7 Cel en werkstraf datadiefstal GGD 'Lhbti'ers overal in EU zelfde rechten' VUmc plaatst besmette embryo's RAPPORT OPLOSSINGEN WETENSCHAPSRAAD VOOR UITDIJENDE ZORGUITGAVEN De gezondheidszorg slokt te veel personeel en overheidsgeld op. Zonder harde keuzes, zoals een suikertaks of minimumprijs voor alcohol, loopt het systeem vast. Dat schrijft de Weten schappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) in een rapport. Nu werkt een op de zes mensen in de zorg. Als de groei doorzet, is dat in 2060 een op de drie. In 2019 waren de totale zorguitgaven 100 miljard euro, omgerekend circa 6000 euro per persoon. Als de huidige trend doorzet, wordt dat 16.000 euro per persoon in 2060. 'Onze complete welvaartsgroei moet dan worden ingezet voor de stijgende zorgkos- ten', waarschuwen de onafhanke lijke adviseurs. 'De groei van zorg mag geen automatisme blijven'. Op het Binnenhof zochten opeenvolgende kabinetten naar manieren om de zorguitgaven te drukken, maar door vergrijzing en betere behandelmethoden stijgen de kosten al decennialang fors. 'De gehele groei in het besteedbaar inkomen van het gemiddelde huishouden is de afgelopen twintig jaar opgegaan aan zorg', schrijft de raad. Scherpe keuzes zijn nodig, maar de politiek moet zich daarbij niet blindstaren op kosten, effici- enter werken en robotica, vindt de raad. Dat levert te weinig op. Er moeten fundamentele knopen worden doorgehakt over wat nog wordt vergoed, de noodzaak van hulpmiddelen, hogere eigen bijdragen in verpleeghuizen en verplicht preventiebeleid. ,,Wij zeggen: haal dat taboe eraf', zegt Gijsbert Werner, projectleider bij de WRR. ,,Dan kun je denken aan de suikertaks, het verplicht reduceren van het zoutgehalte in voedsel, maar ook het verminderen van alcohol verkooppunten. Of hanteer mini mumprijzen voor drank. Vooral bij het voorkomen van ziekten is nog veel winst te boeken: het kost weinig en het levert veel op.'' ,,De politiek moet nu in actie komen'', zegt Marianne de Visser, raadslid van de WRR en emeritus hoogleraar neuromusculaire ziekten. ,,De problemen zijn er al. Neem de Jeugdzorg of de specia listische GGZ, voor mensen met psychoses of persoonlijkheids stoornissen. Die krijgen nu veel te laat een behandeling, de wacht tijden zijn soms tientallen weken. Als er niet wordt ingegrepen, sij pelt dat door naar andere takken.'' Zorgschaarste zal vaker optre den, de overheid moet in samen spraak met burgers durven ingrij pen, stelt De Visser: ,,Als je knie klachten hebt boven de 50 is een kijkoperatie niet zo zinvol; Bij het voorkomen van ziekten is nog veel winst te boeken: dat levert veel op als je rugpijn hebt zonder alarm symptomen, heeft een MRI niet veel zin. Daar moeten zorgverle ners en patiënten scherper naar kijken.'' Verwachtingen Robotica en e-health worden nu vaak als heilige graal gezien: tech nologie kan het personeelstekort dempen en de kwaliteit verbete ren. Maar vooralsnog vallen de resultaten tegen: ,,Het biedt kan sen, maar het netto-effect van technologische innovatie is waar schijnlijk uitgavenverhogend.'' De Visser: ,,Zo'n dertig zieken huizen werken bijvoorbeeld met de Da Vinci-operatierobot, maar de vraag is nog altijd of dat wel beter werkt.'' In de Jeugdzorg gaat veel geld op aan relatief lichte vormen van hulp, zoals 'opvoedassistentie'. ,,De vraag is of dat wel in de zorg thuishoort'', zegt Werner. Bij de ouderenzorg kan worden gekeken of de eigen bijdragen niet hoger moeten. ,,Hier zit een groot deel van de huisvestingskosten voor ouderen in de zorg ook in de zorgbegroting, anderen moeten gewoon huur en hypotheek beta len. Naar zulke fundamentele dilemma's moet je kijken.'' Een 'burgerforum' moet helpen draagvlak en begrip te kweken voor de koerswijziging. Als de overheid niet ingrijpt, wordt iedereen de dupe van de alles opslokkende zorg, stelt de raad. ,,Die verdringt andere belangrijke zaken, zoals armoedebeleid, onderwijs en sociale zekerheid'', zegt De Visser. ,,Dat kun je je niet goed voorstellen, maar het ge beurt al.'' GO WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2021 UTRECHT De rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak om het stelen van persoonsgegevens uit coronadossiers van de GGD. Hoofdverdachte Mou- rad Z. (21) uit Heiloo is daarbij veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk. Volgens de rechtbank heeft Z. foto's gemaakt van 62 dossiers en had hij een bestand met gegevens van 36 personen. Daarna bood hij die te koop aan via de app Telegram. ,,Juist in deze tijd vertrouwen mensen op de GGD en Z. heeft daar enorm misbruik van gemaakt'', aldus de rechter in het vonnis. STRAATSBURG De EU moet ervoor zorgen dat mensen uit de lhbti-ge- meenschap overal hun basis rechten kunnen uitoefenen, stelt een brede meerderheid van het Europees Parlement. Die roept bovendien de Euro pese Commissie op actie te ondernemen tegen Roeme nië, Hongarije en Polen omdat deze lidstaten EU-normen niet respecteren. 'Regen boogfamilies en paren van hetzelfde geslacht horen dezelfde rechten te hebben als het om bewegingsvrijheid in de hele Europese Unie en familiehereniging gaat', aldus de aangenomen resolutie. AMSTERDAM Het VU medisch centrum in Amsterdam heeft bij zestien vrouwen embryo's terugge plaatst die besmet waren met de bacterie Sphingomonas koreensis. Deze bacterie kan hersenvliesontsteking veroor zaken. De besmetting kwam aan het licht bij een dage lijkse controle van kweek- schaaltjes met embryo's. ,,Het gaat om een bacterie die bij gezonde mensen weinig kwaad kan. Zekerheidshalve worden alle ivf-gerelateerde behandelingen voor een a twee weken opgeschort, totdat duidelijk is waar de besmetting vandaan komt", aldus Amsterdam UMC. Een suikertaks moet uit de taboesfeer om de zorguitgaven te drukken, staat in het rapport. anp Niels Klaassen Den Haag - Gijsbert Werner, WRR Hanteer minimumprijzen voor alcohol of verminder het aantal verkooppunten, adviseert de WRR. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7