Museum moet een trekpleister worden II 6 Roep om soos voor jongeren op Burgh-Haamstede Ze dromen van een eigen honk, er gens aan de rand van het dorp. Waar jongeren vanaf 14 jaar, met een bandjessysteem voor alcohol, elkaar kunnen ontmoeten en kun nen feesten. Opgezet door inwo ners zelf en niet gekoppeld aan een organisatie als SMWO. Het eerste contact met de gemeente is gelegd. Er wordt gedacht aan het op poten zetten van een handtekeningenac tie. Burgeractie De aanleiding is simpel. ,,Er is hier niks te doen. We spreken thuis met elkaar af, maar dat is ook niet altijd alles." Welzijnsorganisatie SMWO doet volgens Priscilla prima dingen. ,,Maar ze zijn meer van de filmavonden of een quiz en dat soort activiteiten. Boven de 18 verveel je je hier rot. En niet ieder een heeft het geld om altijd maar de bus naar Renesse te pakken. Daarom dachten we: waarom pro beren we niet gewoon zelf om hier iets te doen? We willen echt dat het een burgeractie wordt." Over Big S, waar 29 februari 2016 het laatste feestje gevierd werd, gaan nog altijd legendarische ver halen rond. In het gebouw aan het Sluispad bloeiden liefdes op, wer den vele vriendschappen gevierd en zag het populaire evenement Aemstie Alive aan de bar het licht. Soosfan Priscilla kent de verhalen én is zelf een doorgewinterde soosfan. Oor- Joeri Wisse Yerseke Als één dorp in Zeeland barst van de boeiende verhalen dan is het wel Yerseke. Over hoe honderden ge lukszoekers eind negentiende eeuw op de ontluikende oesterteelt in het Zeeuwse Klondyke afkwa men. Hoe vissers in 1953 honderden mensenlevens redden. Of hoe van- uit het dorp de strijd om het open houden van de Oosterschelde is ge streden. Marsroute Al jaren wordt er gepraat over de uitbreiding en modernisering van het Oosterscheldemuseum. Het geld voor de uitbreiding met twee achterliggende pandjes ligt sinds 2007 op de plank. Nu zijn eindelijk ook zowel het bestuur van het mu seum als de gemeente Reimers- waal het eens over een door Erf goed Zeeland opgestelde mars route om de plannen waar te ma ken. Als deze maand de gemeente raad groen licht geeft om de trans formatie in gang te zetten, kan het totaal vernieuwde Oosterschelde- museum al over twee jaar de de deuren openen. Ondanks alle positieve woorden over de inzet van de vrijwilligers, schroomt Erfgoed Zeeland in haar actualiseringsplan niet de vinger op de zere plek te leggen. ,,De hui dige presentatie is verouderd en objectgericht. Er staat teveel, de be leving ontbreekt voor een belang rijk deel, er zijn geen duidelijke verhaallijnen, de vormgeving is ge dateerd, er wordt te weinig ge bruik gemaakt van de mogelijkhe den van multimedia, de presenta tie is niet interactief en de uitleg in meerdere talen ontbreekt." Anders presenteren Volgens Erfgoed Zeeland moet het tij dus nodig gekeerd worden. Daarvoor hoeft het museum niet haar identiteit op te geven. De twee belangrijkste thema's (de verdron ken dorpen en de geschiedenis van de schaal- en schelpdiersector) zijn onderscheidend genoeg. Cruciaal is wel dat de verhalen anders ver teld worden. Zo moet je als bezoe ker bijvoorbeeld in de huid kunnen kruipen van een arme landbouwer die, gegrepen door de 'goudkoorts' rond de oprukkende oesterteelt, naar Yerseke is gekomen. Als het Oosterscheldemuseum over een aantal jaar helemaal ver bouwd is en een nieuwe, professi onele inrichting heeft, kunnen ge meente en bestuur niet comforta bel achterover leunen. Erfgoed Zeeland onderstreept dat het aan boren van subsidiebronnen, het De huidige presentatie is verouderd en objectgericht aanstellen van een betaalde coördi nator, aansluiting bij het Museum- register, een goede marketing en samenwerking met bijvoorbeeld de horeca en het NIOZ van essen tieel belang zijn om het museum écht op een hoger niveau te tillen. spronkelijk afkomstig uit Brui- nisse groeide ze groot met jeugd soos De Pul in de buurt. ,,Daar heb ik zelfs nog met heel veel plezier een jaartje als vrijwilliger gewerkt. Dus ik ken het concept van een soos." Zo'n ontmoetingsplek is niet te vergelijken met andere horecage legenheden, legt de studente ver zorgende IG uit. ,,De soos is echt ons-kent-ons. Waardoor je mak kelijker een praatje met elkaar maakt. En je minder snel gedoe hebt met vechtpartijen enzo. Het is vooral een plek waar je veilig te recht kunt op je eigen dorp. Als ik later kinderen krijg, zou ik ze ook niet zomaar op hun fietsje over de weg naar Renesse sturen. Daar naast leer je in een veilige en be trouwbare omgeving wat uitgaan inhoudt." Gedoe Aan de ondergang van Big S ging heel wat jaren gedoe vooraf. Zoals teruglopende bezoekersaantallen en financiële problemen. Daar laten Stephan en Priscilla, die ook met andere dorpsgenoten contact heb ben over dit plan, zich niet door weerhouden. ,,We hopen ook dat De soos is echt ons- kent-ons. Waardoor je makkelijker een praatje met elkaar maakt de gemeente wil meedenken en hier open voor staat." Er is al contact geweest met de SP, die onlangs Burgh-Haamstede be zocht om met verschillende par tijen te praten over de dorpsvisie. ,,De SP gaat ons helpen om verder stappen te zetten richting ge meente." Een brief aan de ge meente is in de maak. Ideeën, meedenkers en meedoe ners zijn allemaal welkom om iets van zich te laten horen: via face- book.com/priscillastephan.bulte- dortwegt dinsdag 14 september 2021 'Er gebeurt hier helemaal niets' Zo'n 5,5 jaar geleden werden de laatste biertjes in Big S getapt. Toen viel het doek voor de 47 jaar oude jeugdsoos in Burgh- Haamstede. Maar er staat een nieuwe generatie op. Priscilla Bulte en haar vriend Stephan Dortwegt, allebei 23 jaar, willen de soos terugbrengen naar hun dorp. ,,Het is hartstikke stil hier. Willen wij iets leuks doen dan moeten we in de auto naar Re- Esme Soesman Burgh-Haamstede Erfgoed Zeeland is er van over tuigd dat het Oosterscheldemu- seum dé plek is waar - na een grondige opknapbeurt - verha len over het nationaal park en de oesterteelt tot leven kunnen komen en duizenden bezoekers kunnen trekken. -Erfgoed Zeeland Stephan Dortwegt en Priscilla Bulte (hier in Zierikzee) wonen sinds november vorig jaar samen in Burgh-Haamstede. foto marieke mandemaker - Priscilla Bulte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49