Angela Persvrijheid is kennelijk niet vanzelfsprekend Minder voor de tv: talkshows grote verliezer 26 KIJKT TV Ik weet niet wat ik ontluisterender vond maandagavond. Dat cartoonist Ruben Oppen- heimer zich bij Opi - een talkshowtafel van de publieke omroep, ik zeg het er maar even bij - als een kleine jongen moest verantwoorden voor de spotprent die hij afgelopen weekend publiceerde in NRC? (U heeft hem vast langs zien komen, maar voor mijn moeder: een lachende Mark Rutte werd afgebeeld in de Twin Towers, waar Sigrid Kaag op een bezem op afvloog). En nee, dan ging het niet zozeer om het gebruik van de afbeelding van de Twin Towers, maar om het 'seksistische' beeld dat hij de heilige Sigrid Kaag had afgebeeld als heks. Inderdaad, foei, hoe durft hij. Of was het toch het kleuterniveau van presenta tor van dienst Nadia Moussaid, die zich een weg hakkelde en stotterde door het interview, geen vraag normaal kon formuleren, niet luisterde en de geïnterviewde nog vaker en hinderlijker onder brak dan haar voorganger Talitha Muusse deed? Ze was eerder een gefrustreerde feminist dan een professionele journalist. Als je je als kijker op een gegeven moment op de gedachte betrapt dat zelfs Khalid Kasem ofJohnny de Mol dit gesprek beter zou doen, dan ben je als presentator écht totaal ongeschikt voor de plek waarop je zit. Maar goed, we weten allemaal dat kunde en vakman schap niet de belangrijkste kwaliteiten zijn waarop de NPO vandaag de dag zijn kopstukken selecteert. Verfilming van Luther Bassie viert verjaardag REPORTAGE BUMA GOUDEN HARP VOOR GEHELE OEUVRE In een bewogen jaar waarin de band zijn drummer verloor, ontvangt Van Dik Hout de Buma Gouden Harp. Het is de onderscheiding voor een carrière van meer dan 25 jaar. Alexander van Eenennaam nbedoeld is het erg symbolisch. Vier van de vijf leden van Van Dik Hout verzamelen zich deze maandagmiddag in café De Koe in Amsterdam voor een reis naar Berlijn. Alleen de drum mer ontbreekt. Dat is sinds kort Ferry Kunst (33), afkomstig van het vorig jaar opgeheven Indian Askin. Kunst kreeg op het conservatorium in Am sterdam les van Oscar Kraal, zijn voorganger. De man die bij Van Dik Hout pas sinds 2018 achter de drum- kit zat, overleed afgelopen voorjaar. Dat Kunst vandaag mist op het ap pèl, is omdat hij de trein verkiest bo ven de auto's waarmee de andere bandleden naar Duitsland rijden voor het opnemen van een single. Op de golven dansen wij gaat over af scheid en weerzien. Het ontbreken van Kraal hangt nog steeds als een zwarte deken boven de band. Midden in de coronatijd, waarin de bandle den hem vanwege de gezondheidsri sico's niet of nauwelijks konden zien, werd Kraal gesloopt door alvlees klierkanker. Op 50-jarige leeftijd overleed hij op 1 april. ,,Dat was een regelrechte ramp'', zegt zanger Martin Buitenhuis (52). ,,De ontreddering bij zijn familie en kinderen, verschrikkelijk.'' De band leden probeerden in de laatste fase zo goed en kwaad als het ging hem nog te zien. Soms buiten, in kleine groep jes, soms via videobellen. Er kwam een moment waarop Kraal te ver- Als de druk het hoogst was, was Oscarop zijn best Als ik nu aan Oscar denk, denk ik aan de topjaren die we hebben beleefd zwakt was om te kunnen drummen, maar de band wel rekening moest houden met optredens, mochten de coronaregels worden versoepeld. Buitenhuis: ,,Omdat Ferry's band was opgeheven, was hij beschikbaar. Wat ik persoonlijk mooi vind, is dat Oscar nog heeft geweten dat Ferry hem zou opvolgen.'' Schip gaat verder Makkelijk was de acceptatie aller minst voor Kraal, die desondanks ook besefte dat de band verder moest. Gi tarist Dave Rensmaag: ,,Oscar zei: het schip gaat verder, alleen zit ik er niet meer op. Zo beleefde hij die laatste tijd. Als ik nu aan hem terugdenk, denk ik vooral aan de topjaren die we met hem hebben beleefd. Inclusief een nieuw album en een tournee voor ons 25-jarig jubileum in 2019.'' Een echte Hagenaar met een grote bek en een klein hartje, zo omschrijft