ft is is mv CHEMO m tWwp* MwtyiJl 5 THEA BECKMANPRIJS SASKIA MAASKAN' .OODZWARE CHEMO'S Schrijfster Saskia Maaskant kan het schrijven niet laten. Ook niet nu ze midden in de chemo's zit. Haar blogs worden door duizenden mensen gelezen f Bruinisse Het nieuws dat ze lym feklierkanker heeft, kwam 1,5 uur nadat Saskia Maaskant hoorde dat ze met haar boek 'Meerminnen verdrinken niet' op de shortlist staat voor de Thea Beckmanprijs. In één klap stortte haar wereld in. Voor even dan. De schrijfster schrijft zichzelf, en vele anderen, met humor door chemo's en andere ellende heen. En telt on dertussen de dagen af tot de uit reiking van de prijs op zaterdag 18 september. Maaskant strijdt met auteurs als Jean-Claude van Rijckeghem IJzerkopen de in 2019 overleden Rob Ruggenberg (Offerkind) om de titel 'beste historische jeugd boek van 2021.' ,,Als je van zulke schrijvers mag verliezen, dan is dat gewoon winnen", zegt de in Brui- nisse geboren en getogen schrijf ster over de 'concurrentie'. Ze hoopt alleen met heel haar hart dat ze wel bij de uitreiking in Museumpark Archeon aanwezig kan zijn. Het is de derde dag na haar chemo, wat tot nu toe ook steeds haar slechtste dag blijkt. ,,Maar de Thea Beckmanprijs! De nominatie alleen al is een bekro ning van mijn werk. Thea Beck- man stond mijn hele jeugd op een voetstuk. Ik ga er echt alles aan doen om er die dag bij te kunnen zijn." De in Sommelsdijk wonende Maaskant voelde zich al een tijdje Mijn lijf is 24/7 in oorlog met kanker. Dat is lood- en loodzwaar. Maar ik klaag niet. Ik heb nog altijd een heel mooi leven niet zo best. Toch gingen de alarmbellen niet meteen rinkelen toen ze een bobbel ontdekte bij haar sleutelbeen. Pas na het over lijden van een vriendin, maanden later, realiseerde ze zich dat ook op jonge leeftijd een bult iets heel naars kan betekenen. ".v IJM ■- tmmmw V 1 Ik Op de ochtend vóór de bekend making van de shortlist van de Thea Beckmanprijs zat ze in het ziekenhuis voor een echo. En an derhalf uur nadat ze het fantasti sche bericht kreeg op die shortlist te staan, belde de dokter met slecht nieuws. ,,Dan ga je van de hoogste mate van euforie naar de diepste bodem van de allerdiepste oceaan." Puzzelstukjes Van het ene op het andere mo ment zat Maaskant, moeder van twee dochters én ook nog werk zaam als projectmanager marke ting, in een medische achtbaan. „Het was heel verdrietig, maar ik was ook opgelucht. Er vielen opeens heel veel puzzelstukjes op z'n plaats." Tegelijkertijd was ze woest. Recalcitrant. Ze zou het op so cial media bekend maken, maar dan wel op hddr manier. „Op kanker rust nog altijd een *5 enorm taboe. Mensen zijn er bang voor en praten er niet mak kelijk over. En vooral: er wordt zwaar en negatief mee omgegaan." Maaskant koos een andere weg. Ze plaatste een 'mooi verpakte' bood schap op de socials, met een link naar haar boek 'Meerminnen ver drinken niet': 'Ik verlies mijn ha ren, maar niet mijn staart. Meer minnen verdrinken niet.' Ze was van plan het daar bij te la ten. Maar haar bekendmaking ging direct viral en ze kreeg stapels re acties van zowel bekenden als on bekenden. ,,Met het verzoek of ik wilde opschrijven wat ik mee maak en er ook een boek over te schrijven." Ze merkte bovendien het schrijven niet te kunnen laten en het zelfs keihard nodig te heb ben als uitlaatklep. „Je loopt ziekenhuis in, ziekenhuis uit. Al die ervaringen. Mijn hoofd liep letterlijk over." Dus tikt ze, als haar chemobrein het toelaat, met enige regelmaat haar ervaringen op. Geen droeve lotgenotenverhalen maar 'heer lijke leesverhalen', omdat ze heilig gelooft in positiviteit. Haar stuk ken worden verslonden, maar ze publiceert ze nog niet allemaal. „Ik ben van plan een verhalen bundel uit te bren- L gen vol positiviteit, over het avontuur dat kanker heet." Verstopping en diarree Je zou er bijna zin in krijgen, maar het is afzien. Mondzweertjes, ver stopping, diarree, maagproble men, extreme vermoeidheid: noem iets en Maaskant kreeg het de afgelopen maanden voor haar kiezen. ,,Mijn lijf is 24/7 in oorlog met kanker. Dat is lood- en lood zwaar. Maar ik klaag niet. Ik heb nog altijd een mooi leven en ik weiger kanker en chemo mijn le ven te laten overnemen. Je helpt er ook niemand mee als je gaat zitten janken in een hoekje. Wat natuur lijk scheelt, is dat ik Hodgkin heb met in mijn geval een kans van 89 procent om te overleven. De be handeling pakt tot nu toe ook goed uit. Dat geeft moed." De uitreiking van de Thea Beck- manprijs en de Jonge Beckman- prijs 2021 is zaterdag 18 september in museumpark Archeon. Op de shortlist staan, naast Maaskant, Ruggenberg en Jean-Claude van Rijckeghem, Syl van Duyn (Op zoek naar jou) en Martine Letterie (Wij blijven bij elkaar). Grootste mosseldorp In 'Meerminnen verdrinken niet' neemt de 13-jarige Janna de lezer mee naar het Bruinisse van 1911. In dat jaar raasde een stormramp over het destijds grootste mossel vissersdorp van Nederland. Van de 150 hoogaarzen in de haven van Bruinisse bleven er maar 20 ge spaard. woensdag 15 september 2021 GO Meerminnen verdrinken niet Esme Soesman -Saskia Maaskant —«ft - - V - ..A'' -j' -yrzré. V-;i - f?-*- tflWhMIt iSkWI LlKIRjOSCfM" I' 'J js L Saskia Maaskant bij Brusea; de musea in Bruinisse. De visserswoning is precies de woning waarin Janna uit haar boek woonde. FOTO ERNESTA VERBURG Saskia Maaskant met de mok die ze na de diagnose kanker van een vriendin kreeg, foto saskia maaskant -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37