Gedroogde bloemen zijn weer hip MHH* Mariette Kamphuis blaast het stof van driehonderd jaar oud herbarium 6 Esme Soesman Zierikzee Het herbarium in Zierikzee, één van de oudste in Nederland, is waarschijnlijk aangelegd door Jacob Ligtvoet, die van 1703 tot 1752 tuin man was in de Leidse Hortus bota nicus. Hij liet niet alleen een in drukwekkende verzameling plan ten na, maar ook schitterende pla ten. Met papieren vazen versierde hij de door hem gedroogde bloemen. „Betoverend", zegt Kamphuis - die jaren geleden in het Zeeuws Mu seum kennismaakte met dit 'ty pisch Nederlandse' verschijnsel. Het mooie eraan? ,,Dat je van een wetenschappelijke verzameling meer maakt. Dat het een persoon lijk karakter krijgt. Ik zie de knip pende mannen zo voor me. Het is leuk om dat naar deze tijd te tillen." Droogbloemen zijn weer hele maal hip. Je kunt ze zelfs kant-en klaar kopen. Kamphuis vindt het het leukst als mensen zelf door de BIER MET DE HOP VAN LIGTVOET Loop over straat en verbaas je over de wilde plantjes die je tegenkomt knieën gaan. ,,Het is heel persoon lijk. Dat is het bijzondere. Loop over straat en verbaas je over de wilde plantjes die je tegenkomt of over de rozentuin van je oma. Het zijn her inneringen die je verzamelt. En te gelijkertijd is het een stukje bota nie: wat zie ik nu eigenlijk? Hoe heet dit plantje? Ik denk dat het ook helpt om de liefde voor natuur aan kinderen over te dragen." Familie Copijn Kamphuis is kunsthistoricus, ge specialiseerd in landschapsarchi tectuur. In 2014 was ze klaar met het schrijven van een dik boek over tuinarchitectenfamilie Copijn. Na tien jaar vooral met haar hoofd in de weer te zijn geweest, snakte ze er naar met haar handen te werken. ,,En ik was besmet geraakt door het onderwerp, dat ook over de teelt van siergewassen ging vanaf 1800 tot nu." De landschapshistoricus begon haar eigen biologische bloemkwe kerij Loofwerk, op landgoed Op Hodenpijl in Schipluiden. Daar ko men al haar passies samen. De ver halen die ze als historicus vertelt over onderwerpen die toen actueel waren en nu weer of nog steeds. ,,Ik heb daar 1500 vierkante meter aan bloementuin met zo'n zeventig verschillende soorten. Dat is mijn laboratorium om dit soort verhalen te kunnen vertellen." Het herbarium in het Stadhuis museum, dat ook online is in te zien, is voor Kamphuis een wal halla. Ligtvoet liet 348 bladen met planten na, met in totaal 307 unieke plantensoorten. De wetenschappe lijke ontwikkeling spat van het Zie rikzeese herbarium af. De weten schap stond niet stil en dat is te zien aan de in de loop van de tijd veran derde namen en indeling in soorten op de etiketten. Na Ligtvoets dood in 1752 werd het herbarium verkocht. Nieuwe eigenaresse was Diederica Schutter (1774-1838), die vaak op bezoek ging bij haar familie in Oosterland. Deze familie schonk het herbarium in 2008 aan het Stadhuismuseum. donderdag 16 september 2021 SD Gedroogde planten verzamelen was ooit een hobby van ultra- rijke mensen, nu is het iets voor iedereen. Kunsthistoricus en bi ologisch bloemkweker Mariette Kamphuis uit Schipluiden blaast het stof van deze oeroude pas sie. Geïnspireerd door het drie honderd jaar oude herbarium in het Stadhuismuseum in Zierik zee maakt ze met haar zus Han- neke hedendaagse varianten van de papieren vazen. Biologisch bloemkweker en kunsthistoricus Mariette Kamphuis in het Stadhuismuseum in Zierikzee met haar hedendaagse herbarium vazen. Vroeger moesten ze echt uitgeknipt, zij maakte een soort poezieplaatjesvariant. fotos marieke mandemaker - Mariette Kamphuis 269 jaar na zijn dood is het her barium van hoofdtuinman Jacob Ligtvoet van de Leidse Hortus nog altijd van wetenschappelijke waarde. Botanicus Barbara Gra vendeel en haar collega-onder zoekers hebben uit een hopplant in het Zierikzeese herbarium dna kunnen halen. Daarmee zijn ze een zoektocht begonnen naar hop waar je een lekker lokaal speciaalbiertje van brouwt. In Nederland wordt geen voor bier geschikte hop meer gekweekt. Maar met behulp van het nu ge- vonde dna kun je wel op zoek naar planten waarvan het dna sterk lijkt op het oude dna van de ooit gebruikte hop. Met be hulp van oude herbaria zoekt Gravendeel naar nu levende hopplanten die als kruisingou- ders kunnen dienen. In de Hor tus botanicus in Leiden is de hop in alle glorie te zien. Daar wordt ook het verhaal van het herba rium uit Zierikzee en het onder zoek naar hop uit de doeken ge daan. Zie: hortusleiden.nl en stadhuismuseum.nl. Een hedendaagse variant op het herbarium. De vaas van Loofwerk, ontworpen door Han- neke Kamphuis, is geïnspireerd op de door Ettore Sottsass ge stichte Memphisgroep van inte rieurontwerpers in de jaren 80 van de 20ste eeuw. Enkele van de pagina's van het driehonderd jaar oude herba rium die te zien zijn in het Stad huismuseum. Het gebruik van papieren tuinvazen in combina tie met de echte bloemen en planten raakte eind van de 17de eeuw in de mode. A Het draaibord bij de hop in een van de tuinen van de Hortus bota nicus in Leiden. Daar wordt het verhaal over de hop en over het her barium uit het Stadhuismuseum uit de doeken gedaan. FOTO STADHUISMUSEUM ZIERIKZEE De hedendaagse knipvellen met vazen van Loofwerk zijn bij het Stadhuismuseum te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49