Minister doet niets tegen giftig jacobskruiskruid 'Het is belangrijk de kennis over Etty levend te houden' 4 Teler wil aandacht voor scheve marktsituatie: 'Prijzen zijn schandalig laag' ,,Ze mogen weg voor 25 cent per kilo. Dat is een kwart van de super marktprijs. Zo heeft de raper een voordeeltj e en verdien ik er ook nog iets aan", zegt Uitdewilligen. Met zijn veldverkoop wil hij de aandacht vestigen op de 'scheve marktsituatie in de landbouw'. ,,Ik heb 750.000 kilo plantuien geoogst waarvoor ik in de huidige markt 3 tot 4 cent per kilo krijg. Dat is ver onder de kostprijs van 10 cent per kilo. Met deze schandalig lage prij zen lijd ik dus zwaar verlies. Het gekke is dat een kilo uien in de su permarkt gemiddeld 1 euro kost, terwijl de boer moet toeleggen op de teeltprijs. Dat is oneerlijk." Minimumprijs Er moet echt iets veranderen aan het marktsysteem, zodat boeren weer een fatsoenlijke boterham kunnen verdienen, zegt Uitdewil- ligen. ,,Ik vraag tijdens de raapactie 25 cent per kilo. Dat is een prijs waarmee een uienteler goed uit de voeten kan. Voor ons zou dat de mi nimumprijs moeten worden, wil len we nog rendabel uien kunnen telen. Ik ben het zat dat we onze mooie uien zo ongeveer moeten weggeven." Noodkreet Plantuien zijn vroege uien die di rect moeten worden verkocht. Ze zijn minder lang houdbaar dan zaaiuien, die uitermate geschikt zijn voor wereldwijde export in koelcontainers. Uitdewilligen heeft er 11 hectare van staan. Eerst moet hij van de berg plantuien af. „Telers kunnen plantuien niet lang bewa ren. Ze moeten weg en dat weet de handel. Dat verklaart mede de bela chelijk lage prijzen." Uitdewilligen heeft niet de illusie dat consumenten hem zaterdag van 750.000 kilo uien afhelpen. ,,Dit is gewoon een noodkreet. Ik heb daarna twee keuzes: de plantuien Ik ben het zat dat we onze mooie uien zo ongeveer moeten weggeven onderploegen of ze voor een appel en een ei verkopen aan Poolse afne mers. Die hebben de capaciteit om de uien te schillen en te verwerken. Uien van Poolse bodem zijn van mindere kwaliteit. Voor hen is onze belabberde situatie een buiten kansje. De Polen zijn maar wat blij met onze afdankertjes." Peekluts De teler uit Sint Kruis hoopt dat Zeeuwen zaterdag massaal komen rapen op het veld aan de Kerkweg, pal naast café Zeelandia. Tussen 10.00 en 17.00 uur kunnen rapers er hun zakken vullen. Betalen kan op de dam. De uienverkoop is een uit gelezen kans voor wie goedkoop een grote pan uiensoep of 'peekluts' wil maken ,,Ik maak er flink re clame voor op sociale media. Het zou mooi zijn als er veel mensen komen. En misschien heeft het café ook extra klandizie van rapers." De Duitse regering steunt de ver bouwing van het pand tot Etty Hil- lesum Huis. Dat wordt een plek voor onderzoek, ontmoeting en de bat over het werk van de Joodse schrijfster, de holocaust en het joods leven in Zeeland. Vanwege de subsidie brachten Schmid-Drech- sler en zijn collega Thomas Walter gisteren een bezoek aan het Etty Hillesum Huis. ,,Wij steunen wereldwijd projec ten over de holocaust. Vooral om de geschiedenis bespreekbaar te ma ken en jongeren te informeren", zegt Walter. ,,Zo steunen we ook het Nationaal Holocaust Museum in Amsterdam met 4 miljoen euro. Belangrijk aan het Etty Hillesum Huis is dat het haar geboortehuis is, in de stad ligt en een plek voor sa menkomst biedt." Dagboek vertaald Net als in Nederland wordt Etty