Marjan Berk Groep jongeren in Urk gooide ook rookbom NIEUWS 13 EU is goed in praten, niet in buitenlandbeleid Er was maar een zangeres aan wie ik m'n hart verloor: Catherine Sauvage Aan Matthijs van Nieuw- kerk de eer dat hij met overtuiging een wake-up- call heeft ingezet voor het Franse chanson. Ik heb de jaren waarin dat Franse chanson niet weg te denken viel uit onze cultuur, in tens beleefd. Wat overbleef was een enkel Frans liedje op de radio tijdens de Tour de France een schamele herinnering aan het Franse lied dat ooit onze platen spelers en radioprogramma's dag en nacht vulde. Het begon bij mijn moeder die, zichzelf op de piano begeleidend, geregeld de lieflijke Bergerettes en Parlez moi d'amour, beroemd gemaakt door Lys Coty, onze huiskamer in slingerde. De blad muziek op onze piano werd gere geld aangevuld met Je suis seul ce soir, en La Mer die met fluwelen stem door Charles Trenet onze harten in werden gezongen. En later werden Mouloudji en Les Compagnons de la Chanson, sa men met Edith Piaf, ook heel po pulair. Voor mij was er maar een zan geres aan wie ik mijn hart ver loor: Catherine Sauvage. Een beetje ondeugende zangeres en dan vooral door het nummer Un couteau rouge sans specialité, een zwart verhaal, eindigend met een moord gepleegd met een mes! Ik zocht me suf op YouTube, maar onze hofmoeder wist vaar dig mijn lievelingslied op Spotify te traceren, met de Nederlandse vertaling erbij. Helaas geen verta- lersnaam bijgevoegd. In die jaren was dichter Ernst van Altena veelal de man die het Franse chanson vertaalde. Het liedje van Catherine Sauvage over dat bloe derige moordwapen, dat couteau sans specialité, leek mij in de hui dige tijd, waarin moorden door alle leeftijden worden gepleegd, hoogst actueel. Ik denk aan de avond dat ik met mijn toen 13-ja- rige zoon op weg was naar de bioscoop waar we de laatste film van Indiana Jones gingen zien. Bij de ingang van het Vondelpark sprak hij mij dringend toe, terwij hij een enorm zakmes uit zijn zak haalde: ,,Mam! Je hoeft niet bang te zijn! Ik heb mijn mes bij mij!'' eigenaresse Nathalie Korf is het spuugzat. Ze deed aangifte en geeft zo'n 25 jongeren een caféver bod. Zo'n tien jongeren liepen zater dagavond op Urk rond in leger uniformen met kenmerken van het Duitse leger uit de Tweede Wereldoorlog. Regelmatig maakte iemand een Hitlergroet. Afbeel dingen van de gebeurtenissen gingen als een razend vuurtje door het land. Er is met afschuw gereageerd op de onsmakelijke en pijnlijke taferelen. Er dook ook een beeld op van een jongeman die in een boevenpak met een Jo denster 'onder vuur' werd geno men. Meerdere aanwezigen bevesti gen nu dat de jongeren in hun uit rusting dansclub 't Steertje zijn binnengekomen en voor overlast hebben gezorgd door binnen een rookbom te gooien. Binnen ont stond paniek. Bezoekers van de dansclub vluchtten massaal naar buiten. kom", weet Korf. De uitbaatster weet dat de jongeren vaak lastig zijn, maar ze liet de groep zaterdag toch binnen. ,,Ze zeiden zin te hebben in een gezellige avond. Veel meer mensen waren die avond verkleed en bij de jongen met het gevangenispak zag ik geen Jodenster. Van onrust buiten kreeg ik niks mee. Het was eerst gezellig, tot die rookbom kwam." Onmiddellijk nadat het Afghani- standrama zich aftekende pro beerde Navo-topman Jens Stolten- berg de terugtrekking te verkopen als 'een unaniem besluit', waaraan uitgebreid overleg was voorafge gaan tussen alle dertig bondgeno ten. Inmiddels weten we beter. Intern hebben Frankrijk, Duits land en het Verenigd Koninkrijk binnen de Navo sterk aangedron gen op behoedzaamheid. Alleen: deze landen hebben in de Navo niets te vertellen, omdat bijna alle Europese lidstaten de re kening voor hun kostbare veilig heid al decennia consequent door schuiven naar Washington. Het is een misverstand dat alleen de voormalige president Donald Trump zich daarover enorm kon opwinden; vóór hem deed Barack Obama dat ook. Om de lasten een beetje gelijk te verdelen, kwamen de Navo-lan- den in 2014 in Wales overeen om binnen tien jaar hun defensie-uit gaven op 2 procent van hun bruto nationaal product te brengen, maar nu al staat zo goed als vast dat zelfs dat niet gaat lukken. Twee derde van de landen, waaronder Nederland, zit op dit moment nog (ruim) onder de norm. Een bekende