Buitenhuis zijn overleden band maatje. ,,Hij zorgde voor reuring, het was nooit saai'', vult bassist Benja min Kribben aan. ,,En hij hield ons allemaal heel scherp.'' Buitenhuis: ,,Als de druk het hoogst was, was hij op zijn best.'' Met Kraals opvolger heeft Van Dik Hout nog nauwelijks gespeeld. Vrij wel alle optredens die in de zomer le ken door te gaan, verdwenen weer van de kalender. ,,Deze laatste maan den waren daarom voor mij de zwaarste van de coronatijd'', zegt Buitenhuis. ,,We hadden alles afge stoft, hadden veel gerepeteerd, ging het weer niet door.'' Gitarist Vorig jaar zaten er in de eerste twee weken van september nog 4,1 miljoen mensen elke avond voor de buis. Dit jaar zijn dat er nog maar 3,5 mil joen. Ook de kijktijd, het aantal minuten dat mensen 's avonds tussen 18.00 uur en midder nacht voor de televisie door brengen, loopt terug. In sep tember 2020 was dit 92 minu ten, dit jaar is dat 78 minuten. Slachtoffers zijn de talk shows bij de NPO. De Voor avond met Fidan Ekiz en Renze Klamer trok vorig jaar in sep tember 902.000 kijkers. Het verschil met opvolger Khalid Sophie, met Sophie Hilbrand (foto) is schrijnend. Het twee tal houdt slechts 447.000 kij kers gemiddeld over. Ook Opi moet het met fors minder kijkers doen. Op de late avond schakelden vorig jaar gemid deld 797.000 men sen in, nu zijn dat er nog 564.000. „Het omgekeerde coro na-effect", zei Opi-pre sentator Jort Kelder vorige week. ,,Je associeert talkshows en televisie zo met slecht nieuws. Mensen voelen zich nu misschien ook een beetje be vrijd dat ze die tv niet hoeven aanzetten.'' Tv-columnist An gela de Jong stelt dat inder daad 'steeds dezelfde onderwerpen voor bijkomen'. „Corona, formatie, Afghani stan, de wooncrisis -je wordt de laat ste tijd zelden ver rast. Er zitten bij de NPO momenteel ook veel mensen die niet goed genoeg zijn voor dit ge nre. Talkshowhost is een vak.'' Opvallend is dat Jinek stabiel blijft op RTL 4. Chabot, die de rest aan tafel moest wakker schud den dat het toch wel heel eng was wat er voor zijn ogen gebeurde, een cartoonist zo op het matje roe pen voor zijn werk. Het lijkt verdorie Turkije wel. Dat laatste waren overigens niet zijn woorden, dat is mijn samenvatting van het geheel. Toch raad ik iedereen aan dit interview terug te kijken. Omdat een geïrriteerde Oppenheimer mes scherp uitlegt wat de functie is van een cartoonist, commentator of columnist en hoe essentieel die is in een democratie. Dat het niet gaat om goede smaak, en ofje het eens bent met iemand, maar dat het schuurt en mensen aan het denken zet. Niet al leen hypocriete politici, ook de lezer. omdat persvrijheid en vrijheid van meningsuiting niet voor iedereen in dit land even vanzelfspre kend zijn. Zelfs niet voor een presentator van een talkshow. Laat ik voor alle personen die het betreft de legendarische woorden van burgemeester Aboutaleb weer eens aanhalen, die hij uitsprak na de aanslagen op Charlie Hebdo: 'Als je er niet tegen kunt dat humoristen een krantje maken... mag ik het zo zeggen: rot toch op.' Quote van de dag Er schijnt een profiel van me rond te zweven op Tinder, maar dat ben ik niet hoor... No no no no no WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2021 GO FILM De populaire BBC-serie Luther wordt verfilmd. Netflix heeft bevestigd dat er een film in de maak is die wordt geschre ven door beden ker Neil Cross. Idris Elba kruipt wederom in de huid van de de tective. TELEVISIE Treurend Van Dik Hout kan niet anders dan doorgaan O - Zanger Martin Buitenhuis - Gitarist Dave Rensmaag KIJKCIJFERS Bas van Toor viert vrijdag zijn 86ste verjaar dag. Museum Vlaardingen or ganiseert een parade van au to's en caravans uit Bassie Adri- aan langs zijn oude huis. Het was nota bene de jongste gast, Splinter Kennelijk is dat anno 2021 nog steeds nodig, -Babette van Veen wordt overspoeld door berichten van volstrekt onbekenden, laat ze weten op Twitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26