II 16 ECONOMIE DSM ELIZABETH HOLMES SILICON VALLEY /I De voormalige ceo van het ooit veelbelovende Theranos staat voor de rechter wegens fraude. Daarmee ligt ook de rest van Silicon Valley onder de loep. Verandert de val van de 'vrouwelijke Steve Jobs' de startup- cultuur in de VS? Arcelor Mittal Just Eat Takeaway Bedrijven laten personeel terugkeren naar kantoor Meerdere grote bedrijven laten meer men sen naar kantoor komen nu het thuiswerk advies soepeler wordt. Werknemers van Achmea, PostNL, KPN, Univé en Arcadis zijn vanaf 25 september tot de helft van de werktijd welkom op kantoor. ING zet op 11 oktober diezelfde stap naar hybride werken. ABN Amro zegt iets te versoepelen, maar kantoormedewerkers van de bank wordt ge vraagd thuis te werken wanneer dat kan. Achmea en Arcadis gaan het verst met ver soepelen. De verwachting is dat het perso neel daar gemiddeld de helft van de tijd thuiswerkt en het andere deel op kantoor. Biden praat met bedrijven over vaccinatieplicht De Amerikaanse president Joe Biden gaat praten met topbestuurders van grote bedrij ven over zijn plannen voor een coronavacci- natieplicht. Het gaat om ondernemingen als entertainment- en mediaconcern Walt Dis ney, softwareproducent Microsoft en dro gisterijketen Walgreens Boots Alliance. Vo rige week maakte Biden bekend dat hij be drijven met honderd mensen of meer wil verplichten tot vaccinatie van het personeel tegen het coronavirus of tot een wekelijkse coronatest als werknemers geen vaccin wil len. De maatregel treft ongeveer 80 miljoen mensen in het Amerikaanse bedrijfsleven. Geen straf voor ING-top in witwaszaak bij tuchtcollege Oud-topman Ralph Hamers (foto) en an dere bestuurders van ING worden niet ge straft wegens schending van de bankierseed in de witwaszaak die de bank schikte voor 775 miljoen euro. Tuchtrecht Banken maakte na onderzoek bekend dat er niet ge noeg bewijs is om te concluderen dat hoge managers van ING, waaronder Hamers, de eed voldoende hebben overtreden. Wel staat volgens de organisatie vast dat ING verkeerde keuzes maakte en geld verdienen belangrijker vond dan voldoen aan de regels. Het zag eruit als een printer en zou de medische wereld op z'n kop zetten: het zwarte kastje van de Amerikaanse startup Theranos. Met één druppel bloed kon het wel honderd ziekten detecteren, ver kondigde ceo Elizabeth Holmes. Theranos, zo verkondigde ze stee vast voordat ze in 2018 door de mand viel, zou voorkomen dat mensen hun familie en vrienden 'te snel' vaarwel moesten zeggen. Een reeks prominenten viel er voor. Voormalig ministers als Henry Kissinger en James Mattis traden toe tot de raad van bestuur, media-gigant Rupert Murdoch en de Walmart-familie investeerden miljoenen erin. Zo haalde Holmes bijna 900 miljoen dollar op. Ze kon ermee een extravagant leven lei den, met privé-chauffeur, beveili gers en dure sieraden. Het bleek allemaal gebaseerd op leugens, zo stelde justitie deze maand in de rechtbank. Holmes, nu 37, is verdachte in een omvang rijke fraudezaak en kan twintig jaar de cel in gaan. Theranos ge bruikte helemaal geen innovatieve techniek, het zwarte kastje werkte niet. Een lovend rapport van far- mareus Pfizer was volgens justitie vervalst. Onder de getuigen in de zaak zijn mensen die op basis van de Theranos-test ten onrechte dachten met hiv besmet te zijn. Het hele voorkomen van Hol mes was misleidend geweest, kwam naar buiten toen de Wall Street Journal voor het eerst ont hulde dat Theranos een