1 KLM vraagt het personeel naar vaccinatie Champagnevrede getekend ECONOMIE 17 Pl| Deelname bedrijven -l v tr i H» Dan gaat het niet alleen om een extra vergoeding voor de telers, stelt hij, maar bijvoorbeeld ook om een goedkopere lening van de bank als je klimaatvriendelijker wilt produceren. „En extra subsi die vanuit de overheid of het snel ler afgeven van een vergunning helpen ook mee.'' Extra vergoeding Johannes Straver, akkerbouwer uit Almkerk, benadrukt hoe belang rijk de extra vergoeding is. „Zeker als je pas begint, is het een zoek tocht naar een andere werkwijze. Je moet investeren in andere teelt methoden. En er zijn registratie kosten. Het is een administratieve kluif, je moet precies bijhouden wat je doet met je bemesting, be strijdingsmiddelen en het gebruik van water. Daar mag financieel ge zien best iets tegenover staan. Zonder meerprijs is het lastig.'' Straver heeft onder meer een contract met Hak, een bedrijf dat de PlanetProof-telers extra betaalt. Zijn maatschap teelt uien, rode kool, bieten, granen, aardappelen, suikerbieten en peen. ,,In 2019 hadden we onze eerste oogst met een keurmerk. Het was best een overgang, vooral het feit dat je bijna geen chemische ge wasbescherming meer kunt ge bruiken, was erg wennen. Je moet veel korter op de teelt zitten om te voorkomen dat je oogst mislukt door ziekte. Daarnaast zoek je naar de beste groenbemesters en pas je je maai- en ploegbeleid aan. Dat doe je minder vaak of helemaal niet meer om de biodiversiteit te verbeteren.'' Na een paar jaar ziet de boer uit KEURMERK Vooral het feit dat je bijna geen chemische gewasbescherming meer kunt gebruiken, was erg wennen Almkerk het effect: in de bodem krioelt het van de wormen en hij ziet meer insecten en vogels rond vliegen. ,,Het is best wat extra werk. Maar hoe langer je het doet, hoe makkelijker én leuker het wordt. Dus wij gaan zeker door, al is die extra vergoeding wel van groot belang.'' Ook Ard van Veen, melkveehou der uit Bodegraven, krijgt 2 cent extra per kilo die hij levert aan FrieslandCampina. Daarmee komt hij naar eigen zeggen uit de kos ten. In de moderne stallen van Van Veen staan tachtig zwartbonte koeien die op elk moment van de dag naar de melkrobot kunnen lo pen om zich te laten melken. ,,De eerste pakken melk van ons bedrijf met het keurmerk liggen sinds de cember 2018 in de winkels. Ik kon redelijk snel aansluiten bij dit duurzaamheidslabel, aangezien de stallen pas vijf jaar oud zijn en ruim van opzet zijn.'' Bij een rondgang door de stallen vraagt de melkveehouder op welk zacht materiaal de koeien zich neervlijen om te herkauwen. Een speciaal zaagsel? Fout antwoord. ,,Het is mest! Op eigen terrein ha len we het vocht eruit en de droge mest die overblijft, gebruiken we als 'bedje' voor de dames. Kring- looplandbouw op eigen terrein.'' Van Veen merkt dat hij amper nog antibiotica hoeft te gebruiken. ,,De koeien hebben meer ruimte, het voer is gebalanceerd. Ze leven langer. Het is zeker extra werk om alle keurmerkregels in de praktijk te brengen, maar het levert ook veel op.'' Nieuwe standaard Thijs Cuijpers, coördinator voedsel en gezondheid bij LTO Nederland, meldt dat zeker op plantaardig vlak het keurmerk niet meer is weg te denken. ,,Bij de fruitteelt en vollegrondteelt is PlanetProof de nieuwe standaard'', constateert hij. ,,De verwerkers willen bijna niet meer anders, dus telers moeten wel. Jumbo maakt reclame dat het volledige groente- en fruitschap PlanetProof is. Bij de dierlijke sec tor zie je dat het keurmerk eigen lijk alleen in de melkveehouderij een belangrijk predicaat is. Bij vlees en eieren is het Beter Leven keurmerk groter.'' Volgens Cuijpers is er onder een deel van de boeren onvrede over het ontbreken van een extra ver goeding. ,,Hak en Friesland Cam- pina geven een meerprijs. Maar lang niet alle afnemers doen dat, zeker in de akkerbouw is dat vaak niet het geval. En dat kan niet. Als er extra inspanningen voor een beter klimaat worden geleverd, moet daar ook iets tegenover staan.'' De registratie gebeurt via de zelf standige medische dienst van de maatschappij, KLM Health Ser vices. Daarmee wil KLM eventu ele privacybezwaren voor zijn. Volgens de Autoriteit Persoonsge gevens mogen werkgevers zelf geen medische gegevens van werknemers beheren. De be drijfsarts mag dat wel. Met de gegevens die door Health Services worden aangele verd, maakt KLM vliegroosters voor landen die een vaccinatie plicht instellen. Niet-ingeënt per soneel zal vooralsnog worden in gezet op andere