s? Vegan is ook gewoon kassa! Meeste drugslabs in Zeeland-West-Brabant Twee botsingen, één beknelling op Sloebrug Kersenjam Eén getrokken 2 CONTROLE KAAIPOP IS JUIST BLIJ Een aanzienlijk deel van de Zeeuwse horecaondernemers weigert vanaf 25 september bezoekers te controleren. Zij boycotten de coronapas. Voor festival Kaaipop is het juist een uitkomst. Commentaar Vegetarische spareribs of kibbeling. Ze liggen volop in de supermarkten. De 'bewuste' Nederlandse consument koopt steeds meer vegan vlees: producten die ogen als vlees maar gemaakt zijn van tarwe, soja, lupine, peulvruchten en ook zeewier. Na de Finnen eten de ruimdenkende Nederlan ders de meeste vegan-vleesproducten. Niet vreemd, want ze smaken steeds beter en de keuze is reuze. Nederland is een paradijs voor de vleesvervangers-industrie. Dat trekt buitenlandse bedrijven aan. Zo opent Enough BV vol gend jaar in Sas van Gent een fabriek waar uit schimmels plant aardige vleestexturen worden gemaakt. De fabriek verrijst op het terrein van agro-multinational Cargill die als grondstof graan levert. Via fermentatie worden de schimmels gevoed met sui kers die in het graan zitten. Knap bedacht. Het wordt de groot ste fabriek van plantaardig eiwit ter wereld, zegt het bedrijf. Goed nieuws voor de werkgelegenheid, want de fabriek le vert bij opstart 25 banen op. Enough wil in stappen groeien naar een productie van 1 miljard kilo in 2032. Bij elke uitbrei ding verdubbelt het aantal banen. Voor het milieu is dit ook een fijne boodschap. Om klimaatdoelen te halen, moeten we wat minder vlees eten. Dat is geen geitenwollensokken-verhaal meer. Vleeskampioenen als Vion en Unox zetten al volop in op vegetarische producten, net als fastfoodreus McDonald's. Niet alleen uit idealisme, ook omdat ze een graantje willen meepik ken van de vegagoudkoorts. Vegan is ook gewoon kassa! Vion en Unox zetten al volop in op vegetarische producten, net als fastfoodreus McDonald's De regio laat Oost-Brabant en Oost-Nederland achter zich, waar allebei acht productielocaties wer den ontdekt. De politie-eenheid Zeeland-West-Brabant spreekt in een eigen verklaring van tien ont dekte labs. Zij tellen het cocaïne- versnijdingslab dat op 9 februari werd aangetroffen in Zevenbergen ook mee als productielab, in tegen stelling tot de landelijke cijfers. In februari vond de politie een ALMANAK Het was even schrikken, toen ze hun klasgenoot op het toi let aantroffen in een roodge- vlekt decor, de handen vol met glasscherven. Kapotte jampot in de tas, liet hij stoï cijns weten. Even later stapte de onfor tuinlijke scholier de klas weer drugslab in een schuur aan de No- zemansweg in het buitengebied tussen Schoondijke en Waterland kerkje waar methamfetamine werd geproduceerd. Drie Colombianen werden aangehouden. Burgemees ter Marga Vermue van Sluis sloot de loods voor een jaar. Twee maanden In Zeeland werden twee drugslabs ontdekt, allebei in Zeeuws-Vlaanderen later was het weer raak in Zeeuws- Vlaanderen. In april trof de politie aan de Langeweg in Ossenisse een drugslab aan. Burgemeester Jan Frans Mulder sloot daarop de loods voor een jaar. in. Nu leek hij ontsnapt uit een griezelfilm: de handen omwikkeld met bloederig toi letpapier. Onverstoorbaar schoof de horrormummie achter zijn lessenaar. Op het linoleum onder hem spatte een bloeddruppel uit een, rood als kersenjam. Erftrofee voor Pladdet en De Visser Gezocht: kinder burgemeester Wie volgt Mares de Regt (op de foto bij haar instal latie twee jaar geleden) op als nieuwe kinderbur gemeester van Noord- Beveland? Kinderen die wonen op het eiland en tussen de 8 en 12 jaar zijn, kunnen solliciteren. Als kinderburgemeester ben je regelmatig bij offi ciële gebeurtenissen. Je denkt mee over zaken die belangrijk zijn voor kinde ren en je gaat aan de slag met een zelfbedacht project. De kinderburge meester is ook een vraagbaak voor andere kinderen. Solliciteren kan via een formulier op de website van de ge meente. De verkiezing is eind oktober. ZIERIKZEE Vaccinatielocatie minder vaak open Aan de Walcherse kust zijn de pos ters en stickers al in de maak. 'Hier is iedereen welkom!', staat erop. 