ant es Streeken 'Claudia sloot Zeeland snel in haar hart' 2 Claudia Sondervan 1965-2021 WILLEM VAN DAM O Column De kleine ingreep aan mijn grote teen heb ik dapper doorstaan. Wat er nog aan herinnert is een forse pleister en een tegel, door kleindochter Lieve (9) beschilderd met allerlei kleu rige figuurtjes. Bij thuiskomst uit het ziekenhuis lag het kunst werkje zorgvuldig ingepakt op ta fel op me te wachten. 'Voor Opa', had Lieve er op geschreven. Als doekje voor het bloeden. Ze had er haar stinkende best op gedaan, dat kon je zo zien. En daarom heeft het een prominente plaats in Opa's Museum gekregen. planken in de boekenkast waarop ik de frutsels en knutsels bewaar die ik ooit van kinderen en klein kinderen heb mogen ontvangen. Een beknopt overzicht van de col lectie: Twee wandtegels waarop een konijn en een danseresje zijn afgebeeld, een beschilderde wc- rol, een blauw en geel geverfde wasknijper, een wit hondje van klei, een blauwe asbak van klei, een papieren stropdas, twee be schilderde bloempotjes, een boe kenlegger met borduursels, een vouwsel dat ik zo één-twee-drie niet kan thuisbrengen, een koffie- mok met Opa is de Beste, enzo voorts, enzovoorts. aantal voorwerpen die herinne ringen aan mijn eigen kinderjaren oproepen. Het pronkstuk is een verfomfaaid en vergeeld stukje pa pier waarop ik - 6 jaar oud - met potlood mijn allereerste stukje schreef. Jantjes Streeken, luidt de titel. De openingszin - ik noteer het hier in alle bescheidenheid - is van schier Reviaanse pracht: 'Heb ben juli wel eens van Jantjes stree- ken gehort?' Zo'n zin zegt: er komt nog veel meer. En inderdaad, on deugend Jantje steelt een paar lu cifers uit moeders keuken en steekt per abuis bijna een rijwiel opslagplaats in de hens. De vertelling is op ware gebeur tenissen gebaseerd. Dat kan ik u zo'n zeventig jaar later nog altijd met de hand op het hart verzeke ren. Want ondeugend Jantje, dat was ik. Pronkstuk is een vergeeld stukje papier waarop ik mijn eerste stukje schreef DE STELLING Vandaag: Ik eet liever een echte hamburger dan een vegaburger Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters APPLE PRESENTEERDE NIEUWE PRODUCTEN Nostalgisch ritje in oude lijnbus Postbrug en Vlakebrug paar nachtjes dicht GOES Gratis! Een boompje In haar woonplaats Ritthem is maandag PZC-verslaggever Claudia Sondervan (56) over leden. Claudia kwam als Brabants meisje ruim dertig jaar geleden naar Zee land. Een jonge, eigenwijze spring-in-'t-veld die al snel Zee land in haar hart sloot. De eerste jaren van haar carrière woonde ze in Vlissingen op een steenworp af stand van waar 'haar' krant lang gezeteld was. In het hart van de stad. En dat hoorde ook zo vond ze. Dicht bij de lezer, iedereen kon er zo binnen wandelen. Het duurde niet lang voor ze haar buren kende met al hun ver halen. Zo vertelde ze met liefde over het Vlissingse icoon Annie ter Meulen, inmiddels in de negentig, van de tabakswinkel een paar deu ren verder. Voor de krant schreef Claudia over uiteenlopende onderwerpen. In haar periode als algemeen ver slaggever was de bedrijvenrubriek Ondernemend Zeeland lang haar verantwoordelijkheid. Zij signa leerde en duidde klein en groot nieuws van middenstanders. Ook gezondheidszorg was geruime tijd haar 'zorg'. Ze schreef veel over de roerige periode van de ziekenhuis fusie tussen de Goese Ooster- scheldeziekenhuizen en het Zie kenhuis Walcheren in Vlissingen. Thuiskomen Als regioverslaggeefster werkte Claudia