'Goed oppassen met inzet van kroongetuigen' c Kroongetuige Nabil B. wilde van meet af aan 'het maximale' uit zijn deal met het 8 Toen Nabil B. zich meldde als 'klikspaan' dachten politie en justitie de ultieme troefkaart in handen te hebben. Kroongetuige Nabil B. blijkt echter op meerdere borden tegelijk te hebben geschaakt. Berichten op zijn iPhone geven een ontluisterend beeld over Nabils ware motieven om uit de school te klappen. e zijn voor justitie van essentieel be lang om grote en gecompliceerde rechtszaken tegen kopstukken uit het criminele milieu naar een goed eind te brengen: kroongetuigen. In ruil voor belastende verklaringen over criminele vrienden krijgen kroongetuigen maximaal 50 procent straf korting en bescherming van de overheid. Maar hoe wordt iemand kroongetuige? En wat gebeurt er als je overhoop ligt met een deel van je familie, die ook een grote stem had in jouw beslissing om kroongetuige te worden? Dankzij de tienduizenden onderschepte berich ten van Nabil B., kroongetuige in het Maren- go-proces tegen de bende van Ridouan Taghi, is daar nu iets meer over bekend. De berichten laten zien dat het Openbaar Ministerie geen idee had met wie het in zee ging. Een terugblik. Flatgenoot In de Utrechtse wijk Overvecht is per abuis Hakim Changachi met veel geweld om het leven gebracht. Het was een blunder van een van de schutters: niet Hakim, maar zijn flatgenoot was het doelwit. Nabil B. komt in de problemen. Hij was verant woordelijk voor het leveren van de vluchtauto die de schutters gebruikten en dat gaat als een lopend vuurtje door het Utrechtse criminele circuit. Nabil voelt dat hij onder druk komt te staan. Hij kan zijn opdrachtgever niet verraden, maar de fa milie Changachi is ook niet voor de poes. Uiteinde lijk telt hij zijn knopen en meldt zich 14 januari bij de politie. Niet veel later legt hij in het diepste ge heim verklaringen af over zijn opdrachtgever: de organisatie van Ridouan Taghi. En Nabil beseft op eens: Ik ben voor justitie de spreekwoordelijke kip die gouden eieren legt. In de periode vanafjanuari 2017 tot en met de cember 2017 geeft Nabil talloze uitgebreide verkla ringen aan justitie over Taghi, zijn kompaan Saïd Razzouki en tientallen andere personen die een rol hebben in de misdaadorganisatie. Ook wordt er stevig onderhandeld over de voorwaarden. Broer Communiceren met de buitenwereld is ten streng ste verboden, maar toch weet hij contact te onder houden. Onder meer met behulp van een iPhone. Vanaf september 2017 tot februari 2018 communi ceert Nabil B. via zijn mobiel met een broer, een zus, zijn vriendin en een medegedetineerde via WhatsApp. Het gaat om meer dan 30.000 berich ten. Nabil zit al bijna een jaar in hechtenis en onder handelt inmiddels stevig met het OM over de Dit gaat de grootste zaak ooit worden qua liquidaties. Mogen we dan ook het maximale eruit halen? - Nabil B. kroongetuigedeal. Aan één van zijn zussen appt hij wat er op het spel staat: geld, huizen en auto's. Aan zijn vriendin laat hij weten dat er financieel het maximale uit zijn deal met justitie gehaald moet worden. 'Dit gaat de grootste zaak ooit worden qua liquidaties. Mogen we dan ook het maximale eruit halen? Ja eerst 62828 jaar gaan discussiëren etc. zo dat iedereen hoofdpijn heeft. Wegtrappen en klaar? No way helemaal uitzuigen. Tot de laatste cent'. Voortvluchtig Nabil weet dat zijn getuigenissen essentieel zijn voor het OM. Ze geven hem macht, want zonder zijn medewerking hebben politie en justitie geen be wijs. Topcrimineel Taghi is dan nog voortvluchtig, en de jacht op hem is pas net geopend. Maar in de zomer van 2017 is er iets veranderd. Miljoenen berichten, door criminelen verstuurd via versleutelde telefoons, zijn gekraakt door justi tie en leveren enorm veel bewijs op. De getuige nissen van Nabil zijn nog steeds van groot belang, maar de gekraakte berichten leggen inmiddels net zoveel gewicht in de schaal. Het heeft de positie van Nabil verzwakt, appt hij. 