Hillesum in Duitsland iets over schaduwd door de veel bekendere Anne Frank, zegt Schmid-Drech sler. ,,Maar haar dagboek is in de ja ren 80 ook in het Duits vertaald en je kunt het overal kopen. We vin den het belangrijk de kennis over Etty levend te houden." De verbouwing van Hillesums geboortehuis aan het Molenwater begint in oktober. Caroline Diepe- veen van het Etty Hillesum Huis hoopt dat de opening in januari kan plaatsvinden. De verbouwing kost 75.000 euro. Die kan doorgaan dankzij de Duitse subsidie van 14.000 euro, zegt Diepeveen. ,,Dat gaf de doorslag." Voor de inrichting van het pand en de expositie is nog eens 50.000 euro nodig. Dit jaar is er sprake van een explo sieve groei van het jacobskruis- kruid. Dat zorgt voor risico's. Gra zende dieren laten het kruid door gaans links liggen vanwege de bit tere smaak, maar via gekuild gras en hooi kunnen ze het toch bin nenkrijgen. Dat kan leiden tot leverfalen en soms zelfs tot de dood bij vooral paarden. Zo verloor boerin Bertie Steur uit Renesse dit jaar vier paarden aan het kruid. Land bouworganisatie ZLTO sloeg alarm en heeft aangedrongen op een landelijke aanpak. Minister Schouten ziet dat niet zitten, antwoordt zij op schrifte lijke vragen van de VVD-Kamer- leden Peter Valstar en Thom van Campen. Volgens de bewinds vrouw is er weinig bekend over het daadwerkelijk aantal dieren dat ziek is geworden of overleden. Er zijn in elk geval weinig beves tigde gevallen. Voedsel voor insecten Mogelijk gaat het om 'enkele tien tallen' paarden per jaar die ziek worden of overlijden. ,,Dat be treur ik, maar dit vormt geen aan leiding om hier beleid voor op te stellen." Een verplichte bestrij ding vindt ze ongewenst, ook om- Het is aan andere overheden om de verspreiding van het kruid tegen te gaan dat het kruid 'zeer waardevol' is voor de biodiversiteit. Zo'n 150 in sectensoorten gebruiken het als voedsel. Schouten wijst erop dat het ja- cobskruiskruid zich vooral ver spreidt via wegbermen. Het is dan ook aan Rijkswaterstaat, provin cies en gemeenten om eventueel maatregelen te nemen. Volgens de minister is verspreiding van het kruid goed te voorkomen. woensdag 15 september 2021 Boer Marijn kan uien niet kwijt Wie voordelig uien wil inslaan, kan ze zaterdag rapen in Sint Kruis. Omdat de marktprijzen voor plantuien bedroevend laag zijn, verkoopt teler Marijn Uitde- willigen ze liever voor een schijntje aan consumenten. Di rect vanaf het land. Frank Balkenende Sint Kruis - Marijn Uitdewilligen, uienteler Het geboortehuis van Etty Hille sum in Middelburg is 'een au thentiek ankerpunt in de ge schiedenis'. En daarom zeer be langrijk om te behouden, zegt Moritz Schmid-Drechsler, cultu reel attaché van de Duitse am bassade in Nederland. Maurits Sep Middelburg j Kijk op de site s bij /video Minister Carola Schouten is niet van plan maatregelen te nemen tegen jacobskruiskruid. Een verplichte bestrijding van de giftige plant, zoals de boe ren willen, vindt zij veel te ver gaan. Rolf Bosboom Vlissingen Bertie Steur in een wei vol jacobskruiskruid. Vier van haar paarden overleden aan het kruid. foto marieke mandemaker Caroline Diepeveen (Etty Hillesum Huis) en Martin Stoetzel (architect) geven uitleg over de verbou wing van het Etty Hillesum Huis aan Thomas Walter (tweede van rechts) en Moritz Schmid-Drechsler (geheel rechts) van de Duitse ambassade. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36