politieke uitdruk king zegt 'Wie betaalt, bepaalt'. Dus maakt Amerika de dienst uit, en dicteert president Joe Biden de Navo wat hij wil. Europa werkt al sinds 1950 aan een eigen defensie, maar veel ver der dan gezamenlijke materieelin- koop, training en een beperkt aan tal missies en operaties is het nog niet gekomen. Waren alle dure be loften op tal van EU-toppen wel ingelost, dan hadden de Europese Navo-leden kunnen overwegen om de missie in Afghanistan zón der Amerika voort te zetten en daarmee in elk geval de grootste chaos van de afgelopen weken kunnen vermijden. EU-buitenlandchef Josep Borrell will nu een snelle interventie macht van vijfduizend man die ook kan worden ingezet als de lan den het daarover niet unaniem eens zijn. Zij komen dan bovenop de half ingevulde 'battlegroups' die we sinds 2004 hebben, maar die nog nooit in een conflictsitua tie zijn ingezet. Besluitvorming is volgend jaar maart voorzien. Nu al klinkt verzet, omdat een sterker Europa de Navo zou verzwakken. »De chaos in Afghanistan toont aan dat Europa nog altijd verdeeld is Er is ondertussen een flinke di plomatieke dienst opgetuigd in Brussel, de circa vijfduizend man/vrouw sterke European Ex ternal Action Service (EEAS). Maar veel lidstaten doen hun ui terste best de 'leider' van deze dienst in de wielen te rijden door er allemaal hun eigen buitenland beleid op na te blijven houden. Het resultaat is dat Europa elf jaar na 'Lissabon' (de laatste Verdrags wijziging) wel een diplomatieke dienst, maar nog geen buitenlands beleid heeft. Half oktober 1999 kwamen de Europese leiders in het Finse Tam pere een gezamenlijk asiel- en mi gratiebeleid overeen. In het slot communiqué regent het woorden als 'spoedig', 'onverwijld' en 'op korte termijn'. Maar toen in 2015 de vluchtelingen in drommen de Middellandse Zee overstaken, was er nog helemaal niets. De Com- missie-Juncker kwam in 2015 met nieuwe plannen, de Commissie- Von der Leyen vorig jaar ook, aan parlementaire steun ontbreekt het niet, maar het zijn opnieuw de lid staten die ruim twintig jaar gele den zo'n haast hadden, die het consequent laten afweten. Intus sen zijn tienduizenden migranten verdronken, anderen mishandeld, verkracht en vermoord in Libische strafkampen, terwijl nog weer an deren aan Europese grenzen in el kaar worden geslagen of terug de open zee in worden gestuurd. Opvang Dit Europa, dat nog steeds claimt mensenrechtenkampioen te zijn, is absoluut niet voorzien op een nieuwe vluchtelingenstroom, die in landen als Canada en het Ver enigd Koninkrijk al wél in grote aantallen terecht kan. De EU-27 bepleit, zoals in de Syriëcrisis, 'op vang in de regio': ver weg en met een minimum aan overlast voor het eigen grondgebied. Tot groot verdriet van parlementsvoorzitter Sassoli stak tot nu toe niet één EU- lidstaat de vinger op om Afghanen te verwelkomen. Laten we hopen dat Afghanistan niet opnieuw de thuisbasis wordt van groepen die in het westen de ene terreuraanslag na de andere plegen, want ook daarvoor is Eu ropa niet klaar. De informatie-uit wisseling tussen inlichtingen diensten is de afgelopen jaren ver beterd - waaraan al-Qaeda en IS onbedoeld een grotere bijdrage hebben geleverd dan de Europese politieke elite - maar is volgens in gewijden nog steeds verre van op timaal. Tijdsgebrek? Nee, want ook op dit vlak liggen de mooie belof ten er al meer dan twintig jaar. In eindeloos vergaderen blijft Europa onklopbaar. woensdag 15 september 2021 GO Chanson URK De mannen die Urk onvei lig maakten in 'nazi-kledij' sta ken zaterdagavond ook een rookbom af in een dansclub. De Volgens Nathalie Korf, eigenaar van 't Steertje, zorgt de groep va ker voor overlast. ,,Ze zijn bij meerdere horecazaken niet wel Als nazi's verklede jongeren zorgden ook voor paniek in een dansclub Europa weet zich nog steeds geen raad met de stromen vluchtelingen. foto reuters Brussel kan maar geen vuist maken Bijna een maand na de herove ring van Kaboel door de taliban komt er in Europa langzaam iets van een nieuw Afghanistanbe- leid van de grond. Gisteren de batteerde het Europarlement in Brussel voor het eerst over de val van Afghanistan. Vandaag volgt de jaarlijkse 'troonrede' van EU-voorzitter Ursula von der Leyen. Wat is er allemaal misge gaan? Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13