bestemmingen. Vakbond voor cabinepersoneel VNC spreekt van 'een noodzake lijk kwaad'. ,,We zien dat KLM door overheden wordt gedwon gen deze weg in te slaan'', zegt voorzitter Chris van Elswijk. ,,De rechten en vrijheden van onze leden staan voorop, maar het be drijf moet wel blijven bestaan. Door registratie via Health Ser vices is rekening gehouden met de keuzevrijheid van KLM'ers om zich wel of niet te laten inenten.'' De maatschappij stelt vaccina ties nadrukkelijk niet verplicht, maar beveelt bemanning al langer aan zich wel te laten inenten. ,,Van drang is geen sprake. De bedrijfs arts mag vragen of mensen in geënt zijn. Die is gebonden aan de privacyregels en het medisch be roepsgeheim.'' Vrijwillig Bemanning zou wel vrijwillig mogen aangegeven of ze wel of geen prik hebben gehaald. ,,Maar het opstellen van een vrijwilli- gerslijst vergroot de druk op men- sen die niet ingeënt zijn of het niet willen vertellen. KLM heeft dit, binnen alle haken en ogen, netjes gedaan. Ook mensen die niet gevaccineerd worden, moe ten kunnen blijven werken.'' Van Elswijk erkent dat de con structie schuurt, omdat Health Services vervolgens wel aan de af deling die vliegroosters maakt, doorgeeft welke bemanningsle den kunnen worden ingeroosterd naar landen met vaccinatieplicht. ,,Het klopt dat via een bepaalde route toch medische informatie wordt doorgegeven aan de werk gever. KLM heeft dat juridisch on derzocht; dit moet kunnen. Wij staan als vakbond achter deze maatregel. Die is onvermijdelijk. Anders komt niet alleen de maat schappij in sommige landen in de problemen, maar geldt dat ook voor individuele bemanningsle den. KLM heeft als werkgever de plicht om ons tegen zulke proble men te beschermen.'' KLM wil met de registratie voorkomen opnieuw bestemmin gen te moeten schrappen van wege lokale coronamaatregelen. Onlangs al haalde de maatschap pij een streep door drie van de W De informatie over vaccinatie zal via de medische dienst van KLM lopen twaalf Amerikaanse bestemmin gen komende winter, omdat de VS en Europa hun wederzijdse co ronabeperkingen hebben aange scherpt. Zo geldt een quarantai neplicht van tien dagen voor Amerikanen die naar Europa rei zen - of die nu zijn ingeënt of niet. Naast Canada stelt ook Trinidad en Tobago eind deze maand een vaccinatieplicht in, pal voor het winterseizoen waarin KLM naar hoofdstad Port of Spain vliegt. KLM verwacht dat meer landen zullen volgen. De maatschappij voorziet grote operationele pro blemen voor het eigen netwerk en voor vliegers en cabinepersoneel dat niet is ingeënt. PARIJS De Russische elite kan opgelucht ademhalen: Frankrijk gaat vanaf vandaag weer champagne uitvoeren naar Rusland. In juli hadden de Franse leveranciers de ex port gestaakt uit woede over het 'kapen' van de naam 'champagne' door de Russen. President Poetin tekende een wet die bepaalde dat de naam sjampanskoje alleen nog op eti ketten mocht prijken van Rus sische flessen. Sinds de wet van kracht is, moeten buiten landse champagnes in Rus land worden aangeduid met de term 'mousserende wijn'. Inclusief de flessen uit de ver maarde Franse wijnstreek waar de bubbeltjeswijn oor spronkelijk zijn naam aan dankt. Drie Franse ministers klommen in de pen om aan Russische ambtgenoten hun wrevel kenbaar te maken. De naam champagne is volgens de Fransen beschermd. De be windslieden zouden nog geen antwoord uit Moskou hebben ontvangen. Desondanks lijkt de rel in de kiem gesmoord. Het Franse champagnecomité CIVC noemt de opheffing van de exportopschorting 'een maatregel van verzoening'. woensdag 15 september 2021 GO WTVmt rUr ;1 Kt i «t;v/rA-', - ii ssSSsSS On the way to PlanetProof is een onafhankelijk keurmerk en sinds 2017 opvolger van het Milieukeurlabel. Eigenaar is de Stichting Milieukeur. Ruim 2500 bedrijven voeren het keurmerk: 1827 in de plantaardige sector, 700 in de dierlijke sector (samen 94.000 hectare). Telers/producenten moeten voldoen aan acht hoofdcri teria op het gebied van duurzaamheid/dierenwelzijn. Elke keurmerkhouder wordt een keer per jaar fysiek ge controleerd. Alle supermarkten werken mee aan PlanetProof, be halve marktleider Albert Heijn (dat voert een eigen keurmerk). -Johannes Straver, boer KLM gaat registreren welke vliegers en leden van het cabi nepersoneel zijn gevaccineerd. De maatschappij zegt hier niet onderuit te komen, omdat een aantal landen, waaronder Ca nada, binnenkort vaccinatie verplicht stelt voor alle lucht reizigers, inclusief bemanning. Herman Stil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17