EENS EEN ZEEUW... 9 Amsterdam was van kinds af aan al de stad waar Peter Herrebout naartoe moest en zou gaan. Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren bleken te rustig voor hem, hoe zeer hij Zeeland ook lief heeft. Hoewel hij al twintig jaar de provincie uit is, zet hij zich als ondernemer nog steeds in voor Zeeland. ,,In Amsterdam kan ik veel belangrijker zijn voor Zeeland dan wanneer ik er zou wonen." ,,Ik ben geboren in Retranche- ment, tussen Sluis en Cadzand in. Als ik dat tegen mensen buiten Zeeuws-Vlaanderen vertel, heb ben ze geen idee waar ik het over heb. Al vrij snel, toen ik 3 jaar oud was, verhuisden we naar Oost burg. Daar heb ik gevoetbald en de mavo en de havo gevolgd. Na mijn 18de ging ik naar Walcheren om te studeren aan de HZ. Daar woonde ik op kamers in Vlissingen. Ik wilde zo dicht mogelijk bij huis blijven en kon toen de provincie echt nog niet uit. In 1995 ben ik te rug naar Oostburg gegaan om te gaan werken bij WEA Accoun tants. Na daar vijfjaar gewerkt te hebben, verhuisde ik naar Middel burg. Ik had verwacht om naar 'de grote stad' te gaan, maar dat bleek niet zo. Doordeweeks kon je ook in Middelburg en Vlissingen soms nog een kanon afschieten. Het was mij te rustig, ik houd toch van wat meer reuring. Waar mijn horizon lag, was mij toen allang duidelijk: Amsterdam." ,,De stad ademt geschiedenis. Als kind vond ik de lessen over de VOC en Amsterdam al prachtig. Er is hier altijd wat te beleven. Ook ben ik een grote Ajax-fan. Toen ik in Zeeland woonde, ging ik er al vaak naartoe en nu natuurlijk ook. Het was mijn droom om naar deze stad te verhuizen. Vroeger ging ik vaak een weekend naar de hoofd stad en het was mijn droom om er Amsterdam is echt een wereld apart. Daar weten ze eigenlijk niks van de rest van Nederland af te gaan wonen. Toen in 2002 mijn relatie plotseling uitging, heb ik de sprong gewaagd. Ik ben naar Am sterdam gegaan en woonde daar samen met mijn nieuwe vriendin. Dat was in het begin best een beetje lastig. Mijn familie begreep de keuze niet en Amsterdam is echt een wereld apart. Daar weten ze eigenlijk niks van de rest van Nederland af. Met pijn in het hart moesten we zo'n drie jaar geleden het centrum verlaten omdat we vier kinderen hebben en meer ruimte nodig hadden. Nu wonen we in Diemen, net buiten de stad." ,,Na elf jaar loondienst ben ik in 2004 voor mezelf begonnen. Om de hoek van Artis ben ik Probaat Accountants en Adviseurs begon- nen. De Zeeuwse nuchterheid en het Amsterdamse out of the box denken staan hier centraal. Nu zijn wij een kantoor dat investeert in projecten en mkb'ers. Zo start ik veel ondernemingen op. Ik pro beer tijdens het ondernemen zo veel mogelijk Zeeuwse relaties er bij te betrekken. Dat varieert van het inschakelen van leveranciers, het regelen van investeringen, sta- geplaatsen en uitwisselingsprojec ten, appelsap in de kantine, rela tiegeschenken en een Zeeuwse vlag in mijn kantoor tot het finan cieren van Zeeuwse investeringen door Amsterdamse ondernemers. Daarnaast heb ik tientallen bijeen komsten voor de Zeeuwse Con nectie verzorgd. Daar probeer ik ondernemers samen te laten ko men en handvatten te bieden. Ik doe vaak zaken met Zeeuwse part ners. Ik kan hier veel belangrijker zijn voor Zeeland dan wanneer ik er gebleven zou zijn." ,,Wat ik mooi vind aan het werken in Amsterdam zijn de kansen en het vertrouwen dat je hier krijgt. In Zeeland zijn ze daar veel terug houdender in. Het gaat hier alle maal wat sneller. Toch merk je dat de Zeeuwse mentaliteit hier ook zeer gewaardeerd wordt. Wij doen Ik praat eigenlijk ook nog Zeeuws. Dat zorgt soms voor grappige misverstanden in Amsterdam wat we zeggen en komen altijd op tijd. Daar zijn ze hier wat losser in, maar hoe wij daarmee omgaan vinden ze geweldig. Ik promoot zowel Zeeland als Amsterdam, want ik vind beide prachtig." ,,Om de twee weken probeer ik een aantal dagen terug te komen. Soms voor zaken, maar ook omdat ik het heerlijk vind om er weer te zijn. Mijn familie woont er nog en ik heb een vakantiehuisje in Dom burg. Ik vind het belangrijk om mijn kinderen te laten zien dat je in twee uur in een totaal andere wereld terecht kan komen en laat Zeeland dan ook graag aan hen zien. Zij vinden Zeeland ook prachtig. De Zeeuwse trots zit ge woon nog steeds in mij. Ik praat eigenlijk ook nog Zeeuws. Dat zorgt soms voor grappige misver standen in Amsterdam. Dat mer ken ook mijn dochters, als ze mijn dialect per ongeluk een klein beetje overnemen." ,,Ik sluit niet uit dat ik er ooit weer zal gaan wonen, maar dan is dat niet mijn enige thuis. Ik zal al tijd in Amsterdam willen blijven. Ik houd van beide plekken en kan niet kiezen. Gelukkig hoef ik dat ook niet. Ik zit in een unieke posi tie waarin ik beide plekken kan bezoeken en mee kan nemen in mijn werk. Ik ben een Amster damse Zeeuw en dat zal ik altijd blijven" donderdag 16 september 2021 'In mijn kantoor hangt nog steeds de Zeeuwse vlag' Peter Herrebout op het Museumplein in Amsterdam. privéfoto Koen Florusse Waar ben je opgegroeid? Wat trekt je zo aan aan de hoofdstad? Wat doe je voor werk? Wat bedoel je daarmee? Denk je dat je nog wel eens terug komt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37