II Gesigneerde heipaal voor nieuw MFC Aardenburg II 6 Mooiste buitenkunstwerk van Nederland hangt straks in Terneuzen lianBssKimii Wilma Valk Breskens Het 20 bij 25 meter grote kunstwerk op de graansilo in de haven werd onlangs bij NPO Radio 4 verkozen tot het mooiste buitenkunstwerk van het land. Nu wordt het beetje bij beetje ontmanteld. De eerste klappen zijn maandag gevallen. Ro land de Munck van Sagro verwij derde eerst een deel regengoot en kwam meteen de eerste verrassing tegen: ,,De goot boven het kunst werk zit vast in asfalt." De silo wordt gesloopt voor de bouw van appartementen; Broden en Vissen verhuist daarom naar Ter- neuzen. Het komt te hangen aan de We weten niet of de panelen door de verf aan elkaar geplakt zijn graansilo van Verbrugge Terminals aan het Kanaal Gent-Terneuzen. Naar verwachting is het werk daar na de zomer van 2022 te zien. Waarom die broden hier? Dat doet natuurlijk best een beetje pijn in Breskens. Veel toeristen leg den wel de link tussen de vissen en de haven. Maar die broden? Toch waren ook die er helemaal op hun plek. Breskens was behalve met de visserij lang verbonden met de landbouw. Al in 1934 had de coöpe ratieve landbouwvereniging Land bouwbelang loodsen aan de haven. Deze werden vernield tijdens het bombardement van septem ber 1944 en in 1948 herbouwd. In Of ja, de nieuwe school. Het te bou wen multifunctionele centrum (MFC) zal veel meer zijn dan alleen het nieuwe onderkomen van basis school Op Dreef. Ook de kinderop vang, de peuterspeelzaal, Aarden- burgse sportverenigingen en het dorpshuis krijgen een nieuw on derkomen op de plek van de voor malige Vorsterman van Oyen- school. Op het projectbord staat weliswaar Op Dreef, maar of dat ook de naam van het MFC zal wor den moeten de gebruikers samen nog uitmaken. Eind juli klaar De bijzonderste heipaal is het wel, met de namen van bijna alle leer lingen erop. Echt de eerste paal was het niet die Maud, Anna en Jack de grond in dreven. ,,Ja, er zitten er al een paar in de grond", erkent pro jectleider Henk Oomen van Buko Bouwsystemen. ,,We moeten het natuurlijk combineren met de agenda van de wethouder. We wa ren al eerder begonnen. De ko mende week gaan we verder heien. Ik schat dat half oktober de fundatie klaar is. Volgend jaar, eind juli zal het gebouw helemaal klaar zijn", belooft Oomen. ,,Niet voor zijn tijd", wat betreft Wietse Lips, directeur van Op Dreef. Zodra het MFC klaar is, gaat het huidige gebouw plat. ,,Het is wel een gedateerd gebouw, waar we worstelen met vochtproblemen." Maud en Anna zijn benieuwd. Beiden zitten in groep 7. Ze kunnen nog net het laatste basisschooljaar meemaken in het nieuwe gebouw. ,,Ja, klopt. Het zou echt wel jammer zijn als we nu in groep 8 zaten. Dan maakten we dat niet meer mee." 1953 werd een begin gemaakt met de bouw van de graansilo. Bij de ramp van 1 februari 1953 was er nog maar een bouwput en de bekisting. De vloeddeuren van de graanlood sen waren gesloten, maar de bouw put liep vol water. Bij het twintigjarig bestaan van de coöperatieve landbouwvereni- ging op 1 juli 1954 is de silo officieel in gebruik genomen. In 1997 werd het gebouw door Johnny Beerens verfraaid met het werk Broden en Vissen. Nu moet het dus wijken. De demontage is een hele klus, weet Patrick Witte, hoofduitvoer der van aannemingsbedrijfvan der Poel. ,,Het betreft tachtig panelen in damwandprofiel. Eerst moeten we een deel schroeven verwijderen. Niet te veel tegelijk, mocht het gaan waaien moet alles nog blijven han gen. Verder weten we niet of de pa nelen door de verf aan elkaar ge- De beugels van de goten zijn allemaal verroest plakt zijn. We moeten het kunst werk onbeschadigd laten en vooral de veiligheid van de omgeving waarborgen." Voor Roland nog een kleine vijf honderd schroeven te gaan en me ters goten: ,,De beugels van de go ten zijn allemaal verroest. In de goot boven het kunstwerk zullen we gaten boren en beugels vastma ken zodat een kraan ze eraf kan pakken." dinsdag 14 september 2021 Nog500schroeven te gaan Nog even, dan is het mooiste buitenkunstwerk van Nederland gevlogen. Naar Terneuzen. Maandag werd een begin ge maakt met het verwijderen van het kunstwerk Broden en Vissen van Johnny Beerens in de haven van Breskens. -Patrick Witte, hoofduitvoerder De ogen van Maud en Anna glommen van spanning. Samen met wethouder Jack Werkman mochten zij in Aardenburg de eerste paal voor hun nieuwe school de grond in slaan. Guido van der Heijden Aardenburg Maud Rammelaere (links) en Anna van de Ree van basis school Op Dreef, schreven nog hun namen op de heipaal voor deze de grond in ging. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Roland de Munck van Sagro is begonnen aan de monsterklus om het kunstwerk van Beerens te verwijderen. foto anne hana -Roland de Munck, Sagro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53