'OM speelt ook vieze spelletjes. Zij willen Taghi. En doen er alles aan om dat via mij te doen. Had ze waar ik wou. Tot die server. Die heeft mij schaak gezet'. Door die berichten weet Nabil dat hij niet meer hoeft te twijfelen. Zonder deal zal hij jarenlang de cel ingaan, met deal zal het OM een gevangenis straf van twaalf jaar eisen, waarvan hij er normaal gesproken zo'n acht zal uitzitten. Begin december 2017 schrijft hij aan een zus dat hij er uit is, en dat het OM over niet al te lange tijd bekend zal maken dat hij kroongetuige is geworden. 'Beslissing is al gevallen'. Dat er veiligheidskwesties gaan spelen is ieder een in de familie van Nabil wel duidelijk. Zijn zus vraagt 'of ze wraak zullen nemen'. Nabil is reso luut. 'Ik ben prio, niet jullie. Mij willen ze'. Openbaar Toch, met de naderende bekendmaking, gaan fa milieleden praten met het OM. Uit de berichten blijkt dat de familie van Nabil weet dat de kroon getuigedeal in maart 2018 bekend wordt. Begin ja nuari 2018 vraagt zijn zus wanneer de deal open baar wordt. Nabil: 'Denk snel, max 2 maanden'. De kwestie leidt achter de schermen tot kei harde confrontaties met de familie. Het beeld dat alleen Nabil het zwarte schaap van de familie is, die bestaat uit vijf broers en twee zussen, kantelt snel. Met dank aan de berichten uit de iPhone. Zo schrijft Nabil dat een broer van hem betrokken is bij een grote drugszaak in België. Daar trof de poli tie een groot aantal hennepplanten aan, 51 gram cocaïne, 400 xtc-pillen, 11 kilo amfetamine, erec- tieversterkende middelen en een lab waar GHB ge maakt werd. En ook Nabils zus is geen onbekende met het criminele milieu, zo blijkt als ze praat over wat ze meemaakte met haar ex-man: 'Of gewoon in Tan- ger coke onder je bank vinden'. Nabil lijkt niet on der de indruk. 'Heb ook wel eens honderd blokken in m'n zolder gehad'. In de onderwereld staat 'een blok' voor een kilo cocaïne. Ook over andere fami lieleden sturen Nabil en zijn zus berichten, die het beeld dat de familie brandschoon is, hevig doen kantelen. Uit het onderlinge berichtenverkeer is op te ma ken dat broers en zussen ruzie met elkaar maken over de gesprekken met het OM. Een zus schrijft op 27 december 2017 het gedrag van haar broers met argusogen te bekijken. 'Ze willen hier blijk baar vette winst uit halen'. En een dag later: 'Zij willen gewoon weten wat iedereen krijgt'. Nabil zelf lijkt het te hebben gehad met zijn broers, appt hij aan de enige broer met wie hij nog wel contact heeft. 'Heb tien maanden lang ge schaakt met OM, plus fam op achtergrond die me neukt. Nu willen ze dat ik teken en willen ze fi nanciële compensatie'. Ook legt hij hem uit waarom hij wel moest tekenen. 'Normaal levens lang. Heb enkel getekend voor mijn stra. Rest be gint nu'. Nabil wil zijn zus in elk geval graag helpen. 'We gaan kijken wat we eruit kunnen halen. Als ik voor jou auto via justitie kan fixxen doe ik dat'. Hij schrijft voor haar alles te willen regelen. 'Ik ga zor gen dat je alles krijgt. Dan kun je kiezen. Komen ze met shit Dan lig ik krom. Maar ze gaan hun best DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 GO Justitie had geen idee wie Nabil B. was en wat hij voor ogen had Yelle Tieleman Sven Brinkhoff, hoog leraar strafrecht is zeer kritisch over de kroongetui genregeling: „Deze berichten laten zien in wat voor een wes pennest politie en sïbi OM zich begeven als ze gaan dealen met een kroongetuige. Het roept ook vragen op over zijn de toekomstige inzet van kroongetuige: wat mij betreft moet daar nog veel terughou- J I i dender mee worden omgegaan. Het pa- radoxale is wel dat ondanks dit alles deze kroongetWuige nog steeds een be trouwbare verklaring kan hebben afgelegd over medeverdachten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8