Britse kustwacht traint terugduwen bootvluchtelingen Niet meer iedereen kan 4 dgn Gelderse Poort Boeren dumpen melk door tekort vrachtwagenchauffeurs 4 AFGHANISTANDEBAT ONTEVREDEN KAMER Het 'terugduwen' is een omstreden manier om het aantal migranten dat in Groot-Brittannië aankomt te verminderen. Op videobeelden is te zien hoe jetski's langzaam maar zeker een rubberbootje met opva renden omsingelen en begeleiden naar een sleepboot. De rubberboot wordt vastgemaakt aan de sleep boot en onder begeleiding van de jetski's naar Franse wateren ge bracht. De plannen van de conservatieve partij en de minister van Binnen landse Zaken, Priti Patel, kwamen vorige week naar buiten. Inmiddels is er ook al over gesproken in het Britse parlement. Vorige week kwamen er 1959 mensen aan in het Verenigd Ko ninkrijk. Een recordaantal, waar door de teller dit jaar op 14.461 vluchtelingen staat: twee keer zo veel als vorig jaar. Voor Patel en de conservatieve partij een reden om strenge maatregelen te nemen, het is immers ook een belangrijke pijler binnen de brexit. Onder de noe mer: het is niet goed voor de scheepvaart en niet veilig voor de vluchtelingen, aangezien Het Ka naal een van de drukst bevaren ka nalen ter wereld is, werd er een plan uitgerold om met de kustwacht te zorgen voor pushbacks naar Frank rijk. W Jetski's 'duwen' het migrantenbootje naar een sleepboot. Die brengt ze buitengaats De Franse minister van Binnen landse Zaken Gérald Darmanin, waarmee Patel gewoonlijk afspra ken maakt rondom Het Kanaal, sprak in een tweet vorige week over 'ondermijning van de vriendschap' tussen de twee landen. Hij vindt dat je niet over de rug van mensen politiek moet bedrijven. Volgens media kan het Britse plan niet wor den uitgevoerd zonder de mede werking van Frankrijk. Want dat land zou zich om de migranten moeten bekommeren na het 'terug duwen'. LONDEN Het chronische tekort aan vrachtwagenchauffeurs in het Verenigd Koninkrijk dreigt in enkele regio's het ophalen van vuilnis lam te leggen. En veehou ders moeten melk dumpen. Bestuurders van vuilniswagens in North Somerset, in het zuidwesten van Engeland, krijgen tijdens hun rondes aanbiedingen van grote concerns uit andere sectoren om te gen flink hogere salarissen over te stappen. De leegloop neemt zulke grote proporties aan dat het opha len van tuinafval is afgeblazen. Veehouder Andrew Mellor in Staf fordshire kreeg tot zijn schrik een telefoontje dat de tankwagen de melk van zijn 150 koeien niet kon komen ophalen. De 1600 liter melk moest hij weggooien. ,,De hele route lag eruit'', vertelde hij aan de regionale krant Stoke Sentinel. ,,Ik heb gehoord dat in totaal meer dan 100.000 liter weggegooid moest worden.'' Er zijn momenteel zo'n 100.000 vacatures voor chauffeurs. Zo zorgde de uittreding uit de EU voor een massale uittocht van chauffeurs uit Oost-Europa. De chaotische evacuatie uit Afghanistan blijft het kabinet achtervolgen. De Tweede Kamer neemt geen genoegen met de uitleg van de betrokken ministers. Gaandeweg de avond gooien steeds meer Kamerleden hun handen geërgerd in de lucht. Tijdens het de bat over de slechts deels gelukte evacuatie van Nederlanders en Af- ghanen uit Kaboel, hebben de meeste partijen geen goed woord over voor wat het kabinet gepres teerd heeft. ,,Er is gefaald'', vindt CDA'er Derk Boswijk. ,,Ik schaam me om Nederlander te zijn'', zegt PvdA'er Kati Piri. ,,Een clusterfuck 2.0'', noemt SP'er Jasper van Dijk het. Maar demissionair minister Si- grid Kaag (Buitenlandse