II Flexwonen kan de ergste nood lenigen Er is weer veel te doen: van Havenconcert tot een Johnny Cash Tribute 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Wat ons betreft geldt: handhaven, handhaven en nog een keer handhaven Esme Soesman Zierikzee Het wordt de komende weken ie nemienemutten geblazen voor wie cultuur wil snuiven. Er is opeens weer zo veel te doen. Esther de Neef maakt zich geen zorgen over de aanloop. ,,Als ik de kaartverkoop zie voor de Johnny Cash Roadshow: dat loopt al fantastisch. En wat ook meespeelt: er is veel coronategoed opgepot. Mensen willen dat nu ein delijk wel eens gaan opmaken." Martin de Jonge van CASD (Cul turele Activiteiten Schouwen-Dui- veland) merkt ook dat het publiek Als je ziet hoe blij mensen zijn en hoe enthousiast ze reageren staat te trappelen. ,,Als je ziet hoe blij mensen zijn en hoe enthousiast ze reageren." Net als de artiesten, weet hij. Dat blijkt alleen al uit het openingslied waarmee het Haven concert, 25 september voor de deur van Museumhaven Zeeland, groots wordt afgetrapt. Cantare zingt het bij vele Schouwen-Duivelanders bekende slotlied van historisch openluchtspel Het Oproer van Zie- rikzee in aangepaste vorm. ,,Je hoort steeds de tekst terug: 'We zingen weer. We mogen weer'. Hóe mooi is dat." Een greep uit het aanbod: Opera Carmen Gala met alle aria's uit Carmen aangevuld met aria's uit andere bekende opera's. Tijdens het voorprogramma treedt Trio Divertimento op, met mede werking van Inge van Grinsven op harp. Zaterdag 18 september in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Aan vang 13.30 uur. Zie: CASD.nl Dostojevski Kwartet brengt het programma Haydn, Schubert, Sjos- takovitsj - unieke pioniers van het strijkkwartet. Zaterdag 18 septem- ber in de Driekoningenkerk in Noordgouwe. Aanvang: 20.00 uur. Reserveren via: kamermuziek@hethofzicht.nl Donateursavond met kaarten voor andere belangstellenden, zolang de voorraad strekt. Vrijdag 24 sep tember in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Aanvang: 19.30 uur. Plaats aanvragen kan via mail: vrienden@nieuwekerkzierikzee.nl en Van der Meulen orgel door Jan van Westenbrugge en Jos Moeke. Met onder meer muziek van Handel, Boelee en Asma. Za terdag 25 september, Nieuwe Kerk in Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. Zie: josmoeke.nl Presentatie Karin van As. Zaterdag 25 september, Vissersdijk in Zie- rikzee. Aanvang: 20.00 uur. Kaar ten via: CASD.nl een ode aan het legendarische album Live at San Quentin, dat dit jaar z'n vijftigste verjaardag viert. Donderdag 7 oktober in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Aan vang: 20.15 uur. Kaarten via: theatersaanzee.com Esme Soesman Zierikzee In razendsnel tempo heeft bureau KAW samen met de raad alle mo gelijke maatregelen die de ge meente kan nemen op een rij gezet. Het neerzetten van flexwoningen is daar één van. ,,En dat zijn echt geen zeecontainers", weet PvdA'er Henny Keereweer uit de tijd dat hij als raadslid in Leiden actief was. ,,Het zijn prachtige units, die er ge- De tiny houses in Renesse bijvoorbeeld stonden in twee jaar likt uitzien. Je kunt ze eventueel nog modulair uitbreiden ook." Tijdelijke huisvesting kan een be langrijke rol spelen in het lenigen van de ergste nood, denkt ook wet houder Daniël Joppe. Groot voor- deel is dat ze in twee jaar tijd kun nen worden neergezet, terwijl met 'normale' nieuwbouw al gauw een jaar of drie tot tien gemoeid is. ,,De tiny houses in Renesse bijvoor beeld stonden in twee jaar. En dat had nóg sneller gekund als er geen stikstof tussendoor was gekomen." De gemeente is druk bezig met het opstellen van 'kernprofielen', waarin alle ins en outs op woonge bied per dorp zijn vastgelegd. Wie wonen er? Wat staan er voor hui zen? Aan welk soort woningen is in welk dorp schreeuwend gebrek? Tegelijkertijd wordt gekeken naar beschikbare stukken grond. ,,Bij voorkeur grond die in het bezit is van de gemeente. Zodat we kunnen kijken welke soort woningen daar te realiseren zijn", zegt Joppe. Alles om de doorstroming te bevorderen. Onmisbaar instrument Doe dat snel, zegt Keereweer. ,,Het is inmiddels ver over 12 uur." Hij voelt veel voor het invoeren van voorrangsregels. Zulke regels schu ren met het recht op vrije vestiging, toch proberen meerdere gemeen- ten daar een weggetje in te vinden. ,,Dat zou wel eens een onmisbaar instrument kunnen zijn." Het col lege wil dat zeker bekijken, reageert Joppe. ,,Maar wat ik niet wil, is dat we iets in gang zetten waarvan straks blijkt dat het niet kan." Ook tegen het illegaal toeristisch verhuren van tweede woningen moet stevig worden opgetreden, vinden onder meer PvdA en Leef baar Schouwen-Duiveland. ,,Wat ons betreft geldt: handhaven, hand haven en nog een keer handhaven", zegt Laurence Haack (LSD). ,,We krijgen nog steeds signalen dat het aantal tweede woningen toeneemt, ook op plekken waar dat eigenlijk niet kan. En dat ook de toeristische verhuur van tweede woningen ge woon vrolijk doorgaat." woensdag 15 september 2021 Het wordt ienemienemutten Nog nooit van hun leven hebben Peter en Esther de Neef van Theaters aan Zee zoveel werk gehad aan helemaal niets. Mooie voorstellingen boeken, tickets verkopen, publiciteit: de hele rataplan. Om vervolgens alles af te moeten blazen. Maar met de eerste voorstelling op 7 oktober in aantocht hoor je Es ther niet klagen. ,,Je durft het bijna niet te geloven. Maar we zijn zó ontzettend blij dat we weer van start kunnen gaan." -Martin de Jonge, CASD Het Houblon Ensemble met bas-bariton Martijn Hop, verteller Howard van Dodemont en pianist Bert Mooiman in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee, in de tijd vóór corona. Vrijdag 24 september treden ze weer op. foto ernesta verburg Concert van bas-bariton Martijn Hop, sopraan Marike Verbeek en pianist Bert Mooiman met ver teller Howart van Dodemont. Dubbel orgelconcert op het Kam Havenconcert met onder meer (klein) Cantare, TY Kameror kest, TAKE FIVE, sopraan Wendy Roobol, tenor Reza Ran- jazmay en het Balkan Orkest. Johnny Cash Roadshow met Zet tijdelijke woningen neer om Schouwen-Duivelandse jonge ren snel een plek op het eiland te geven. En kijk of je voorrangs- regels kunt hanteren bij het toe wijzen van woningen. Er zijn ver schillende maatregelen mogelijk om de strijd aan te gaan tegen de hoge woningnood op het ei land. Maar het allerbelangrijk ste? Geef gas. -Daniël Joppe, wethouder -Laurence Haack (LSD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49