l Kamer verdeeld over wie nog naar Nederland mag L 9 C) Marrea Superluxe genieten in Zeeland! Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met een oplossing komt voor evacués die zijn ge strand in Afghanistan. Ook te kent zich een Kamermeerder heid af voor een onafhankelijk onderzoek naar de Nederland se evacuatiemissie. Daarnaast wordt gesteggeld over hoeveel Afghanen nog naar Ne derland mogen komen. Op basis van een aangenomen Kamermo tie hebben Afghanen die voor Ne derland hebben gewerkt, of ge vaar lopen door hun werk als mensenrechtenactivist, recht op asiel. Het ministerie van Buiten landse Zaken stelde vorige week 21.500 mails te hebben gekregen van mensen of groepen mensen die om hulp vragen. Volgens de VVD is het 'onhaal baar en onwenselijk' dat 'tiendui zenden' Afghanen naar Neder land komen. ,,Dat is een totaal on haalbare ambitie'', vindt Kamerlid Jeroen van Wijngaarden. „Neder land kan dit niet aan, daar moeten we realistisch over zijn.'' Volgens hem is opvang in de regio het beste, 'ook voor de mensen zelf'. ,,We moeten ons nu richten op de grote groep Nederlandse gezin nen en de kleine groep Afghaanse tolken. Hoe komen die mensen daar nog weg?'' Buurland ChristenUnie-Kamerlid Don Ce der wil echter dat alle mensen die achterblijven en die recht hebben op evacuatie worden geholpen. Ook mensen die op eigen kracht een buurland hebben bereikt, moeten het recht houden op eva cuatie naar Nederland, vindt hij. ,,Daar moet het kabinet duidelijk over zijn.'' Ook PvdA-Kamerlid Kati Piri wil weten ofhet kabinet de eerder aangenomen motie uitvoert. ,,Heel veel mensen wachten op hulp van deze regering.'' Zij wil het debat ook gebruiken om 'te evalueren' of de demissionaire be windslieden steken hebben laten vallen. „Minister Bijleveld van Defensie heeft twee van mijn mo ties over Afghaanse tolken niet helemaal uitgevoerd. Minister Kaag van Buitenlandse Zaken moet vragen beantwoorden over de aanloop naar deze evacuatie operatie. Nu is het moment om verantwoording af te leggen.'' De Kamer is boos dat het kabi net het parlement slecht oflaat in formeert. Zo hadden bijna vijf honderd vragen van de Kamer vóór afgelopen maandag 12.00 uur beantwoord moeten zijn, maar gisteravond zaten ze daar nog op te wachten. PvdA'er Piri is de traagheid van het kabinet 'spuug zat'. ,,Dat worden misschien wel 150 pagina's. Dat moeten we alle- Heel veel mensen wachten op hulp van deze regering. Nu is het moment om verantwoording af te leggen maal bestudeerd hebben vóór het debat vandaag begint.'' Volgens GroenLinks-Kamerlid Laura Bro- met is er sprake van 'een patroon'. ,,Het kabinet komt al langer te laat met informatie. Dan sta je als Ka mer al op een 1-0 achterstand.'' Uit een eerder feitenrelaas van het kabinet bleek dat de militaire inlichtingendienst al begin dit jaar stelde dat een opmars van de taliban 'onvermijdelijk' was. ,,Wat heeft het kabinet sindsdien ge daan'', wil CU-Kamerlid Ceder weten. ,,Is er sprake van grove na latigheid?'' SP'er Jasper van Dijk: ,,Het kabinet moet met een heel sterk verhaal komen om mijn mo tie van afkeuring te voorkomen.'' kaar.'' Er kwam vanuit het ministerie van Buitenlandse Zaken geen sturing De eerste pogingen om de groep Ne derlanders op het vliegveld te krij gen, mislukken: de Nederlanders worden beschoten door de taliban en Amerikaanse troepen. Uiteindelijk krijgt Boswijk contact met Caecilia Wijgers, de Nederlandse ambassa deur in Kaboel, en weet hij de groep op het vliegveld te krijgen. ,,Aan haar en de militairen daar heeft het niet gelegen'', benadrukt Boswijk. ,,Maar er kwam vanuit het ministerie van Buitenlandse Zaken geen sturing, geen duidelijk leider schap.'' Hij wil dat er een onafhankelijk on derzoek wordt ingesteld naar alles wat de afgelopen negen maanden in en rond Afghanistan gebeurde, tot en met de evacuatie. „Buiten het kabinet en de Kamer om. Ik wil dat wij als Kamer ook een spiegel voorgehouden krijgen.'' Hij heeft in elk geval steun van coalitiepartners VVD en Chris tenUnie en van SGP, Bijl en BBB. ze kregen Buitenlandse Zaken niet te pakken.'' Hij markeerde looproutes op plat tegronden, appte en belde voortdu rend met gedupeerde Nederlanders, Afghanen en ambtenaren op het hoogste niveau. ,,Het was zo intens. Als ik mijn ogen dichtdeed om een paar uur te slapen, zag ik steeds het WhatsAppscherm van de groepschat voor me.'' Was het als parlementariër wel zijn taak om deze mensen te helpen? Persoonlijk Boswijk werd 'door meerdere colle ga-Kamerleden' gewaarschuwd: raak niet persoonlijk betrokken. ,,Maar het alternatief is dat ik ze doorstuur naar het e-mailadres waarvan ik weet dat het niet werkt. Zo zit ik niet in el- ,,Nee, natuurlijk niet", zegt hij daar nu over. ,,Ik heb meermaals aan het ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd: neem de mensen in deze appgroep van me over. Ik wil eruit.'' Hij zegt het 'superfijn' te vinden dat hij 'het idee had dat hij wat deed'. ,,Maar ik trok het fysiek gewoon niet, sliep nauwelijks meer. Maar ik kreeg nooit antwoord." PC WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2021 van €149,- vanaf hotelarrangementen Arrangement: Ontvangst met een welkomstdrankje 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijt 1 x 3-gangen diner (aankomstdag) Wandelroutes door Westenschouwen Fiets- en wandelroutes Prijs p.p. 3-daags: 119,50 sept., 109,50 okt., 99,50 nov. en dec., 124,50 jan. en feb., 134,50 mrt. Prijs p.p. 4-daags: 179,00 sept., 159,00 okt., 149,00 nov. en dec., 154,00 jan. en feb., 184,00 mrt. Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,- p.p. in januari en februari 5,- p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 20,- p.n. Toer.bel.: 2,80 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Parkeerkosten: 14,- p.v. Geldig t/m maart 2022, m.u.v. feestdagen. Hanneke Keultjes Den Haag - Kati Piri, PvdA-Kamerlid Talibanstrijders vermaken zich in de botsautootjes op een ker mis in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. foto reuters - Derk Boswijk, CDA-Kamerlid Heerlijk, een paar dagen uitwaaien aan zee in het altijd mooie Zeeland. Grand Hotel Ter Duin (4*) is zo mooi dat je de deur eigenlijk niet uit wilt, maar de Kop van Schouwen zal je betoveren. Het strand is maar liefst 17 kilometer lang en behoort tot de zonnigste gebieden van Nederland. De mooie omgeving bestaat uit duinlandschap, bossen en natuurlijk het strand. Zeeland is populair, dus boek snel! Highlights: Deltapark Neeltje Jans De vuurtoren in Nieuw-Haamstede Bezoek aan de stad Domburg of Middelburg Plompetoren Watersnoodmuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9