4 dagen Veluwe I Vijftig Afghanistan-evacués blijven in Pakistan tot ze naar Nederland kunnen 4 79.- CORONA Het kabinet gaat de coronapas ook verplichten voor cafés, restaurants en bioscopen. Is daar dan toch de indirecte vaccinatieplicht? ,,De discussie wordt nu wel troebel." November 2020: De Tweede Kamer debatteert over het aan staande vaccinatieprogramma. Ge zondheidsminister Hugo de Jonge zegt dat er nooit een vaccinatie plicht zal komen, 'ook geen indi recte'. ,,Dat werkt alleen maar ave rechts." Mensen willen zich dan juist niet laten vaccineren. Een ka mermeerderheid steunt een PVV-motie waarin staat dat 'een directe of indirecte vaccinatie plicht uitgesloten is'. Maart 2021: Tijdens een co- ronapersonferentie van (demissio nair) premier Rutte en De Jonge wordt gesproken over de introduc tie van de CoronaCheck-app. Daarin kun je laten zien dat je ge vaccineerd of negatief getest bent. Die app moet vooral gebruikt gaan worden op plekken waar grote groepen mensen samenkomen. De Jonge: ,,Als het nodig wordt om een negatieve testuitslag te heb ben voordat je een biertje kunt gaan drinken, dan is de drempel wel hoog." September 2021: Het kabinet kondigt vandaag in een persconfe rentie hoogstwaarschijnlijk aan dat de CoronaCheck-app veel bre der ingezet gaat worden, dan tot nu toe is gebeurd. De pas is dan niet alleen nodig om binnen te ko men bij voetbalwedstrijden en evenementen, maar óók om een biertje te drinken in het café, te eten in een restaurant of een film te pakken in de bioscoop. Volgens demissionair minister Hugo de Jonge is dat geen 'indirecte vacci- natiedwang'. ,,Je kunt ook een QR- code krijgen als je je laat testen, er zijn altijd alternatieven", zei hij te gen tv-programma EenVandaag. Hij zei ook: ,,Als je je vrijheid terug wilt, mogen we aan jou vragen je verantwoordelijkheid te nemen en dat is vaccinatie." De minister wil naar een vaccinatiegraad van 90 procent. Vorige week was 74,3 pro cent van alle Nederlanders boven de 12 jaar volledig gevaccineerd. Waarschijnlijk is de Tweede Ka mer wel gevoelig voor die argu mentatie. Het coronatoegangsbe wijs is weliswaar een drempel, maar De Jonge verlaagde die deze maand wel al een beetje: hij trok zijn plan in om iedereen die test 7,50 euro te laten meebetalen als eigen bijdrage. Ook mét die prijs haalde hij - weliswaar nipte - Geen smartphone? Een print mag ook steun voor het wijdverbreide ge bruik van QR-codes. Zónder eigen bijdrage zal de Tweede Kamer ze ker akkoord gaan, is de verwach ting. Niet dat er geen kritiek is: PVV, Forum, BBB: alle spreken van indirecte dwang. Academisch gezien is die dwang er nog niet, stelt Martin Buijsen, hoogleraar Gezondheidsrecht aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. ,,De Gezondheidsraad heeft gesteld dat er sprake van dwang is als er geen andere optie meer is dan vaccineren: als een ongevacci neerde geen toegang meer krijgt tot essentiële diensten of een boete krijgt als hij over straat loopt. Alles wat daar niet onder valt, is geen dwang, maar drang. De redenering daarachter is dat je niet naar het café hóéft." Maar, stelt Buijsen: ,,De discus sie over de coronapas wordt nu wel een beetje troebel. In eerste in stantie was de pas bedoeld om vei lig evenementen te kunnen orga niseren, zodat mensen elkaar daar niet besmetten. Nu heeft De Jonge gezegd dat het ook een doel is om meer mensen gevaccineerd te krij gen." Buijsen verwijst naar Denemar ken, daar was maandenlang een coronapas verplicht om binnen te komen in horeca. ,,Maar dat was toen het vaccinatieprogramma nog volop bezig was. Het ging om inperking van het virus." Inmid dels zitten de Denen op een vacci natiegraad van ruim 83 procent (inwoners vanaf 12 jaar) en hebben ze de coronapas vorige week bij het grofvuil gezet. In Frankrijk en Italië zijn de zo geheten pass sanitaire en de certifi- cazione verde al een tijdje in de ho reca verplicht. In Frankrijk zijn grote burgerprotesten