Ex-piloot Julio Poch krijgt zes ton voor acht jaar onterecht in de cel NIEUWS 3 PROCES MARENGO Het OM heeft de aanval geopend op de advocatuur die appjes van kroongetuige Nabil B. aan de media zou hebben gelekt. Advocaat Inez Weski wraakte de rechtbank. Proces verder zonder Peter R. de Vries Bij de hervatting van het liquidatie proces Marengo bleek dat de onder linge verhoudingen tussen OM, rechtbank en verdediging naar een ultiem dieptepunt zijn gezakt. Kroongetuige Nabil B. nam giste ren voor het eerst in maanden weer plaats in de getuigenbox in de zwaarbeveiligde Bunker in Amster dam Osdorp. Hij werd speciaal wel kom geheten door de rechtbank voorzitter, die hem sterkte wenste met het verlies van zijn vertrou wenspersoon Peter R. de Vries. De moord op De Vries, de derde per soon uit de entourage van de kroongetuige die is omgebracht, hing vooraf als een donkere wolk boven het omstreden strafproces. Het Marengo-proces holt van inci dent naar incident, en ook gisteren stond het bol van misverstanden en onbedoelde versprekingen. Het jongste conflict draait om appjes die kroongetuige Nabil B. met een iPhone 5 heeft verstuurd vanuit de gevangenis. Deze krant publiceerde gisteren daarover, na dat advocaat Peter Schouten van de kroongetuige maandagavond mid dels een kortgeding de publicatie nog had geprobeerd te voorkomen. Tevergeefs. De officier van justitie trok uit de publicatie de conclusie dat advoca ten in het Marengo-proces de tien duizenden berichten aan journalis- .V.."' v C.^.v iSKlSSSa ten zouden hebben gelekt. Die sug gestie wekte de woede op bij advo caten, die zeiden door het OM 'ge- basht' te worden. Inzage Dat het OM vervolgens de recht bank vroeg om advocaten helemaal geen inzage meer te geven in stuk ken, omdat het anders fout zou gaan, zorgde voor verbijsterde re acties. ,,De goede advocaten moe ten dan maar lijden onder de slechte advocaten", zei de officier van justitie. Advocaat Schouten vacy van de kroongetuige en zijn naasten te ondervangen. Inez Weski wraakte daarop de recht bank, omdat ze vreest voor voorin genomenheid van de rechtbank. Weski wilde haar toelichting in de openbaarheid doen. ,,Er moet ge concludeerd worden dat de verde diging belet wordt om verzoeken te kunnen doen", aldus Weski. Het verzoek kreeg steun van haar col lega Nico Meijering. Het is de derde keer dat de Ma- rengo-rechters worden gewraakt. De wrakingskamer moet nu bij eenkomen en tot die tijd ligt het proces stil. Deze krant zag 16.000 berichten van de kroongetuige in, en het beeld dat uit de geheime appjes naar voren komt, is ontluisterend. Nabil B. appte bijvoorbeeld dat hij de directeur van de gevangenis waar hij zit 'bij zijn ballen heeft', en 'dat hij schaakt met justitie' over zijn kroongetuigedeal. In de zomer van 2017 verzwakte zijn onderhan- deed vervolgens een verzoek om het middaggedeelte van het proces achter gesloten deuren te voeren. Dat deed hij omdat Inez Weski, de advocaat van hoofdverdachte Ri- douan Taghi, had aangekondigd een Powerpoint-presentatie te willen geven over de appjes van de kroongetuige. Hierover werd vervolgens uren lang gesteggeld. De rechtbank be sloot uiteindelijk dat Weski haar presentatie alleen achter gesloten deuren mocht geven, om eventuele problemen met veiligheid en pri- De verdediging wordt belet om verzoekente kunnen doen delingspositie. Het OM had dat voorjaar miljoenen gekraakte be richten van criminelen in handen gekregen. 