s? Werken aan vertrouwen Meer textiel door extra containers in Borsele Film 'De Slag om de Schelde' op Netflix Doel 2 PERKPOLDER AFGRAVEN VERVUILDE Commentaar Vertrouwen komt te voet en gaat te paard, luidt het spreekwoord. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de bewoners rond Perkpolder nog niet staan te juichen bij de oplossingen die zijn bedacht om de vervuiling van het grondwater onder de nieuwe zeedijk tegen te gaan. Die is zes jaar geleden aangelegd met thermisch gereinigde grond (TGG), waaruit zware metalen, benzeen en tolueen doorlekken naar het grondwater. Jarenlang gaf Rijkswaterstaat, de eige naar van de dijk, weinig openheid van zaken, waardoor de be zorgdheid in de buurt toenam. En het wantrouwen. Het voorkeurscenario van de omwonenden - alle TGG weer weghalen - wordt behoorlijk afgekamd in de studie die bureau Royal Haskoning heeft verricht voor Rijkswaterstaat. Goed voor het milieu, maar te complex, kost te veel tijd, en ongetwij feld - hoewel nog niet over bedragen wordt gesproken - zeer kostbaar. Toch is het onwaarschijnlijk dat deze studie leidt tot een nieuwe deuk in het vertrouwen. Tegen het advies van Royal Haskoning in schiet Rijkswaterstaat dit scenario namelijk niet af. Net als kansrijkere opties wordt het afgraafscenario de ko mende maanden gedetailleerd uitgewerkt. Rijkswaterstaat, dat de bewoners de afgelopen maanden al actief opzocht, verga loppeert zich niet. Hoewel het zeer de vraag is of de wens van de bewoners kan worden vervuld, probeert Rijkswaterstaat wel het vertrouwen terug te winnen in een goed resultaat. Stap voor stap. Het voorkeurscenario van de omwonenden - alle TGG weghalen - wordt behoorlijk afgekamd Borsele had tot dit voorjaar maar vier plekken waar textiel ingeleverd kon worden: in Heinkenszand, 's- Gravenpolder, Ovezande en Oude- lande. Tegelijkertijd concludeerde het gemeentebestuur dat er in de grijze container, dus bij het restaf val, wel erg veel textiel werd aange troffen: zo'n 70 ton per jaar. En die hoort daar niet in. De gemeente besloot daarop om, via verzamelaar Curitas, in alle ker- ALMANAK nen een inleverpunt te realiseren. Dat zet nogal wat zoden aan de dijk, zo blijkt. Per week wordt sindsdien gemiddeld 1600 kilo textiel (zoals kleding, beddengoed en tassen) op gehaald. ,,Dat is 1000 kilo meer dan voorheen", zegt Weststrate. ,,Als je Hij kijkt enorm uit naar zijn deelname aan de Kustmarathon, die inwoner van Goes. Niet al leen omdat hij al maandenlang in training is, maar ook omdat hij nog wat goed te maken heeft. Een paar weken vóór de vorige editie had hij in een sportapp op Als je dat doortrekt, kom je op meer dan 50 ton extra per jaar dat doortrekt, kom je op meer dan 50 ton extra per jaar. Dat bewijst wat mij betreft dat mensen best willen meewerken, maar dat we als gemeente altijd moeten kijken hoe we daarbij kunnen faciliteren." z'n smartphone het nieuwe doel ingesteld: 42 kilometer hardlopen. Op de dag zelf bleek het apparaat 41,8 kilometer te hebben geregistreerd. Al twee jaar lang kijkt hij er nu tegenaan in zijn app: de koele mededeling 'doel nog niet be haald'. Provincie akkoord met bouw van zonnepark Sluis Onderhoud aan kades haven DEN HAAG Zeeuwse dag in Den Haag De omwonenden zijn nog niet gerustgesteld nu Rijkswaterstaat (RWS) de mogelijke scenario's bekend heeft gemaakt om de vervuiling door thermisch gereinigde grond in Perkpolder aan te pakken. Stichting Schone Polder, waarin de bewoners zich hebben verenigd, ziet het liefst dat de vervuilde zee dijk wordt afgegraven. Volgens bu reau Royal Haskoning, dat voor RWS mogelijke oplossingen heeft onderzocht, is dat geen kansrijke optie. Het duurt jaren, niemand wil de thermisch gereinigde grond hebben die moet worden afgevoerd en al die tijd ligt de woningbouw stil. De onderzoekers denken dat er betere manieren zijn om vervuiling van het grondwater tegen te gaan. ,,Ik ben benieuwd naar hun argu mentatie", zegt Marnix Verbrugge van stichting Schone Polder. ,,Ik heb het rapport nog niet gezien en wil dat eerst grondig bestuderen. Voorlopig zijn mijn zorgen nog even groot als gisteren." Zeedijk In 2015 is bij Perkpolder een natuurgebied gecreëerd door 400 meter dijk weg te halen. Daardoor kan het zoute water van de Wester- schelde een ge bied van 75 hec tare in- en uit stromen. Rondom dat ge- tijdengebied is een nieuwe zeedijk