lege huls was. Volgens medewerkers sprak ze bewust met een onnatuurlijk lage stem om mee te kunnen in de mannenwereld van Silicon Valley. Voor Margaret O'Mara, een his toricus die veel onderzoek deed naar de gedragscodes van de tech- wereld, is het duidelijk: het Thera- nos-schandaal staat niet op zich. ,,Theranos was een product van de Silicon Valley-cultuur", zegt ze. ,,De Amerikaanse tech-cultuur be loont extreem riskant gedrag en beloont oprichters die heel ge durfde beloftes doen, beloftes die niet noodzakelijk overeenkomen met de realiteit." Voor oprichters in de Californi- sche vallei waar Facebook en Google groot werden, is het zaak investeerders, talent en potentiële klanten ervan te overtuigen dat een idee een succes wordt. Een hype rond een product creëren hoort erbij, net als roekeloosheid. Move fast and break things, noemde Mark Zuckerberg dat: snel vooruit gaan en dingen kapotmaken. Beth Esponette, oprichter van Unspun, dat met behulp van li chaamsscans op maat gemaakt spijkerbroeken levert, beschreef op online platform Techcrunch dat De Amerikaanse tech-cultuur beloont extreem riskant gedrag ze de leugens van Holmes onver dedigbaar vindt, maar ook begrijpt waar die vandaan komen. ,,Ik ge loof nog steeds dat zij dacht dat ze het juiste deed, op basis van het universele advies in Silicon Valley fake it till you make it." Het maakte Holmes een super ster. Ze prijkte op de cover van elk zakenblad en werd de vrouwelijke evenknie van Steve Jobs genoemd, een imago dat ze cultiveerde. Net als Jobs droeg ze zwarte coltruien. Theranos was op haar hoogtepunt naar schatting 9 miljard waard. Toenmalig vice-president Joe Bi- den kwam enthousiast bij haar op Afstand Prominenten in Silicon Valley pro beren na haar dramatische val af stand te nemen van Holmes. The- ranos werd niet gefinancierd door de durfkapitalisten die doorgaans de dienst uitmaken in de techval- lei, en bouwde geen software, zo als de meeste startups daar. Paul bezoek. ,,Dft is inspiratie", zei hij, en hij prees haar pogingen gewone mensen meer controle te geven over hun gezondheid. Holmes' geslacht was een be langrijke factor in al het enthousi asme, meent O'Mara. Silicon Val ley werd in die jaren bekritiseerd om een ernstig tekort aan vrou wen. Ook klonk het geluid dat 'de wereld weinig heeft aan apps om foto's te delen'; er moest iets van betekenis voortkomen uit al dat revolutionaire ondernemerschap in Silicon Valley. Theranos voor zag in beide behoeften. Waar ligt de grens tussen bluf en fraude? Die vraag ligt nu voor in de rechtszaal. Advocaten van Holmes zetten haar neer als een naïeveling die een droom najoeg. Ze zou zijn aangestuurd door haar partner, de ruim twintig jaar ou dere Theranos-topman Ramesh Balwani. Hij zou haar misbruikt en gecontroleerd hebben - iets wat Balwani stellig ontkent. ,,Me- vrouw Holmes geloofde tot in haar tenen dat ze medische zorg kon transformeren", zei advocaat Lance Wade. ,,Falen is geen mis daad. Je uiterste best doen en te kortschieten is geen misdaad." O *46% Staalfabrikant was de sterkste stijger in de AEX *U% Speciaalchemie- concern won dankzij een koopadvies van ING. donderdag 16 september 2021 it% Chipbedrijf hield zijn eerdere winst niet vast. CORONAMAATREGELEN VERENIGDE STATEN BANKIERSEED Karlijn van Houwelingen San Francisco Beleggers re ageerden op een deal tussen con current Deliveroo en Amazon. - Margaret O'Mara, historicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16