een aantal jaren op de Be- velandse redactie. Maar voor haar was het weer thuiskomen, een maal terug op het Walcherse nest. Aan het begin van haar carrière werkte ze daar ook al. Destijds schreef ze over de toenmalige Veerse gemeenten, voordat die werden heringedeeld in 1997. Ze trad zelfs in het huwelijk in het stadhuis van de toenmalige ge meente Westkapelle. De bruids- gasten werden per bus van Vlis- singen naar Westkapelle gebracht. De laatste jaren van haar loop baan was de gemeente Vlissingen haar aandachtsgebied. En daar viel voor haar veel te halen. Van de fi nanciële problemen in de Schelde- stad tot het Scheldekwartier, maar ook de Oranjefeesten en het huis kamertheater in haar geliefde dorp Ritthem, waar ze later met haar lief neerstreek. Omgeving Claudia had oog voor de kleine dingen die ze tegenkwam. Haar werk was haar passie. Ze zag en voelde wat er in haar omgeving gebeurde. Na het verlies van haar Claudia had oog voor de kleine dingen die ze tegenkwam. Haar werk was haar passie lief, bood de krant haar houvast. Talloze tips vloeiden naar haar col lega's. Ook tijdens haar ziekte bleef ze alert en appte of mailde over onderwerpen waar ze graag aandacht voor wilde. Claudia overleed maandagavond thuis in het bijzijn van haar gelief den. Zij laat een zoon en een doch ter na. Sinds negen maanden was zij ook de trotse oma van klein zoon Quinn. Hij schonk haar licht en vrolijkheid en ze genoot tot op het laatst volop van het kleine menneke. donderdag 16 september 2021 Opa's Museum. Dat zijn een paar Opa's Museum bevat ook een Reageer op pzc.nl Gisteren: Corona-toe gangsbewijs? Prima hoor! 3126 stemmen IK HEB SEKEKEN MAAS KREES SEEN bRANS MEER OM EEN NIEUWE 1PHONE TE KOPEN VLISSINGEN Op zondag 26 september kan een tochtje door Zee land worden gemaakt met een wit-gele Mercedes- Benz bus van twintig jaar geleden. Vanaf 1998 reed die als lijnbus door Zee land. Daarna verdween de bus naar Duitsland waar het Busmuseum Open baar Vervoer Collectie Nederland (OVCN) het voertuig een paar jaar ge leden aantrof bij een han delaar. Vrijwilligers heb ben er jaren aan gewerkt om de bus weer op te knappen. Nu hij klaar is, keert hij voor een dagje terug naar Zeeland. Infor matie over vertrek- en aankomsttijden (vanuit Zuid-Holland) is te vinden op www.ovcn.nl YERSEKE De twee bruggen over het Kanaal door Zuid-Be veland zijn de komende weken enkele nachten af gesloten. De Postbrug is in de nacht van 17 sep tember dicht, van 20 tot 23 september is de Vla kebrug dicht. Rijkswater staat voert in deze nach ten (van 20.00 tot 5.00 uur) inspecties uit. Daarna gaan ook nog twee wegen die onder door de brug lopen een nacht dicht. Het gaat om de Noordeweg (24 sep tember) en de Kanaal- weg (27 september). In alle gevallen worden om leidingsroutes met gele borden aangegeven. Wie een boom wil, kan deze vanaf komende dinsdag 21 september gratis bestellen op de website van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf). Er is keuze uit tien soorten inheemse bomen en struiken die het allemaal goed doen in Zeeland. Denk aan: linde, veldes- doorn, groene hazelaar, wilde appel, liguster en kweepeer. Er zitten soorten bij voor kleine en grote tuinen. Het idee is afkomstig van de Zmf die graag wil dat er 380.000 bomen bij komen in Zeeland. De ophaaldag is op 11 de cember tussen 11 en 16 uur op zeven locaties. Kijk op www.zmf.nl. Claudia Sondervan PRIVEFOTO Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2