Toch een nederlaag, die coronapas 5 vaccineren ben mensen behoefte om elkaar aan te raken. We maken dan oxy- tocine aan, oftewel het knuffelhor moon. Zo voelen we ons verbon den met elkaar." In het econo misch verkeer is het handen geven zelfs dringend gewenst, stelt ze. ,,Als je als verkoper potentiële klanten spreekt, is het goed om een hand te geven. Zo creëer je be ter en sneller contact." Tegelijk zorgt corona blijvend voor meer flexibiliteit, stelt An ne-Marie van Leggelo, directeur van het Etiquette Bureau. ,,Een hand geven is niet langer de gou den standaard, andere vormen van begroetingen zijn eveneens oké." Een duidelijk verschil met vroeger, meent ze. ,,Toen was een hand weigeren echt 'not done'. Nu kun je je echter beroepen op de hygi ene." Welke begroetingen het meest gebruikte alternatief zullen zijn? ,,Een vriendelijk knikje lijkt me het beste. Dan kijk je elkaar aan, maar houd je gepast afstand." De boks en de elleboog noemt ze on geschikt. ,,Dat ziet er zo raar uit." Lichaamstaalexpert Dechamps is eveneens anti-elleboog. ,,Bij een elleboog draai je je lichaam van el kaar af. We gebruikten de elleboog voor corona ook nooit in de sociale context. In spreekwoorden heeft het zelfs een negatieve context." De buiging, bekend in Azië, en de footshake werken ook niet. Positie ver is ze over de boks. ,,Dan raak je elkaar aan en staat met je lijf naar elkaar toe. We hebben een en quête gedaan en de meeste men sen kozen de boks." Wat de drie zoenen betreft, den ken alle experts dat die passé zijn: ,,Het wordt gemakkelijker om die kussen af te wijzen", meent De- champs. ,,Voor corona wilden ve len, zeker vrouwen, al minder zoe nen met mannelijke collega's." Van Leggelo is dezelfde mening toegedaan. ,,Rond iedere jaarwis seling werd me altijd al gevraagd hoe je dat spervuur aan nieuw jaarszoenen kon ontlopen." Etiquette-expert Van Ditzhuy- zen is eveneens niet rouwig met minder social kissing. ,,Ik vind al dat gesmak maar niets: je ziet el kaar niet, het is niet persoonlijk. Bovendien wordt het erg veel in grotere gezelschappen. Als er twintig personen zijn, moet je dan zestig kussen geven? Het wordt snel ongemakkelijk." Wat meehelpt, is dat het drie zoenen geven een relatief korte historie kent: het gebruik waaide vorige eeuw van het Franse platte land over naar België en Zuid-Ne derland. Bij ons verspreidde het gebruik zich met name vanuit Bra bant. Van Leggelo: „Uiteindelijk is het pas eind jaren 70 echt ingebur gerd geraakt. Daardoor lukt het om er sneller van af te komen. Sowieso vinden jongeren tegenwoordig één zoen al voldoende." Het handen schudden is een ou der gebruik en al bekend bij de oude Grieken. Tegelijk is de hand als begroeting pas echt ingebur gerd vanaf eind 19de eeuw, zegt Van Ditzhuyzen. ,,Mensen van hoge standen gingen echt geen handen schudden met de lagere klasse. Je zou er zomaar een enge bacterie van kunnen krijgen." EenVandaag deed afgelopen jaar onderzoek naar het handen schud den en kussen. Wat bleek? Bijna zes op de tien Nederlanders wil na corona geen drie zoenen meer ge ven. Eén op de drie wil terug naar het oude normaal. Wat het han den schudden betreft, wil 47 pro cent dat minder doen, 41 procent wil de hand juist terug. Van Leggelo's Etiquette Bureau adviseert bedrijven en organisaties alvast na te denken over hoe zij gasten straks begroeten ,,Dat geeft je werknemers enige houvast. Zet bijvoorbeeld in je nieuwsbrief dat we handen schudden of een knikje geven. Of beiden." De komende maanden moet het Nieuwe Normaal zich uitkristalli seren. Het is de tussenperiode naar de nieuwe etiquette. ,,Dat kan on gemak geven", stelt Van Leggelo. „Belangrijk is dat je respecteert hoe anderen jou wensen te be groeten." Frank Poorthuis INQUARANTAINE DAG 549 Even met de assistente van de huisarts gebeld. Met enige schroom. Je wilt de zieken niet in de weg lopen. Maar we zijn bijna drie maanden voorbij mijn tweede vaccinatie en zoals wel vaker checkte ik op mijnrivm.nl of die daar al aan gekomen is. Niet. Dus nu belde ik toch maar weer eens naar de bron. 'Het komt echt goed', vertelde de as sistente. Ze waren me vergeten, maar nu was het doorgegeven. Nog een paar dagen misschien, maar dan Het wordt tijd. Want vanavond kondigt De Jonge aan dat we alleen nog maar theaters, restaurants, de bioscoop en het café mogen bezoe ken met een coronapas: de digitale QR-code op mijn telefoon, die aan geeft dat ik twee keer ingeënt ben. Zo'n code had ik nog steeds niet, omdat alleen mijn eerste vaccinatie bij het RIVM geregistreerd stond. Ik loop al maanden met mijn gele boekje te zwaaien als ze ergens om mijn vaccinatiegraad vragen. Daar heb ik met mijn mooiste dok tershandschrift ingeschreven dat het echt is gebeurd. Toch maak ik me over mezelf geen zorgen. Ik ben een super huiselijk type en vertrouw erop dat het uitein delijk wel goedkomt. Maar ik hoor in gesprekken met vrienden en colle ga's al dat hun (oude) ouders niet eens over smartphones beschikken, die zo'n code kunnen tonen. 'Dan print je 'm toch uit', brengen wak kere types in. Nee! Ten eerste wor den printjes vaak niet geaccepteerd en ten tweede overschatten mensen de digitale ontwikkeling van een boel Nederlanders. Maar dat is natuurlijk niet het enige dat in te brengen is tegen de coronapas. Ik vind het oprecht lastig om er een eenduidige mening over te hebben. Gebeurt niet vaak, maar dit is zo'n onderwerp waar ik zowel Wezouden op generlei wijze mensen dwingen zich te de voors als de tegens begrijp en on derschrijf. Dat het land weer open gaat: fijn. De 1,5 metersamenleving voorbij: ja, graag! Maar de invoering van de coronapas? Ze geeft een veilig gevoel, zeker. Maar dat-ie er komt is ook een beetje een nederlaag. We zou den op generlei wijze mensen dwin gen zich te vaccineren. De pas is geen dwangmiddel, maar wel een flink ob stakel voor ongevaccineerden om zich nog in het maatschappelijk verkeer te begeven. Invoering mag logisch lijken, maar het is een stevige stap naar een tweedeling tussen gevaccineerden en niet-gevaccineerden. Dat gaat een spanning opleveren die we niet zou den moeten willen. GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 We hebben elkaar anderhalf jaar geen hand mogen geven. Zoenen was uit den boze. In plaats daarvan konden we elkaar als begroeting een elleboogje geven, een voetje of een boks. Hoe gaat dat straks? Vooral handen schudden, of toch een boks? FOTO'S ANP, GETTY, JEROEN GAZET het: elleboog, boks, een hand? Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5