'Wij controleren niet actief op het coronapaspoort'. ,,Hiermee willen we duidelijk aangeven dat in onze ogen een grens is bereikt", zegt Alex Minderhoud van De Olmen in Serooskerke. ,,We hebben bewezen dat de horeca hartstikke veilig is en nu worden we toch weer genaaid", aldus mede-initiatiefnemer Gom- mert Bonte van El Fuego in Dom burg. Vanaf 25 september is horecabe- zoek alleen mogelijk met een coro natoegangsbewijs. Niet te doen, zeggen de horecabazen. ,,Ik wil geen onderscheid maken tussen mensen", zegt Minderhoud. ,,Dat doe ik als mens niet en als onderne mer ook niet. Iedereen is welkom bij ons. Het is ontzettend kwalijk om mensen te moeten afwijzen." Vaccinatiegraad omhoog Ook vindt hij het praktisch niet haalbaar om iedereen te controle ren. Bovendien zet de controle qua volksgezondheid weinig zoden aan de dijk. ,,Het is alleen om de vacci natiegraad omhoog te krijgen en daar worden wij voor misbruikt. Je kunt beter die 1,5 meter in stand houden en die pas verder laten zit ten." De ondernemers krijgen veel bij val, zowel van collega's als van gas ten. ,,Als je ergens koffie wil drin ken, dan moet je je eerst laten testen als je niet bent gevaccineerd. Dat is BURGEMEESTERS Eén van de personenwagens botste op de Sloebrug door onbekende oorzaak op een vrachtwagen. Een andere auto probeerde het ongeluk te ontwijken waardoor ook een botsing ontstond. Diverse politiewagens en een ambulance waren snel ter plaatse, terwijl brandweerlieden assisteer den bij het bevrijden van de be knelde automobiliste. Omleiding Het verkeer op de Sloebrug werd korte tijd omgeleid of mocht de brug stapvoets over rijden in blok ken van een aantal auto's, om de beurt vanuit Vlissingen of richting Vlissingen. Treinverkeer Ook het treinverkeer, dat vlak na de Sloebrug passeert, en het scheep vaartverkeer over het Kanaal door Walcheren lag korte tijd stil. toch niet te doen?", zegt Bonte, „We móeten nu met z'n allen een statement maken, want het is echt klaar voor ons." De coronapas is wat hen betreft de druppel. „Wij hebben het als bedrijf de afgelopen anderhalf donderdag 16 september 2021 In de regio Zeeland-West-Bra bant zijn in het eerste halfjaar van 2021 de meeste drugslabs aangetroffen. Het gaat om negen laboratoria, blijkt uit in formatie van de politie. Twee daarvan werden ontdekt in Zee land. Ab van der Sluis Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl WESTDORPE Johanna Pladdet en Sjaco de Visser uit Westdorpe hebben gisteren de Zeeuwse Erftrofee 2021 gekregen. Dat is een prijs voor het behoud van cul tureel erfgoed op en rond Zeeuwse boerderijen. Pladdet en De Visser be heren drie boerenerven in Zeeuws-Vlaanderen. Om de beurt kiezen de Boer derijenstichting Zeeland, de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie ZLTO en de Stichting Landschapsbeheer Zee land een winnaar. Dit keer was dat de SLZ. De tro fee werd uitgereikt door gedeputeerde Anita Pij- pelink. WISSENKERKE De vaccinatielocatie aan de Grevelingenstraat 14 in Zierikzee is vanaf maandag 20 september alleen geopend op de donderdagen en vrijda gen van 15.00 tot 20.00 uur. Mensen die zich wil len laten inenten tegen corona hoeven geen af spraak te maken. Je kunt zo binnenlopen. De GGD prikt in Zierik- zee met het Pfizer-vac- cin. Mensen moeten wel een ID-bewijs meene men en een mondkapje dragen. Op de website van de GGD staan alle lo caties en openingstijden. Horeca is Rolf Bosboom Serooskerke (W) Bij een ongeluk op de Sloebrug in Vlissingen waren gistermid dag net na één uur een vracht wagen en drie personenwagens betrokken. Een automobiliste raakte bekneld, maar zij hoefde na onderzoek net als de andere betrokkenen niet naar het zie kenhuis. René Hoonhorst Vlissingen Het kabinet wil dat gemeen ten optreden tegen horeca zaken die niet controleren op coronatoegangsbewij zen. In hoeverre de Zeeuwse gemeenten daar gehoor aan geven, wordt vandaag duidelijk, als de burgemeesters hierover praten. „In Zeeland trekken we samen op", zegt een woordvoerder. „Meerdere burge meesters krijgen vragen hierover. Daarom hebben ze afgesproken om er eerst met elkaar over te hebben." Voorzit ter Hubert Bruis van het Veiligheidsbe- raad maakte dinsdag al dui delijk dat het niet haalbaar is iedere cafébezoeker te con troleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30