tegen de pas. Horeca-eigenaren klaagden dat het onmogelijk was de ver plichting op het terras te handha ven. Gaan we weer massaal handen schudden en drie keer zoenen nu de 1,5 meter afstand eind deze maand bij het grofvuil wordt gezet? Het eerste wel en het tweede niet, verwachten experts. Het is een spannende tijd, zegt etiquet- te-deskundige Rei- nildis van Ditzhuy- zen, schrijver van De Dikke Ditz: Hoe hoort het ei genlijk? Je kunt pas een halfjaar na het einde van de pandemie zeggen hoe we precies met el kaar omgaan. ,,Dat heb ik mijn eigen uitgever ook verteld." Uiteraard heeft Van Ditzhuy- zen wel een vermoeden. ,,Het handen schudden zal ongetwij feld terugkeren, er bestaat geen goed alternatief voor." De boks en de elleboog lijken haar geen blijvertjes. ,,Die zien er zo raar uit. Het knikje is dan nog het beste alternatief. Dat is per soonlijk en je kijkt elkaar aan." Lichaamstaalexpert Denise Dechamps, directeur van de Body Language Academy, ver wacht eveneens dat we massaal weer handen gaan schudden. ,,Dat is niet alleen iets cultureel bepaalds. Vanuit psychologisch en neurologisch oogpunt heb- 3 dgn Kust diner 3 dgn Brabant diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 t»™ Er wordt momenteel hard gewerkt om de groep naar Nederland te krijgen, meldt ambassadeur Wou ter Plomp in een weblog dat op de site van het ministerie van Buiten landse Zaken is verschenen. Hij hoopt dat dit 'binnenkort' gaat lukken. Daarvoor is wel toestem- ming nodig van de Pakistaanse au toriteiten, die de regels voor men sen die over land naar Pakistan ko men hebben aangescherpt om de route over land te ontmoedigen. De groep bestaat uit Nederlan ders met Afghaanse familieleden en Afghanen die nauw met Neder land hebben samengewerkt. Zij zijn ondergebracht in een hostel, dat ze niet mogen verlaten. Omdat ze vaak dagenlang hebben gelopen en alleen de kleren hebben die ze dragen, heeft ambassadepersoneel kleding voor hen gekocht. ,,We merken dat de mensen dankbaar en opgelucht zijn", aldus Plomp. De route over land van Afghani stan naar Pakistan is 'een hache lijke onderneming', benadrukt Plomp. ,,We snappen dat mensen alle mogelijke routes proberen om uit Afghanistan weg te komen. Maar gebruik van de landroute ra den we op dit moment af; de risi co's zijn te groot." De groep is in veel gevallen ille gaal Pakistan in gekomen, waar door zij niet altijd de juiste stem pels in hun paspoort hebben staan. ,,Ze moeten worden geïnterviewd door de Pakistaanse overheid", zegt Plomp. ,,Dat kost tijd." - Hanneke Keultjes Van der Valk DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 GO Coronapas: 'Geen prikdwang, wel drang* Cyril Rosman Tobias den Hartog Den Haag Bent u wel gevaccineerd of negatief getest, maar heeft u geen smartphone en dus geen CoronaCheck-app? Op de website coronacheck.nl is het mogelijk om via de com puter de QR-code te printen. U moet dan wel beschikken over een DigiD. Het gele boekje van de GGD geldt niet als officieel bewijs van vacci natie. Zo werd een oudere man de toegang geweigerd tot een bioscoop, ondanks een gestempeld geel boekje. Wat wordt David Bremmer Rotterdam Ga wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4* Van der Valk Hotel Amersfoort Al (8,3) O 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Incl. koffie- en theefaciliteiten. Gratis wifi parkeren jdUb I Gratis annuleren tot 1 dag voor aankomst! 4* Fletcher Carlton, Naaldwijk [7,5) 4* Hotel De Jagershorst, Leende (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 3-gangen menu Gratis parkeren en wifi lx diner (hoofdgerecht) Incl. zwembad en sauna XVe™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting ISLAMABAD Zo'n vijftig mensen die op de Nederlandse evacuatielijst staan, hebben vanuit Afghani stan buurland Pakistan weten te bereiken. In hoofdstad Isla mabad worden zij opgevangen door de Nederlandse ambas sade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4