'Had ze waar ik wou. Tot die server. Die heeft mij schaakmat gezet', appte de kroongetuige. Ook schreef hij over de dreiging die er zou spelen op het moment dat bekend zou worden dat hij 'ver raad' had gepleegd, door over te lo pen naar justitie. 'Ik ben prio, niet jullie. Mij willen ze.' Uit de berich ten blijkt ook dat hij ruzie kreeg met een aantal broers, omdat ze op zijn geld uit zouden zijn. 'We heb ben kanker honden in de familie. Is echt een feit.' Volgens advocaat Schouten gaan die berichten over geld 'juist over veiligheid' en wil de kroongetuige zichzelf 'niet verrijken middels de kroongetuigedeal'. gisteren nadrukkelijk stil bij de moord op Peter R. de Vries. ,,Marengo is het meest vergiftigde en verziekte pro ces ooit. Toch zijn wij er weer vandaag. Niet meer compleet, nooit meer compleet, maar we moeten voort. Het proces gaat door, altijd. Ook al han gen er tien rouwsluiers om heen. Niemand is groter dan het geheel. Het is tijd om te laten zien waar de rechter lijke macht in Nederland voor staat." Ook het OM stond stil bij de moord op De Vries. ,,In minder dan 3,5 jaar tijd zijn drie mensen rondom Nabil B. om het leven gebracht. Twee van hen stonden Nabil B. in deze zaak bij in een professio nele hoedanigheid. Peter R. de Vries was er daar één van. Zijn overlijden, maar ook de wijze waarop dat is gebeurd, heeft grote impact. In Ma- rengo moeten de kroonge tuige en zijn raadslieden nu verder zonder hem." Demissionair minister Ferd Grap- perhaus van Justitie en Veiligheid heeft gisteravond in de Tweede Ka mer gezegd dat Poch een 'dagver goeding onterechte detentie' krijgt. Dat is 100 euro per dag. Omdat Poch in het buitenland vastzat, wordt dat bedrag verdubbeld. Volgens Grap- perhaus waren die jaren 'tropen jaren', omdat het voor de familie van Poch lastig was hem te bezoe ken. Een snelle rekensom leert dat Poch dan ongeveer 600.000 euro tegemoet kan zien. Dat bedrag is exclusief een tegemoetkoming in zijn advocaatkosten, die het kabinet ook uittrekt. De minister sprak van een 'eenzijdige, onherroepelijke toezegging'. Poch, een Nederlands-Argentijnse piloot, zat acht jaar in de Argen tijnse cel voor hij werd vrijgespro ken van medewerking aan de zoge heten dodenvluchten die de Argen tijnse militaire junta eind jaren 70, begin jaren 80 uitvoerde. Bij die do- denvluchten werden tegenstanders van de militaire dictatuur uit vlieg tuigen gegooid. Uitleveren Nederland mocht Poch destijds niet zelf uitleveren aan Argentinië. Hij werd in 2009 in Spanje gearres- teerd nadat Nederland informatie had verstrekt over zijn laatste vlucht voorafgaand aan zijn pensi oen. Een commissie die de kwestie onderzocht, concludeerde dat Ne derland niets onrechtmatigs had gedaan. Veel partijen zijn kritisch over de bevindingen van deze com missie onder leiding van Ad Ma- chielse, voorheen advocaat-gene raal bij de Hoge Raad. woensdag 15 september 2021 GO Taghi's advocaat Inez Weski vraagt om andere rechters Yelle Tieleman Amsterdam N v Advocaat Inez Weski arriveert bij de rechtbank in Amsterdam Osdorp. FOTO ANP - Inez Weski, advocaat Peter R. de Vries. foto anp AMSTERDAM Voorafgaande aan de zitting stond Onno de Jong, de andere raadsman van kroongetuige Nabil B., Het kabinet keert toch een ver goeding uit aan de voormalige piloot Julio Poch, die ruim acht jaar onterecht vastzat in Argen tinië. Het gaat om 200 euro per dag. ANP Den Haag Julio Poch was piloot tijdens de Argentijnse dictatuur. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3