Veere houdt waterprobleem 'Heeft Middelburg wel behoefte aan huizen'? o*. 6 Locatie nieuwe brede school met sporthal f ft f, Bel: 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl •«1 IE Word krantenbezorger in Middelburg, Oost-Souburg, Vlissingen of Westkapelle ESïE Het college van B en W heeft geko zen voor de Molenwal, maar de ge meenteraad moet daarover deze maand nog een besluit nemen. De omwonenden van die straat drin gen er bij de raad op aan om niet naar de beste oplossing voor dit moment te kijken, maar naar de toekomstmogelijkheden voor Westkapelle als geheel. Dat kan door het plan voor de multifuncti onele accommodatie te verbinden aan bijvoorbeeld woningbouw en verkeer. En dan scoort de Kerke- weg in hun ogen veel beter. ,,Door te kiezen voor uitbreiding van Westkapelle met de locatie Kerkeweg inclusief een ontslui- tingsweg of rondweg komt deze bouwlocatie binnen de veilige kom te liggen, wordt de bereik baarheid van het bedrijventerrein Oude Zandweg verbeterd, worden verkeersproblemen in de Koe straat, Zuidstraat en op de kruising Prelaatweg/Grindweg opgelost, komt ruimte vrij voor bouwgrond aan de Molenwal, kan een vrij par keerterrein voor bezoekers van Westkapelle worden gerealiseerd, Omwonenden Molenwal en bewoners Kerkeweg wijzen naar elkaars locatie als beste plek kan de huidige supermarkt in de Koestraat eventueel worden ver plaatst", sommen omwonenden van de Molenwal op. Verdeeldheid Uit eerdere bijeenkomsten voor bewoners bleek dat Westkappela- ren geen duidelijke voorkeur had den voor de ene of de andere loca tie. Tijdens de raadscommissie maatschappelijke ontwikkeling bleek gisteravond dat juist sprake is van verdeeldheid. Want na het pleidooi voor de Kerkeweg, noemden bewoners van die weg juist dat de Molenwal de beste keuze is. Bouwen op agra rische grond in het buitengebied aan de Kerkeweg kan volgens hen niet zolang er binnen het dorp nog ruimte is voor 'inbreiding'. Boven dien is bouwen aan de Molenwal eerder mogelijk en vooral de scho len wachten al zo lang op nieuwe huisvesting, benadrukten zij. De bewoners van de Molenwal zijn echter bang voor grote ver keersdruk als ouders hun kinde ren naar school komen brengen. En voor geluidsoverlast. Dat zijn onderwerpen waarover volgens hen in de eerdere bewonersbij eenkomsten niet is gesproken. De gemeenteraad moet op don derdag 30 september beslissen wat het wordt: de Molenwal of de Ker keweg. Over één ander heikel punt hoeft de raad zich het hoofd niet meer te breken. Het college heeft besloten gemeenschapshuis Westkapelle Herrijst te behouden. En daar kwam geen enkel protest tegen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van Hart voor Veere. De oppositiepartij wilde weten wat de gemeente doet om eerder dit jaar optredende wateroverlast in stadjes en dorpen in de toekomst te voorkomen. Het college wil in Zoutelande een groot hemelwaterriool aanleggen, waardoor de kans op overstromin gen in onder meer de Ooststraat en Roompotstraat kleiner wordt. Een extra afvoer naar een sloot moet problemen voorkomen in de straat Leenes Land. Ook in nieuwere wijken in Domburg en Zoutelande ontston den tijdens extreme zomerse buien soms problemen, bevesti gen B en W. Het besluit in die wij ken geen aparte bemalingsgebie- den in te richten, is daar deels de bet aan. Om wateroverlast in nieuwbouwwijken in het vervolg te voorkomen, worden waterstro men gescheiden. Nieuwe huizen worden ook niet meer vanzelf sprekend aan bestaande rioolsys- temen gekoppeld. Nieuwe wonin gen zo bouwen dat ze minstens twee decimeter hoger liggen dan de aansluitende openbare ruimte zal helpen. Maar huizen die onder het maaiveld liggen, blijven gevoe lig voor wateroverlast. Het is op een aantal plaatsen niet zo makkelijk (en/of zeer kostbaar) om maatregelen te nemen. Maar bewoners kunnen zelf wel een aantal voorwaarden scheppen om het water buiten de deur te hou den tijdens hoosbuien, betoogt het college. Toiletten Installatie van een ontlastvoorzie- ning voorkomt