Boer Bastiaan staat met 1-0 achter, maar strijd is nog niet over Lichte stijging van aantal positief geteste Zeeuwen 5 h Analyse OEUVREPRIJS geworden. ,,Ik wilde alleen maar naar de toneelschool, maar dat is helaas niet gelukt. Uiteindelijk was ik in 1958 de allereerste stu dent die zich aanmeldde voor de filmacademie. Maar eerlijk ge zegd vond ik het allemaal onzin. Ik wilde gewoon naar het toneel. Toch ben ik altijd bij de film ge bleven. Ik ben getrouwd met het lelijke zusje van het toneel." Dat huwelijk heeft niettemin een fraaie nalatenschap opgele verd, dat op speelfilmgebied in 2018 een voorlopig sluitstuk kreeg in de vorm van Het leven is vurrukkulluk. Daarmee leek de cirkel in zijn werk rond. ,,Toen ik van de filmschool afkwam, was het eerste wat ik deed met Remco Campert praten. Ik wilde Toch ben ik altijd bij de film gebleven. Ik ben getrouwd met het lelijke zusje van het toneel zijn boek Het leven is vurrukkulluk verfilmen." Dat ging op dat moment niet door, maar Weisz zag wel de eer ste vijftien pagina's van Het gang stermeisje liggen. Dat is uiteinde- lijk, in 1966, zijn eerste speelfilm geworden. Ruim vijftig jaar later kreeg hij Het leven is vurrukkulluk alsnog op het witte doek, met zijn zoon Géza in een van de hoofdrollen. Alles is anders Wat Weisz zelf betreft, is zijn oe uvre nog zeker niet voltooid. ,,Ik wil het liefst alleen maar films maken. Ik heb tot nu toe nooit iets willen doen met mijn eigen verleden, maar ik merk dat ik daar nu niet meer omheen kan." Hij wijst naar zijn bureau, waarop een foto van zijn joodse vader en moeder staat. Zijn va der, die net als zijn zoon Géza heette, was acteur. ,,Hij was in de jaren dertig op weg naar Amerika om daar aan een film te werken, maar werd verliefd op mijn moe der. Daardoor is alles anders gelo pen. Hij had kunnen vluchten." Zijn vader kwam in 1944 om in Auschwitz, zijn moeder over leefde. Frans Weisz zelf kon als jongetje in de oorlog onderdui ken bij een boerengezin in Lim burg. ,,Daar waren drie zusjes. De jongste twee waren hartstikke lief voor mij, maar de oudste gooide allerlei dingen naar me en wilde me het liefst weg hebben. Ze was bang dat niet zij maar ik later de boerderij mocht overne men. Mijn moeder wist me uit eindelijk terug te vinden. Ze kon me nauwelijks meer verstaan. Ik was echt een Limburgs boertje geworden." Vader in beeld Zijn vader heeft hij nauwelijks gekend. De schok was dan ook groot toen hij in bioscoop Krite- rion bij toeval de korte film Jagd auf dich, uit eind jaren twintig, zag. Op de titelrol las hij de naam van Géza Weisz. Ineens zag hij zijn vader in beeld. De fascinatie voor hem is altijd gebleven, zeker omdat er een dagboek boven wa ter is gekomen dat zijn vader tij dens de oorlog heeft bijgehou den. Dat zou tot een film moeten leiden. Of die er ook komt? ,,Sa- men met mijn zoon ben ik bezig om te kijken wat er mogelijk is. Ik weet niet of het gaat lukken. Het zal heel moeilijk worden. Dat heeft ook te maken met mijn leeftijd. Ik heb echt haast, terwijl ik dat nooit heb gehad. Ik zou willen dat alles in het leven het zelfde blijft, maar dat is helaas niet zo. ik moet dus opschieten. Zo'n oeuvreprijs is geweldig, maar ik zou alles opgeven als ik nog films zou kunnen maken." Jaren leurt de agrariër al met zijn plan voor 28 zogeheten ecolodges in het buiten dijks gelegen deel van de Zuid- vlietpolder bij Wolphaartsdijk. Pas toen hij het van de gemeente mocht presenteren tijdens een avondje in het dorpshuis, nu tweeënhalf jaar geleden, waren de rapen gaar. Hoewel veel bewoners zich in het plan kunnen vinden, is er ook een groep die luidkeels laat horen dat de oever ongemoeid moet worden gelaten. Dat vin den ook natuurorganisaties. Uit