvan 211 woningen zeker gebouwd gaan worden. ,,Een goede eerste stap." Gerrit van Loon Zierikzee H Landschapsarchitect Jan Willem Bosch bij de karrenvelden in aanleg in Dreischor. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50