vaak dat water via toiletten het huis binnen stroomt. Ook aanleg van een wa terberging, vervanging van ver- hardingen door gras of planten, een 'groen dak', verlaging van de tuin en/of ophoging van de vloer kunnen helpen hevige neerslag buiten te houden. Particuliere subsidies voor maatregelen tegen wateroverlast geeft Veere niet. Maar vijf (van de vijftien) Veerse basisscholen die hun schoolplein groener maakten, kregen een bijdrage. Op elf scho len gaf Terra Maris gastlessen met klimaatwatertafels. Nieuwe inwo ners kregen twee jaar geleden een tuinplant én er was een wedstrijd voor de mooiste 'vergroende' voortuin. Veere laat het NK Tegel- wippen aan zich voorbijgaan, maar het college zet vol in op voor lichting, vooral met aanprijzen van adviezen van de Stichting Steenbreek. Volgens Zwanenhofbewoners Ge rard van den Elshout en Frans Schouwenaars blijkt alleen uit een onderzoek van de gemeente Mid delburg zelf dat er behoefte is aan meer dan honderd nieuwe wonin gen. ,,Ik heb twaalf onderzoeken en rapporten doorgeworsteld en daar uit blijkt nergens dat Middelburg of de regio die woningen nodig heeft. En in die rapporten is nog geen re kening gehouden met het afketsen van de marinierskazerne. Dat scheelt alleen al 1100 mariniers", zei Van den Elshout tijdens een rechts zaak bij de Raad van State. Daar streden de twee buurtbe woners voor hun laatste kans om het woningbouwproject van ont wikkelaar Stevast Baas Groen (SB&G) tegen te houden, dan wel naar de tekentafel terug te sturen. Want afgelopen februari wees de Raad nog een verzoek van Schou wenaars van de hand om het bouw project stil te leggen tot in deze bo demzaak einduitspraak is gedaan. De woordvoerder van de ge meente Middelburg wees de hoog- ste bestuursrechter op de woning nooddemonstratie van zondag. ,,Je kunt in deze tijd van woningnood moeilijk volhouden dat er geen be hoefte is aan 109 woningen in Mid delburg." De woordvoerder van ontwikkelaar SB&G beaamde dat en zei dat op de website van het bouwplan al 1300 mensen hebben gereageerd. Ook de Raad van State leek tijdens de zitting weinig twij fel te hebben over de vraag of de woningen wel nodig zijn. Verder hebben de twee omwo nenden bezwaar tegen de massali teit van de nieuwbouw. Naast een reeks eengezinswoningen wil SB&G drie appartementengebou wen bouwen met in totaal 33 wo ningen, variërend in hoogte van veertien tot zeventien meter. Dat vinden ze veel te hoog. Bovendien is het volgens hen in strijd met het eerdere plan van architect Herman Hertzberger voor de Veersepoort. Volgens Van den Elshout zag Hertzberger de bouwlocatie, waar een sporthal en atletiekbaan lagen, juist als het groene hart van zijn wijk. ,,Schandalig dat de gemeente de atletiekbaan in mei al vernielde, terwijl de bouw nog niet is begon nen. Mensen die in coronatijd ner gens konden buitensporten ston den te huilen toen de baan werd ge sloopt." Snel bijverdienen en tijd overhouden? ff ïéJmi." h-, Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar woensdag 15 september 2021 WA Beste plek levert nog veel debat op Het is een verkeerde keuze van de gemeente Veere om een nieuwe brede school met sport hal en sociale voorzieningen aan de Molenwal te bouwen. De Kerkeweg aan de rand van Westkapelle is met het oog op de toekomst van het dorp veel beter. Dat betogen omwonen den van de Molenwal. Maurits Sep Westkapelle Wateroverlast is op een aantal plaatsen in de gemeente Veere terug te dringen, maar bewo ners van huizen in sommige lager gelegen wijken moeten er rekening mee blijven houden dat er water over de drempels stroomt bij extreme regenval. René Hoonhorst Domburg Wateroverlast in Zoutelande. archieffoto hv zeeland Tegenstanders van een bouw plan voor 109 woningen in de Veersepoort geloven er niets van dat Middelburg behoefte heeft aan zoveel nieuwe huizen. Jan van Ommen Den Haag/Middelburg De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. li -/ iiSsSSha ter^isass premKM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38