aangelegd met thermisch gereinigde grond (TGG). Dat is grond die door verhitting is schoongemaakt. Desondanks zijn Ikhebhet rapport nog niet gezien en wil dat eerst grondig bestuderen er zware metalen, benzeen en tolu een die doorlekken naar het grond water, wat de bezorgdheid bij de omwonenden verklaart. Niet voor de hand liggend In Bunschoten wordt een dijk die met TGG is aangelegd afgegraven. Dat ligt in Perkpolder niet voor de hand, concludeert Royal Hasko- ning. Het bureau heeft 23 verschil lende scenario's onderzocht, van handhaving van de huidige maatre gelen - wat betekent dat de situatie scherp in de gaten wordt gehouden - tot de meest vergaande oplossing: het afgraven van de dijk. Die laatste optie is 'niet kansrijk'. Dan moet eigenlijk de oude zeedijk opnieuw worden aangelegd, waar door het nieuwe natuurgebied wordt afgesloten van het getij. Een andere optie is om alleen buiten het stormseizoen delen van de nieuwe dijk af te gra ven, maar dat werk duurt dan vijfjaar. „Je krijgt dan weer het rondwaaiende stof waar de be woners tijdens de aanleg ook last van had den", zegt pro jectmanager Eric Mostert van Rijkswater staat. ,,Er rijden dan weer heel wat vrachtwagens af en aan." Gedurende die afgraafperiode is woningbouw niet logisch, waar- De film, geregisseerd door Mat- thijs van Heijningen jr., ging vorig jaar december in Vlissingen in pre mière. Dat gebeurde op de dag dat duidelijk werd dat Nederland op nieuw in lockdown moest van wege het coronavirus. Daardoor waren de bioscopen maandenlang gesloten. Pas begin juni konden de bioscopen de deuren weer openen. Sindsdien is De Slag om de Schelde door het publiek te bekij ken. De film is een groot succes ge worden. Vorige maand werd al de grens van 400.000 bezoekers over schreden. Nog altijd is de film te zien in bijna honderd theaters in het land. Via Netflix wordt nu ook gemikt op een groot internationaal publiek. Morgenmiddag draait de film bij festival Film by the Sea. Vooraf gaand is er een bijzondere ceremo nie bij de Vlissingse bioscoop Ci- neCity. Dan worden de voetstap pen van hoofdrolspelers uit De Slag om de Schelde én die van getuigen van de veldslag in 1944 in cement vereeuwigd. woensdag 15 september 2021 Het besluit om in elke kern in de gemeente Borsele een contai ner voor textiel neer te zetten, pakt goed uit. Per week wordt nu 1600 kilo ingezameld, tegen over voorheen 600 kilo. Dat zegt wethouder Kees West- strate. Martijn de Koning Heinkenszand -Kees Weststrate, wethouder Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het provinciebestuur heeft geen moeite met de bouw van een zonne park aan de Maaidijk in Sluis, al geniet plaatsing van zonnepanelen op daken veruit de voorkeur. Dan antwoorden Gede puteerde Staten op vra gen van Forum voor De mocratie. In de gemeente Sluis zijn plannen voor een zonnepark van twin tig hectare rond het hoogspanningsstation van Oostburg. Volgens de provincie is het mond jesmaat toegestaan om ook zonnepalen op land of in het water neer te leggen. De locatie Maai dijk is als enige overge bleven uit 500 hectares aan voorgestelde loca ties. BRESKENS De gemeente Sluis gaat onderhoudswerkzaamhe den uitvoeren aan de kades en kademuren in de haven van Breskens. De klus wordt uitgevoerd aan de westkant van de Handelshaven (foto), omdat daar gebouwd wordt. Van acuut gevaar is geen sprake, maar de gemeente wil het zekere voor het onzekere nemen. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat bij bijvoorbeeld heiwerk zaamheden of hoog water de kades kunnen vervormen of verzakken. De gemeente laat bin nenkort ook de andere kades in het havengebied onderzoeken. Provincie, waterschap en Zeeuwse gemeenten gemeenten organiseren dinsdag 2 november een Zeeuwse Dag in pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. Het doel van dit evenement is om Zeeland op de agenda te houden van politiek Den Haag. Bestuurders en ambtenaren ontmoe ten elkaar, Kamerleden en bewindspersonen worden uitgenodigd voor een diner met Zeeuwse zaligheden en er zijn praatsessies over slimme mobiliteit en on dermijning. 'Zorg nog Ernst Jan Rozendaal Perkpolder -Marnix Verbrugge, stichting Schone Polder De film De Slag om de Schelde is vanaf 15 oktober te zien op Netflix. Het Zeeuwse oorlogs epos wordt in negen talen on dertiteld. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34