EUWS 11 Aartsbisschop: 'Een belediging van miljoenen onschuldige slachtoffers' koopjedeal.nl GRATIS SMARTWATCH €44,99 14." €23,39 €73,39 24." €133.- 89." Gillette Tot weerzin van velen zijn in de Zuid-Russische stad Krasnodar en in Simferopol op de Krim borst beelden geplaatst van Feliks Dzerzjinski, de oprichter van de wrede Sovjet-veiligheidsdienst Tsjeka, de voorloper van de KGB. Dzerzjinski is een omstreden fi guur omdat hij in het postrevoluti- onaire Rusland verantwoordelijk was voor de 'Rode Terreur'. Tijdens de eerste jaren van de Sovjet-Unie (opgericht in 1922) pakte de Tsjeka tegenstanders van het nieuwe communistische regime collectief op, martelde en ver moordde hen. Dat weerhield de FSB, de opvol ger van de KGB, er niet van het ini tiatief te nemen tot heroprichting van de beeltenis van Dzerzjinski, die in 1926 overleed. In Simferopol, op de door Rusland in 2014 gean nexeerde Krim, verscheen het mo nument op zijn 144ste verjaardag op 11 september. „IJzeren Feliks vocht niet alleen tegen de contra- revolutie, maar redde het land ook van de ondergang en armoede'', liet de FSB-afdeling van de Krim bij de onthulling weten. In Krasnodar is een borstbeeld onthuld bij een school die sinds 2017 naar Dzerzjinski is ver noemd. Onder anderen waren daarbij een lokale FSB-baas en de vicevoorzitter van de Doema, de Russische Tweede Kamer, aanwe zig. ,,We onthullen een buste van We moeten de naam van de oprichter kennen en onthouden de oprichter van de veiligheids diensten van de staat, die momen teel belangrijke taken uitvoeren om de integriteit van het land te be waren en terrorisme te bestrijden", zei Zorik Sadojan, een Doemalid uit Krasnodar. ,,We moeten de naam van de oprichter van de dienst ken nen en onthouden.'' Gewetenloos Het plaatsen van de borstbeelden komt op een symbolisch moment. De autoriteiten hebben de afgelo pen maanden de druk op de oppo sitie en vrije media in Rusland tot ongekende hoogte opgevoerd. Daarom is niet iedereen even enthousiast over de monumen ten. Het bestuur van de Russische mensenrechtenorganisatie Memo rial, die sinds eind jaren 80 de Sovjetterreur documenteert, stelde in een verklaring, dat 'het idee om het monument voor Dzerzjinski te restaureren alleen kan komen van een persoon die volledig geweten loos is'. Memorial kreeg steun van de Russisch orthodoxe kerk. Aartsbis schop Leonid Kalinin verklaarde tegen radiozender Zegt Moskou dat hij 'categorisch tegen het verschij- nen van dergelijke monumenten is in elke openbare ruimte in Rus land'. ,,Ze beledigen de nagedachte nis van miljoenen onschuldige slachtoffers van terreur, honger, kou, kwelling, marteling, gevange nissen, kampen en de ondergang van het vaderland.'' Kalinin sluit niet uit dat omwonenden het mo nument te lijf zullen gaan. Beoordeeld met een 9,2 v Kortingen tot wel 90% v Achteraf betalen mogelijk Deals geldig tot vanavond 23:59 Ga nu snel naar koopjedeal.nl Bij je bestelling Comfort 2.0 Boxspring Alle maten dezelfde prijs! Incl. onderboxen, pocketveringmatrassen, topper en hoofdbord Bureaustoel Brisbane PU-leder, gecombineerd met een metalen Frame gembird Mini WiFi Adapter Direct groter WiFi bereik én sneller internet Gillette Scheermesjes Modieuze Lederen Damestas Ontworpen naar Italiaans design! Wandkast Saint Tropez Voldoende ruimte door de 7 oplegplanken donderdag 16 september 2021 GO Rehabilitatie van IJzeren Feliks In Rusland zijn twee borstbeel den geplaatst van de oprichter van de voorloper van de veilig heidsdienst KGB. Joost Bosman Moskou -Zorik Sadojan, lid van Doema In 1991 trokkeridemonstranten het beeld van Dzerzjinski in Moskou van zijn sokkel af. foto ap v Snelle levering in NL BE FUNCTIONEEL EN STEVIG Keuze uit Mach3, Mach3 Turbo en Fusion

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11