ZEELAND 11 donderdag 16 september 2021 De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie OPINIE PIETER IPPEL^ Het aan Vlissingen beloofde onderzoekscentrum voor ondermijnende criminaliteit heeft de wind nog niet in de zeilen, constateert emeritus-hoogleraar rechtsgeleerdheid Pieter Ippel. Als het nieuwe instituut niet echt aanhaakt bij de regio - en daar is hij bang voor - wordt een kans voor open doel gemist. Door de langgerekte corona-impasse zijn we bijna vergeten wat er net daarvoor ge beurde. Het kabinet besloot in februari 2020 definitief dat er geen marinierskazerne in Vlissingen zou komen. Het was een zelden vertoond tafereel: een heftig en langdurig jokkende staatssecretaris, een hevig sus sende premier en - helemaal bij zonder - boze Zeeuwse provincie bestuurders. Den Haag onder nam actie, althans op papier. Er kwam een Gezant voor Zeeland, de zeer ervaren en overijverige Bernard Wientjes ging aan de slag. En zie: nog voor de zomervakantie lag er een plan, met als voornaam ste onderdeel de volstrekt verras sende aanleg van een 'Law Delta', bestaande uit een extra beveiligde bajes, een eveneens extreem be schermde rechtbank en een exper tisecentrum voor ondermijnende en georganiseerde criminaliteit. Onheilspellend Karakteristiek en onheilspellend was dat niemand uit de Zeeuwse juridische wereld van tevoren van de komst van het Walcherse Alca- traz op de hoogte was. Ook de for meel verantwoordelijken, zoals de president van de rechtbank Zee land-West-Brabant, de directeur van de Middelburgse gevangenis Torentijd en de plaatselijke officie ren van justitie wisten van niks. Over de extra beveiligde gevan genis en rechtbank valt veel te spe culeren. Of er werkelijk behoefte aan is, blijft de vraag. Of er vol- doende gespecialiseerd personeel te vinden is, wordt een vraag. Daarover een andere keer meer. Net als de meeste insiders betwij fel ik of die repressieve instituten er ooit zullen komen. Wat wel aantrekkelijk en stimu lerend zou kunnen zijn, is de komst van een onderzoekscen trum voor georganiseerde en on dermijnende criminaliteit. Het gaat immers om een wijdvertakt en moeilijk grijpbaar sociaal pro bleem, dat de kwaliteit van de sa menleving ernstig kan aantasten. Het recente oprollen van mo biele drugslabs in Zeeuwse dor pen en het opsporen van grote Zeeland zou zich als praktijkgerichte 'kennis-hub' kunnen profileren: Crime and Criminology by the Sea hoeveelheden cocaïne in Vlis- singse zee-containers maken dui delijk dat dit probleem dichtbij opduikt. Impuls Een dergelijk onderzoekscentrum zou een impuls kunnen zijn voor onderwijs en onderzoek aan de Hogeschool Zeeland en University College Roosevelt. Omdat ik lang de cursus criminologie verzorgde, weet ik hoeveel belangstelling er bij studenten (en docenten) voor deze thematiek bestaat. Zeeland zou zich zo als praktijkgerichte 'kennis-hub' kunnen profileren: Crime and Criminology by the Sea. Maar hoe zit het eigenlijk met de voorbereiding? Een ambtelijke kwartiermaker is al een jaar bezig, maar veel schot lijkt er niet in te zitten. Ministeries steggelen er over wie nu wat moet betalen. Er is wel een pand gehuurd in Vlis- singen, maar wat voor soort on derzoekers er zullen worden ge huisvest blijft onduidelijk. Provin cie-ambtenaren zeggen dat hun 'inhoudelijke betrokkenheid' niet meer dan minimaal kan zijn. Maar bovendien lijkt het er op dat eerdere fouten worden her haald: niemand uit het lokale pro fessionele netwerk (rechtbank, justitie) is het afgelopen jaar bij Voorlopig zijn de zeilen niet gehesen en is er ambtelijke en politieke windstilte de voorbereiding betrokken, nie mand uit de bestaande criminolo gische onderzoeksinstituten is ge beld en op geen enkele manier is nagegaan hoe het op te richten centrum kan aanhaken bij de re gionale kennis-economie. Dat is niet alleen jammer, dat lijkt ook een gemiste kans voor open doel. Nieuwe initiatieven moeten open, interactief en van onderop worden vormgegeven en niet volgens het motto 'voor ons, maar zonder ons'. Het plan van Wientjes en zijn kameraden heet Wind in de zeilen. Voorlopig zijn de zeilen niet gehe sen en is er ambtelijke en politieke windstilte. Dat moet anders. Het k^n ook anders. Overheden (pro vincie, gemeenten) en maatschap pelijke instellingen moeten er op aandringen dat het expertisecen trum onderzoeksprojecten gaat doen, die werkelijk van belang zijn voor onze regio. De overheden en de Zeeuwse samenleving moeten zich actiever en zelfbewuster op stellen en de hele gang van zaken kritischer begeleiden dan tot nog toe. Het is tijd zelf het roer in han den te nemen. Pieter Ippel is emeritus-hoogle raar rechtsgeleerdheid aan de Universiteit Utrecht en Univer sity College Roosevelt, voorzit ter van het netwerk De Zeeuwse Meesters en mede-initiatiefne mer van Samen Recht Vinden Zeeland. Hij studeerde crimino logie, rechten en filosofie aan de VU. Bernard Wientjes (links) en staatssecretaris Raymond Knops bij de presentatie van Wind in de zeilen, met de aankondiging van onder meer een Law Delta in Zeeland. foto lex de meester GO Nog geen Zeeuw gebeld over nieuw onderzoekscentrum ondermijning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39