Zaken) vindt dat de Kamer wel heel grote woorden gebruikt. ,,Andere landen hebben het niet beter gedaan'', zegt ze. ,,Ook andere landen moesten mensen achterlaten." Ze noemt het 'bitter' dat Nederland mensen ach ter heeft moeten laten. ,,Maar dit een totaal falen noemen is een schoffering voor iedereen die zo hard heeft gewerkt.'' Ze wijst er op dat het Nederland 'het enige land' was dat op het vliegveld van Kaboel 24 uur per dag doorwerkte. Te weinig De Tweede Kamer neemt geen ge noegen met die verdediging. Dat er keihard gewerkt is in de dagen na dat de taliban Kaboel onder de voet hebben gelopen en alle westerse landen halsoverkop mensen moes ten evacueren, dat gelooft de Kamer wel. Wat de Kamer steekt, is dat er in de maanden daarvoor te weinig is gedaan. Al maanden drongen partijen er Tijdens de Nederlandse eva cuatiemissie uit Kaboel zijn 'waarschijnlijk' 22 Af ghaanse tolken in Afghani stan achtergebleven. Met 'een deel' van de tolken is nu nog contact. Het kabinet belooft zich in te zet ten om de achtergebleven tolken als nog uit Afghanistan weg te halen. Hetzelfde geldt voor zo'n 70 Af ghaanse evacués die al waren opge roepen, maar het vliegveld niet tijdig konden bereiken. Ook zijn er nog 'voor zover bekend' 459 Nederlanders en mensen met een Nederlandse ver blijfsvergunning in Afghanistan, in clusief hun gezinnen. ,,Onze inzet Evacuaties gaat door. Wij houden actief contact met deze mensen'', zegt minister Si- grid Kaag (Buitenlandse Zaken). In de mailbox van het ministerie van Buitenlandse Zaken zitten nog 23.000 mailtjes van mensen of groe pen mensen die denken aanspraak te maken op een regeling voor Afgha- nen die een link hebben met Neder land. Maar, stelt het kabinet, door de verslechterde veiligheidssituatie in Afghanistan is het evacueren van al die mensen niet meer mogelijk. Ook wil de taliban niet langer dat Afgha- nen het land verlaten. Een groot deel van de Tweede Ka mer neemt daar geen genoegen mee. Veel partijen, waaronder Kaags eigen D66, vinden dat iedereen die recht heeft op asiel moet worden geholpen. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg 3 dgn Antwerpen 3 dgn Helmond diner donderdag 16 september 2021 GO De Britse kustwacht is begon nen met het trainen van perso neel dat straks de taak krijgt om migranten op rubberboten te weren uit Het Kanaal. Ze worden teruggesleept naar Franse wa teren. De plannen zijn omstre den en worden veroordeeld door mensenrechtenorganisaties en andere regeringen in Europa. Marlies Rothoff Rotterdam/Londen Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Hanneke Keultjes Hans van Soest De opmars van de taliban ging zo snel dat Nederland niet iedereen die weg wilde kon evacue ren. Volgens minis ter Sigrid Kaag is er toch een knappe prestatie geleverd. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Sigrid Kaag en Mark Rutte in een onderonsje tijdens het debat over het terughalen van mensen uit Afghanistan. FOTO ANP schaam Slaap in Ooij, het groenste dorpje van Nederland! Bij Nijmegen en De Waal. 3 nachten in 3* Fletcher De Gelderse Poort (7,8) r? O 3 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en wandel- en fietsroutes Tips! De mooie Ooijpolder en De Millinger Theetuin 3* Century Hotel Antwerpen (7,6) 4* Fletcher Wellnesshotel Helmond (8,1) Midden in het historische centrum 1 dagkaart voor BLUE Wellnessresort 2 nachten incl. ontbijt Tip! Vernieuwde MoMu 2 nachten incl. ontbijt lx diner (hoofdgerecht)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4