Rode Kruis helpt met dammen en geulen overstromingen tegen te gaan 7 Een maand na de verwoestende dubbelslag van een aardbeving met een kracht van 7.2 en de tropische storm Grace maakt Haïti nog steeds de balans op. En het is wachten op de volgende natuurramp in dit seismologisch kwetsbare gebied. Tenminste 2248 doden zijn nu geregistreerd en het aantal gewon den is opgelopen tot meer dan 12.000. Maar liefst 137.000 gebouwen op het ei land zijn onbewoonbaar gewor den of zwaar beschadigd. Unicef schat dat meer dan een half mil joen kinderen lijden in de nasleep van de gebeurtenissen. Het uitge stelde schooljaar begint nu waar schijnlijk eind van deze maand. En dit nadat vorig schooljaar werd ge teisterd door de pandemie en door gewapende groepen die kinderen of leraren ontvoeren om losgeld te krijgen. En nog altijd verkeert het land in een politieke crisis door de moord op president Jovenel Moïse, nog maar twee maanden geleden. Geweld, wanbeleid en corruptie zijn aan de orde van de dag, ook hulpdiensten hebben daar last van. ,,Ramp na ramp treft Haïti. Het is alsof de hemel ons op het hoofd valt", zei een medewerker van een hulpdienst tegen persbu reau Reuters. Dammen Moeilijk in al die ellende een beé- tje hoop te vinden. En toch is die er, meldt Naomi Nolte, woord voerder van het Rode Kruis Ne derland vanaf de zuidkant van het eiland. Daar, nabij het dorp Les Anglais, 250 kilometer westelijk van de hoofdstad Port-au-Prince, heeft een Nederlands preventie project van dammetjes en geulen het in ieder geval gehouden. Les Angles ligt aan zee, onder aan een heuvel. In het verleden werd het dorp regelmatig bescha digd door orkanen en tropische stormen en de hevige regenval die deze meebrachten. Huizen spoel den weg en - net zo erg - complete oogsten werden vernietigd. Deze keer niet, vertelt Nolte aan de telefoon terwijl ze het gebied bezoekt. ,,Er zijn op de berg geulen gegraven die het water afvoerden. Een rij bomen die was geplant heeft de stroom water die vanaf de berg omlaag kwam, gebroken. Onderaan hebben we samen met dorpsbewoners van keien dammen gebouwd en ook die heb ben het gehouden. Het is een ge meenschappelijk project." Het preventieplan werd gefi nancierd door het Nederlandse Rode Kruis in samenwerking met het Prinses Margriet Fonds. In een video van het Rode Kruis zegt een Berichten over geweld zorgden ervoordatde hulpverlening trager op gang is gekomen dankbare bewoonster uit de regio wat het scheelde: de beschadiging viel mee, de oogst spoelde niet weg. Sterker, door een systeem van irrigatie met de geultjes en dammetjes was de oogst de voor gaande jaren beter dan normaal. Aan het sediment dat nog tegen de dammen aan ligt, kun je zien hoe hoog het water heeft gestaan, aldus Nolte. ,,Een orkaan houd je niet tegen, maar je kunt wel zor gen dat de bewoners beschermd worden. Preventie is nog steeds de meest humanitaire vorm van hulpverlening." Elke euro geïnves teerd in het gebied scheelt zeven euro aan noodhulp. Er zijn meer lessen getrokken op Haïti. De vele voorlichting die daar mede door het Rode Kruis is gege ven, heeft ook gewerkt. Anders dan in 2010, toen 230.000 mensen omkwamen bij een lichtere aard beving, zijn mensen deze keer niet gaan schuilen in onveilig gewor den gebouwen. Door naschokken stortten vele daarvan alsnog in. Nu waren ze nadrukkelijk gewaar schuwd uit de buurt te blijven. Groot verschil met de ramp van 2010 is wel dat het epicentrum deze keer verder van het dichtbe volkte Port-au-Prince lag. Orkanen Klimaatverandering helpt niet. Juist dit gebied zal volgens experts vaker worden bezocht door orka nen en zwaardere stormen. ,,Het is al een arm land. Mensen zijn erg afhankelijk van landbouw en vis serij, sectoren die juist kwetsbaar zijn bij dit soort rampen'', zegt Nolte. ,,Op Grace waren we voor bereid, maar op de aardbeving twee dagen ervoor niet. Natuurlijk verlenen we noodhulp, maar we proberen tegelijk te focussen op langetermijnprojecten. We zitten nog maar aan het begin van het or kaanseizoen. We kunnen de klok erop gelijkzetten dat er nog een storm of een orkaan over dit ge bied gaat razen. Hoe zorgen we dat mensen dan zo goed mogelijk be- schermd zijn, terwijl sommigen nu nog zonder onderdak zitten? Dat zijn lastige vraagstukken." Een van de problemen die erbij is gekomen, is het toegenomen ge weld. Bendes maken het land on veilig. Er zijn berovingen geweest van hulpkonvooien. Volgens Uni cef is het aantal slachtoffers van gewapende aanvallen door crimi nele bendes dit jaar aanzienlijk toegenomen. Dat varieert van moorden en verkrachtingen tot ontvoeringen. De meeste hulpver leners komen 's avonds niet meer op straat. ,,De veiligheidssituatie is gecompliceerd. Het was al onrus tig voordat de aardbeving er kwam en dit heeft er niet aan bijgedra gen. Die berichtgeving over ge weld is een van de redenen ge weest dat de hulpverlening trager op gang is gekomen dan we zou den willen. We hebben heel veel hulpgoederen ingevlogen via de hoofdstad en het was moeilijk die ter plaatse te krijgen. We kijken naar opties van vervoer per heli kopter en per boot.'' Gehoopt wordt dat het land weer wat stabiliteit krijgt als er weer een president is. Volgens de plannen zouden er over twee maanden presidentsverkiezingen zijn. GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 Een bescheiden Nederlands lichtpuntje in geteisterd Haïti Bob van Huët Rotterdam/Port-au-Prince - Naomi Nolte, Rode Kruis Bij Déjoie zijn samen met lo kale partijen dammetjes aange legd die de omgeving moeten beschermen tegen overstro ming. foto rode kruis G Naomi Nolte bij bomen die zijn aangeplant om erosie tegen te gaan. De regio wordt door aard bevingen én overstromingen ge plaagd. fotos rode kruis, getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7