Met hulp van je horloge tóch je sportdoel halen Koop vooral antiek en curiosa omdat je iets Lees nu ook op je GOEIE KOOP Als je bereid bent er tijd en aandacht in te steken, kan beleggen in antieke meu bels en curiosa een vermakelijk onder deel vormen van je beleggingsstrategie. Maar kun je er ook rijk(er) mee worden? 20 SLIMME HORLOGES Fitbit Charge 4 Maar wat is nu het verschil tussen een sporthorloge, activity tracker en smart- watch? En welke past bij jouw wensen en portemonnee? Onze techredacteur legt de verschillen uit en geeft een koopadvies. vanaf €108 aantal stappen bij te houden is een activity tracker een prima idee. Ze zijn goedkoper dan de andere opties en eenvoudiger in gebruik. Apple Watch (Series 6 Sport) circa €345 Garmin Fenix 6X Pro vanaf €585 atawiki, het Neder- 'landse bedrijf dat is uitgegroeid tot Euro- I pa's meest bezochte online veilingplatform, maakte in 2020 voor het eerst sinds de oprichting in 2011 winst. De totale waarde van de verkochte objecten op het platform bedroeg 466 miljoen euro, een groei van 34 procent ten opzichte van 2019. Dat komt doordat veel winkels en beurzen vanwege corona gesloten waren, maar ook door een toene mende vraag van jongere genera ties naar design, kunst en antiek. Meubels en 'collectables' behoren tot de best presterende categorieën in 2020. Is beleggen in antiek de moeite waard? Antiek (ouder dan 100 jaar) ofvin- tage (minder dan 100 jaar oud) aankopen is niet eenvoudig, zegt iedere kenner. Als je veel geld hebt, kun je een expert vragen om voor jou interessante stukken te kopen, maar reken dan op een commissie van 25 tot 30 procent. Deze vergoe ding is zo hoog omdat er volgens investeringswebsite Talkingofmo- ney weinig experts en aanbod van mooie stukken zijn. De cyclus van een antiektrend duurt ook lang. Als je iets koopt op het moment dat het weinig ge vraagd is en de kosten laag zijn, moet je vervolgens 30 a 40 jaar 'Een Franse pendule zakt wellicht ooit in prijs, maar blijft zijn waarde behouden' wachten eer het meer waard wordt, zegt Arnold Wegh (57) uit Nijmegen, eigenaar van familiebe drijf Strydhagen Antiek en des kundige in het tv-programma Van onschatbare waarde (woensdag avond op NPO1). „Daarnaast zijn trends afhankelijk van irrationele zaken als smaak en mode.'' Toch raadt Wegh voorzichtig aan om antiek te kopen. ,,Geld op de bank levert niks op of kost zelfs geld. Op antiek zit geen vermo- gensrendementsheffing. Op het moment dat je een antieke kast hebt gekocht, kun je ervan genie ten, kost het je geen geld meer en levert hij over een tijdje misschien meer geld op. Bovendien zijn ver geleken met dertig jaar terug de prijzen op dit moment relatief laag. De kans is groot dat ze in de loop van de tijd stijgen.'' Het maakt natuurlijk uit wat je koopt, volgens Wegh. ,,Als je in de jaren 80 een antieke Friese staart klok hebt gekocht voor 6000 gul den, dan krijg je er nu misschien nog 100 euro voor. Iedereen had een Friese staartklok en er zat lucht in die markt. Kocht je in de zelfde tijd een Chinese vaas voor 4000 gulden, dan krijg je er nu misschien wel 30.000 euro voor.'' Hoe pak je het aan? Antiek en curiosa kun je kopen op (internet)veilingen, bij de anti quair, op een antiekmarkt, bro- cante of rommelmarkt, of via een woningopruiming. ,,Mijn grootste aanwas krijg ik via het leegruimen van een woning na een overlijden of verhuizing naar een senioren flat'', vertelt hobbyhandelaar Bob Versteegen (32) uit Nijmegen van omas_interieur op Instagram. De handel van Versteegen speelt zich verder online af. ,,Drie jaar ge leden kochten mijn vrouw Syl en f i4 v "v 1i 'zmsS- ik online twee sets stoelen voor ongeveer 70 euro per set, om te kij ken welke het best bij ons interi eur paste. De stoelen die we zelf niet wilden, hebben we online ge zet en dat bleek een gewild setje: verkocht voor 450 euro. Zo is het begonnen.'' Waar moet je op letten? „Allereerst en boven alles koop je alleen mooie spullen'', zegt Wegh. ,,Ten tweede let je op kwaliteit. Alles wat je nieuw in de winkel WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2021 GO De vakanties zijn voorbij, tijd om het sportregime weer op te pakken en de vakantiekilo's er af te trainen. Slimme horlo ges kunnen je daarbij helpen door je te motiveren om net wat harder of meer te gaan lopen om je doel te halen. Sommige horloges bieden zelfs work-outs en trainingen van een door jou geselec teerde coach, of je kunt mee- doen in een uitdaging met andere gebruikers. Zo komt dat onbereikbare doel mis schien toch in beeld. Activity tracker Voor wie een horloge vooral gebruikt om de tijd af te lezen en het De Fitbit Charge 4 telt niet alleen je stappen, maar toont ook je hartslagzone en heeft een inge bouwde gps. Je kunt er zelfs contactloos mee betalen via Fitbit Pay, dat sommige banken ondersteu nen. Draag je hem ook 's nachts, dan meet het ook je slaapactiviteit, zo leer je je slaap- patroon kennen. Smartwatch Wie geen enkele notificatie wil missen: met een smartwatch zie je alle meldingen meteen op je pols. Je kunt er ook contactloos mee betalen en je mee muziek bedienen. Met sommige toestellen kun je zelfs bellen. Het bekendste voorbeeld is de Apple Watch. Dankzij revolutio- naire sensoren kun je het zuurstofge halte in je bloed meten en een elektrocardiogram laten maken. Zowel het bandje als de wijzerplaat van een slim horloge kun je naar smaak aanpassen. Het meest recente model is de Apple Watch Series 6. Sporthorloge Deze toestellen kun je instellen voor de jou gewenste sport. Een van de grootste spelers is Garmin, met de Fenix 6X Pro als een van de meest geavanceerde sporthorloges. Zoals we van Garmin mogen verwachten is de gps perfect en krijg je populaire routes van andere sporters te zien, niet alleen van lopers, maar ook van skiërs en zelfs golfers. Het toestel meet je VO2-max (de maximale zuurstof die je elke minuut kunt opnemen) en is te koppelen aan een hartslagband. De batterij gaat tot 46 dagen mee. 'Kwaliteit houdt MIRJAM VAN ZELST - ARNOLD WEGH W j r - CJ".' Meer informatie op tweakers.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20