'Ik doe dit werk niet om er rijk van te worden' 19 Hoeveel verdien je? €1878 'Deze kennis mag niet verloren gaan' 'Mijn leeftijd zie ik als een pluspunt' 'Door mijn ervaring werk ik secuurder' Verdient Kevin genoeg? ,,Mijn brutoloon is 2100 euro, netto is dat 1878 euro. Daar zit 20 euro onkostenvergoeding bij, zodat ik een examenleerling een versnapering kan geven.'' ,,Ik ben er blij mee, ik weet dat ik als beginner in loondienst niet veel meer kan verdienen. Ik doe dit als passie en niet om rijk te worden. Ik ben sinds 2017 instructeur. In het begin van corona heeft het werk een halfjaar stilgelegen. Mijn loon is toen niet omhooggegaan. De periode daarvoor wel.'' ,,In 2017 begon ik met een brutosalaris van 1800 euro en daarvan betaalde ik de eerste anderhalf jaar 100 euro terug aan mijn werkgever, omdat zij mijn opleiding hebben betaald. Na een jaar ging mijn salaris omhoog. We hebben daar een beoor- delingsschaal voor op basis van hoeveel nieuwe leerlingen proeflessen opleveren, je slagingsper centage en of leerlingen tevreden zijn.'' ,,Het plafond ligt bij ons op 2300 euro bruto. Daarna wordt met bonussen gewerkt, volgens dezelfde beoordelingsschaal. Als je naar behoren functioneert dan krijg je 500 euro bonus, bij iets beter wordt het 750 euro en bij uitstekend functio neren krijg je een bonus van 1000 euro.'' ,,Nee, daar was toen ik met deze functie begon geen mogelijkheid voor. Ik zat met meerdere colle ga's in een opleidingstraject. Ze wilden iedereen hetzelfde salaris geven.'' ,,Ja, daarna heb ik het wel geprobeerd en toen ging ik 150 euro bruto in de maand omhoog. Ik wist dat een andere instructeur iets meer had gekregen omdat-ie er om had gevraagd. De werkgever was het er mee eens dat ik het geld waard ben.'' „Ongeveer, niet op de euro precies, maar in de regio waar ik werk zijn we er best open over.'' - Babette Rijkhoff ik ben die HANDIGE TECHNICUS die jullie team komt versterken. GO DONDERDAG 16 SEPTEMBER 2021 Cees Bruggink (70) uit Breda is scheikundig analist. „Analisten meten wat voor stoffen dingen be vatten, alles van bestrij dingsmiddelen in de sloot tot de moleculen in je lichaam. In 1978 werkte ik nog in een laboratorium en dacht: als ik dit blijf doen, heb ik een saai leven. Toen kwam een baan beschikbaar in deze net uitgevonden tech niek, dus ik kon mee groeien tot wat het nu is en kan. Dat geeft zin aan mijn leven: met dingen bezig zijn die belangrijk zijn voor de mens, zonder dat ze het in de gaten hebben. Vroeger smaakte ons drinkwater bijvoorbeeld naar chloor. Dankzij deze techniek kon gemeten worden hoe de verhouding moest worden zodat wij toch lekker drinkwater kregen. Ik geef ook les in labora toria en op scholen. Ik wil er zeker van zijn dat deze specialistische kennis niet verloren gaat. Ik weet dat ik er ooit vrede mee moet hebben en moet stoppen, maar ik vind het al moeilijk dat ik door corona maar tien uur in de week kon wer ken. Ik hoop weer snel twintig uur in de week aan de slag te kunnen.'' Toen Lorraine Littaur (71), een van oorsprong New Yorkse uit Amster dam, door haar leeftijd gedwongen moest op houden als topverkoper bij modehuis Chanel, zette ze meteen een eigen onderneming op als personal shopper en stylist. ,,Toen ze Karl Lagerfeld (jarenlang hoofdontwer per bij Chanel) eens vroegen hoeveel jaar hij gewerkt had, antwoordde hij: 'Geen dag in mijn le ven'. Omdat het zijn pas sie was. Zo voelt het voor mij ook. Styling, gevoel voor schoonheid en es thetiek zit in mijn dna. De drive om de wereld mooi te maken is een deel van mij. Ik studeerde marke ting en business aan de universiteit van New York, kwam naar Nederland en werkte vijftig jaar in de modebranche als inko per, ontwerper en topver- koper bij high-end mode huizen. Mijn leeftijd zie ik als een pluspunt. In dit werk zijn mijn levens- ervaring, mensenkennis en het feit dat ik veel van de wereld heb gezien omdat ik er al een tijdje op rondloop, essentieel. Niet werken is voor mij helemaal geen optie. Ooit heb ik anderhalf jaar ge dwongen thuisgezeten. Verschrikkelijk. Ik wil ritme en structuur in mijn dagen. Wie graag zo snel mogelijk met pensioen wil, zou ik deze gedachte willen meegeven: als je leven één grote vakantie is, dan heb je nooit meer echt vakantie.'' Herman van Voorst (68) uit Nieuwleusen werkte dertig jaar in de horeca, eindigde zijn loopbaan als gemeente ambtenaar maar kon na zijn pensioen de rust niet vatten. ,,In de zomer ging het nog wel, dan kon ik fiet sen, maar vanaf het na jaar vloog ik tegen de muren op. Dus toen de eigenaar van wegrestau rant De Lichtmis belde of ik wilde komen werken, greep ik de kans met beide handen aan. In de horeca heb je altijd reuring en mensen om je heen, dat vind ik heerlijk. Gasten kijken soms op van mijn leeftijd, want in de horeca werken meestal jonge mensen. Maar ik merk dat zij juist door mijn leeftijd respect en waardering hebben voor mijn werk. Drie dagen per week begin ik om half zes met koffie, broodjes en uit smijters maken voor de beroepschauffeurs die op de parkeerplaats overnachten. Daarna doe ik de mise- en-place voor de colle ga's die lunch draaien en ga om elf uur naar huis. In het hoogseizoen werk ik ook 's avonds enkele uren. Ik heb op snelheid ingele verd maar door mijn er varing werk ik secuurder. De tafel dekken vergeten jonge collega's nog wel- eens, even netjes een servetje erbij leggen. Over vier jaar gaat mijn vrouw met pensioen. Als ik me dan nog net zo goed voel als nu en mijn vrouw vindt het goed, ga ik gewoon door.'' Leeftijd: 29 Aantal jaar werkervaring: 4 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo-4 Branche: onderwijs Functie: overig Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2282 euro bruto. ,,In loondienst verdien je in mijn beroep aanzienlijk minder dan wanneer je voor jezelf werkt.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl c Wat verdien je? c Blij mee? c Met welk salaris startte je? c Tot hoever kan je groeien met je salaris? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Heb je later nog wel kunnen onderhandelen? c Weet je wat je collega's verdienen? Vandaag: Kevin (29) werkt fulltime als rijin- structeur in vaste dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19