Die 'ei vee bekieks 9 Na drie jaar sluiting is het Antwerpse ModeMuseum aan de Nationalestraat 28 weer open. Zuiderburen MODEMUSEUM ANTWERPEN HEROPENING Streektaal Het ModeMuseum opende in 2002, maar kampte al snel met plaatsgebrek. Er was geen ruimte om de uitgebreide collectie te kunnen tonen van de befaamde Antwerpse Modeacade mie. Focussen op tijdelijke ten toonstellingen was het alternatief. Het museum kreeg er daarom 800 vierkante meter bij. In die extra ruimte worden 35.000 stuks ten toongesteld, goed voor een perma nente tentoonstelling over Belgi sche mode. De monumentale trap blijft in het museum centraal staan, maar de ingang bevindt zich nu dichter bij de straatkant. Ook een muse umcafé moet meer volk naar het MoMu lokken en niet enkel de fa- shionista's. Om die reden is het museum het hele jaar door open. Ook de aanwezigheid van een auditorium is geen toeval. Het MoMu wil meer dan een museum zijn en een plek worden waar een dialoog kan ontstaan tussen mode en cultuur, inclusief live perfor- mances. Of wat is de invloed van een pandemie met verplichte mondmasker op de mode? Fashion Balls De heropening vindt ook plaats buiten de museummuren. In de stad kom je de kleurrijke Fashion Balls tegen waarin je mag gaan zit ten voor een selfie. Dit idee kwam van modeontwerper Walter Van Beirendonck. Hij is nu directeur van de afdeling Mode van de Ko ninklijke Academie voor Schone Kunsten, waar studenten uit alle hoeken van de wereld hun kans op faam wagen. Die afdeling bevindt zich, net zoals het Flanders DC for fashion, in het gebouw aan de Na- tionalestraat, het hart van het Ant werps modekwartier. In de jaren 80 was Van Beiren- donck lid van de beroemde 'Ant werpse Zes' die qua mode Ant werpen op de internationale kaart zetten. In 1997 leerde ook de mu ziekwereld hem kennen toen hij de kostuums ontwierp voor de Een museumcafé moet meer volk naar het MoMu lokken en niet enkel de fashionista's PopMart Tour van U2. Bij de Ant werpse Zes hoorde ook Dries Van Noten, in 2008 in New York be kroond tot beste internationale ontwerper. Bij de generatie die daarna kwam, zat Raf Simons. Hij was van 2012 tot 2015 creatief di recteur bij Dior en is nu als co-de signer aan de slag voor het mode huis Prada. Zitten er in de toe komst nog grote namen aan te ko men? Kenners van mode tippen de namen van Demna Gvasalia, Glenn Martens of het label Berna- dette. Allemaal te ontdekken in het MoMu. De Antwerpse Zes? De Antwerpse Zes was de naam voor de zes ontwerpers die in de jaren 1980 internationaal doorbra ken. Naast Walter Van Beiren- donck en Dries Van Noten was er nog de Limburger Dirk Bikkem- bergs, onder meer bekend via de sportlijn Bikkembergs Sport. Het maakte van hem de ontwerper van de kleding van Internazionale, ook kreeg hij toegang tot Camp Nou voor een modeshow in Barcelona. Dirk Van Saene stond wat min der in internationale spotlichten, momenteel houdt hij zich vooral bezig met keramiek. Marina Yee kondigde begin jaren 90 haar af scheid aan van de modewereld. In 2018 maakt ze haar comeback met een duurzame collectie die een re actie is op de overproductie die er in de mode heerst. Ook de West-Vlaamse Ann De- meulemeester heeft woelige jaren achter de rug. Maar begin septem ber heropende haar totaal ver nieuwde boetiek in Antwerpen. Wie het ModeMuseum bezoekt, krijgt een terugblik cadeau op de voorbije drie decennia. Op 25 sep tember opent de tentoonstelling P.LACE.S, over de geschiedenis van de Antwerpse kant. Meer in formatie op momu.be. Die staot dan wel 's eventjes schóóne te bloeien, zeg." En die wiest naor 'n lange plante mee vee groen-bruun blad tegen de ziegevel van m'n 'uus. 't Is de buurman, die dat zegt. ,,Die zie je nie vee staon in 't durp," gaot ie vè- der. ,,En zukke schóóne oranje blommen ee." Mee studie staot ie nao die gróóte plante te kieken. Ielk jaor staot die dao flienk te bloeien op 't ènde van de zeumer. Mao dit jaor 'aolt 'et uut. De blommen ziin veel langer en de blaoren gróóter. ,,Daor ei je zeker vee mis bie gegóóid?", vraogt ie. Mao da's noe vraogen nao de bekende weg. Ik schudden m'n 'óófd. Dat weet ie zelf ook wel. ,,Vee mis, dan verbrandt zó'n plante, joeng. Die bloeit van èrmoe." ,,Oe 'êêt die eigenlijk?"is de vol gende vraoge. ,,Da's 'n cannao en die komt uut wèrme landen. Familie van de bananenplante. En die moe vee waoter 'èn." 't Was 'n ver'aoltje, da 'k van de computer wist. En mee al die kennis van de cannao, stappende de buur man op z'n fiets en reej de straote in. ,,Da's 'n cannao," 'óórende 'k 'em nog mompelen, ,,da 's 'n cannao.'' En ikke? Ik goeng vèder mee de vuulte uut te kappen. Vuulte, dat groeit ook altied, ee. En je moet 't gêên kanse geven om in de bloei te kommen. Want dan trekteer je j'n eihen. Muure, dan staot 'r altied. A je nie oppast, staot het zó dikke as 'aor op 'n 'ond. 'n Paor jaor geleejen is t'r nog 's 'n vrouwe van d'overkant om wat muure gewist. Voor 'eur kano- ries. Jao, die kunnen d'r wel weg mee. As 'k even laoter wee langst die schóóne oranje cannao stappen, moen 'k onwillekeurig dienken an onze koning. Willem Alexander, die is toch ook van Oranje? Overmorgen is 't precies 'onderd jaor geleejen dat z'n gróótmoeder (wudder zeien al tied opoe, toch?) in Biervliet was. Mee d'r ouwers: Koneginne Wilhel- minao en Prins Hendrik. Ze waoren op toernoe deu Zêêuws-Vlaonderen en onderwegt stopten ze even in Biervliet om in de kèrke nao die drie gebrandschilderde raomen te kie- ken. De muziek stoeng buuten en de schoolkinders natuurlijk ook. 't Was prachtig weer. De zonne scheen en dao was 'n 'óóp volk bie de kèrke. Nêê, lange waoren ze nie binnen. Mao 't za je toch mao gebeuren ee. Dat de koneginne op verziete komt. En dat gebeurende toch toen maor eventjes ee? Daona reej 't gezelschap 't durp uut, naor 't Land van Axel. Want dao most ook nog 't êên en an der bezocht worren. Wil je wel gelóóven dat d'ank best 'óóvèèrdig op m'n oranje cannao be gin te worren. Die staot daor om- merst koninklijk te proenken en ie- derêên die d'r verbie riejt, kiekt d'r nao. Schóónder kan je het toch nie 'èn, ee? dinsdag 14 september 2021 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De her opening van het uitgebreide ModeMuseum in Antwerpen Dominique Piedfort Antwerpen Momu mikt op breder publiek Het vernieuwde MoMu in Antwerpen biedt nu eindelijk genoeg ruimte voor een permanent overzicht van mode in België. foto stany dedere Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41