die hoek wordt met blijdschap gereageerd nu in een toekomst visie over het Veerse Meer een streep gaat door buitendijkse ontwikkelingen in de genoemde polder. Van 't Westeinde re ageerde als vanzelfsprekend te leurgesteld. Toch is de strijd nog niet gestreden. Trouwe bondgenoot De toekomstvisie is pas een feit als Provinciale Staten en de ra den van de gemeenten die aan het Veerse Meer liggen ermee akkoord zijn gegaan. In Goes zou dat weleens kunnen uitlopen op een stevige discussie, waarvan de uitkomst allerminst vaststaat. In coalitiepartij VVD heeft Van 't Westeinde een trouwe bondge noot gevonden. Fractievoorzitter Stan Jasperse, tevens camping houder in Wolphaartsdijk, heeft nooit onder stoelen of banken gestoken achter het huisjesplan van de akkerbouwer te staan. Een paar linkse oppositiepartijen denken daar heel anders over. Alles lijkt af te hangen van wat de andere twee coalitiepartijen doen: CDA en SGP/CU. Zij heb ben nog niet het achterste van hun tong laten zien. Eigen koers Het is ook de vraag met welk ad vies burgemeester en wethou ders komen. Als zij de gemeente raad voorstellen de toekomstvi sie voor het Veerse Meer onge wijzigd vast te stellen, wijken ze in feite af van hun koers. Ze heb ben tot nu toe immers altijd uit gestraald achter het plan van Van 't Westeinde te staan. Ook achter het bekritiseerde plan voor re creatieappartementen bij de jachthavens van Wolphaartsdijk trouwens, maar dat lijkt wél overeind te blijven in het toe komstplan voor het Veerse Meer. Met de billen bloot De gemeenteraad van Goes wei gerde eerder dit jaar nog een lo kaal plan voor Wolphaartsdijk vast te stellen. Dat bood ruimte voor zowel de appartementen als de buitendijks gelegen vakantie huisjes. De meeste partijen von den het chic om eerst de toe komstvisie over het Veerse Meer af te wachten. In dat opzicht vonden sommige Goese fracties het ook ergerlijk dat andere ge meenten er nog wél plannen doorheen hebben 'gejaagd'. Denk aan het Waterpark bij Ar- nemuiden. Toch is nu het mo ment gekomen dat ook de ge meenteraad van Goes met de bil len bloot moet. Daar ligt wellicht nog een kans voor Bastiaan van 't Westeinde. Goes Het aantal Zeeuwen dat positief ge test is op corona, is de afgelopen week licht gestegen tot 246. Dat zijn 33 meer besmettingen dan de week ervoor. De GGD nam tijdens de eer ste week na de zomervakantie 2096 tests af, 148 meer dan in de eerste week van september. De cijfers per gemeente in de week van 6 tot en met 12 september: Vlissingen, 40 positieve testen (voorgaande week 39), Tholen 39 (24), Terneuzen 30 (20), Reimers- waal 24 (31) en Schouwen-Duive- land 24 (13), Borsele 21 (11), Middel burg 19 (22), Goes 15 (22), Sluis 14 (14), Kapelle 9 (11), Noord-Beveland 6 (0), Veere 5 (4) en Hulst 0 (2). In totaal heeft de GGD tot en met 12 september 480.502 vaccinaties ge zet op verschillende locaties. Daar van waren 254.148 een eerste prik en 226.354 een tweede vaccinatie. Het aantal ingeënte Zeeuwen ligt hoger, omdat naast ook instellingen en huisartsen mensen inenten. De komende tijd zijn er in elke Zeeuwse gemeente tijdelijke vacci natielocaties. Zeeuwen vanaf 12 jaar kunnen daar zonder afspraak te recht. Meer op ggdzeeland.nl. donderdag 16 september 2021 GO nog film te maken' - Frans Weisz, regisseur 919 SEPTEMBER 202 Hij staat met 1-0 achter, maar hij heeft de wedstrijd nog niet per se verloren. Bastiaan van 't Westeinde ziet zijn plan voor buiten dijks gelegen vakantiehuis jes weliswaar sneuvelen in het toekomstplan voor het Veerse Meer, maar de Goese gemeenteraad heeft daar ook nog iets over te zeggen. Dat kan nog spannend wor den. Rob Paardekam Wolphaartsdijk Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33