ECONOMIE 19 li Spelen al die gewilde professionals hard to get? intermediair Stop met zoeken, laatje vinden! KREDIETCRISIS FINANCIËLE BUFFERS Het is dertien jaar geleden dat de kredietcrisis uitbrak. Het valt te betwijfelen of banken een nieuwe grote klap nu wel goed kunnen opvangen, aldus bankendeskundige Harald Benink. In 2008 leidde de val van de zakenbank Lehman Brothers in de VS tot een mondiale crisis. Wereldwijd raakten banken in de problemen en moesten die met honderden mil jarden belastinggeld gered wor den. Dat nooit meer, zeiden de au toriteiten en ze namen maatrege len om een herhaling te voorko men. Banken moeten voortaan veel meer buffers aanhouden om zelf de klappen van een crisis te kunnen opvangen. Zo moet wor den voorkomen dat belastingbeta lers moeten opdraaien voor de ver liezen van een bank. Maar die buffereisen zijn nog veel te laag, vreest Harald Benink, hoogleraar banking and finance aan de Uni versiteit van Tilburg. ,,De kwetsbaarheid van het finan ciële systeem neemt snel toe door recordhoge aandelen- en huizen prijzen, historisch lage rente en hoge toenemende schulden. De kans op een nieuwe financiële cri sis neemt hierdoor toe. De buffers, het eigen vermogen van de banken om verliezen tijdens een crisis op te kunnen vangen maken in Ne derland nu zo'n 6 tot 7 procent uit van het totale vermogen. Dat is in derdaad een verdubbeling ten op zichte van 2008. Maar historisch gezien is het nog steeds laag. Wij stellen met een groep Europese hoogleraren voor dat die buffers minimaal 10 procent moeten zijn, 15 procent is nog beter.'' ,,Tijdens de depressie in de jaren 30 van de vorige eeuw gingen we reldwijd veel banken failliet. Toen zijn veel overheden met garanties gekomen, zoals het depositogaran tiestelsel. Daarmee garandeert de overheid de tegoeden van particu lieren tot een bepaalde hoogte. Te- vens werden na de crisis banken als too big to fail gezien, oftewel: grote banken mogen niet failliet gaan. Een grote, belangrijke bank bankroet laten gaan zorgt namelijk voor een nog veel grotere crisis. Op die manier zijn risico's die de aan deelhouder van een bank liep ver schoven naar de overheid en dus de belastingbetaler. De buffers konden hierdoor flink omlaag, want de overheid sprong toch wel bij als het mis zou gaan. De risico's moeten terug naar de aandeel houder en de bank. Daarom moe ten de buffers fors omhoog, zodat de banken zelf de verliezen op hun kredietportefeuille kunnen dragen.'' ,,Het CPB concludeert helemaal niet dat de buffers te hoog zijn. Als je Nederland als geïsoleerd geval ziet, dan lijken de buffers hoger dan nodig. Maar het CPB zegt ook dat er andere effecten zijn die ze niet hebben meegenomen.'' Zoals? ,,De overloopeffecten. Bij de kre dietcrisis in 2008 ging het in eerste instantie om Amerikaanse sub prime-hypotheken, die een zeer hoog risico hebben. Na het faillis sement van één zakenbank sloeg de onzekerheid toe. ING had een grote portefeuille Amerikaanse hypotheken die iets beter waren dan subprime. Toen kwam de vraag: wat zijn die hypotheken ei genlijk waard? De onzekerheid daarover zorgde ervoor dat de koers van het aandeel ING onder uitging. Dat bracht weer het risico op een bankrun mee. Daarom moest de overheid ingrijpen en ING redden. Let wel, de bank had nog geen verlies geleden op de hy potheekportefeuille. Het was de vrees dat de bank in problemen kon komen, waardoor de bank daadwerkelijk in problemen raakte. Die effecten zitten niet in de beoordeling van het CPB. Dat geeft het bureau ook zelf aan. Waar het om gaat, is dat de buffers zo hoog zijn dat beleggers vertrou wen hebben dat ze hoog genoeg zijn om de bank door de crisis te loodsen. En dat was bij ING duide lijk niet het geval.'' ,,Dat verhaal vertelt de banken- lobby al lang. Maar het klopt niet. Natuurlijk zijn de kosten voor de bank hoger. Maar met de huidige historisch lage rente zal het op een hypotheek misschien 0,2 tot 0,3 procent schelen. Dus een rente van 1,75 in plaats van 1,5 procent. Dat geldt ook voor andere kredie ten. Dat soort verschillen is niet dramatisch.'' Plaats jouw vacature slim online en bereik ambitieuze professionals op intermediair.nl/boost woensdag 15 september 2021 PC 'Banken zijn onvoldoende voorbereid op nieuwe crisis' Peet Vogels Rotterdam De banken moeten al twee keer zoveel buffers aanhouden als voor de crisis. Is dat nog niet voldoende? New York, 2008. Een medewerker van Lehman Brothers is de laan uitgestuurd. foto afp Waarom zo streng? Banken zouden 10 tot 15 pro cent eigen vermogen moeten hebben om verlies op te vangen. Het Centraal Planbureau (CPB) stelde vorige week dat de buf fers van Nederlandse banken zelfs hoger zijn dan nodig. Bent u niet al te voorzichtig? De banken waarschuwen dat ho gere buffers tot hogere kosten leiden. Dat betekent dat kredie ten duurder worden en dat kan economische groei afremmen. Laatje zien op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19